Yıldırımdan Nasıl Korunuruz?

• Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
Sağanak Yağışlı Ve Gök Gürültülü Havada Dışarıdaysanız Yıldırımdan Korunmak İçin Nereye Saklanmanız Gerekiyor?
bbc Focus Dergisinde Yer Alan Habere Göre, Yıldırım Düşmeden Önce, Fırtına Bulutu İçindeki Yük Havayı İyonize Edecek Güce Ulaştığında Şimşek Oluşuyor. Yağmur Bulutlarının Alt Yüzeylerindeki Büyük Negatif Yük İçindeki Elektronları İterek Orayı Da Pozitif Yüklü Hale Getiriyor Ve Bu Yük Saniyede 1000 Kilometre Hızla Bulutlardan Toprağa İniyor, Yani Kısa Devre Yapıyor. Ancak Bu Düzenli Bir Süreç Değil, Yerden De Buluta Doğru Bir Boşalma Oluyor. Yerden 100 Metre Yükseklikte Bu İki Akım Birleşiyor Ve İletkenliği Çok Fazla Olan Bir Koridor Oluşuyor. Bu Akımlara Adım (step), Aşağıya Doğru Çaktıkları Yola Da Adım Öncüsü (step Leader) Deniyor. Bunlar Yüzeye Yaklaşırken, Adım Öncülerinin Çevresindeki Elektrik Alanı Yerdeki Nesnelerin Gökyüzüne Doğru Yükselen Işık Sütunu Yaymalarına Neden Oluyor. İlk Önce Daha Uzun Nesneler İle Sivri Ya Da Keskin Kenarları Olan Nesneler Işık Yaymaya Başlıyor. Azalan Adım Öncülerine Ulaşmada İlk Işık Sütunu Devri Tamamlıyor Ve Yıldırım Düşmesini Tetikliyor.

bu Şu Anlama Geliyor Ki Açık Bir Alanda Kendi Başlarına Duran Uzun, Sivri Nesnelere Yıldırım Düşme Riski Daha Fazla. Ancak Bu Kesin Değil, Çünkü Bazen Uzun Bir Ağacın Yanındaki Düz Zemine De Yıldırım Düşebiliyor. Sağanak Yağmurda Dışarıda Kalanlar İçin En Güvenli Yer, Bir Araba Ya Da Diğer Kapalı Metal Yapılardır. Bu Olmadığı Takdirde İse, Bir Çukur, Hendek Ya Da Düzenli Yükseklikteki Çalılık Hiçbir Şey Olmamasından İyidir. Su-kara, Kaya-toprak, Ağaç-tarla Gibi Farklı Zeminlerden Uzak Durun. Aynı Zamanda Metal Objelerden Ve Diğer İnsanlardan En Az 5 Metre Uzaklıkta Olun. Çünkü Yıldırım Bir Nesneden Diğerine Sıçrayabilir.

zaman Online

KILIÇ

Bilge Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
En İyi Korunma Yolu Yanımda Birisi Varsa Onu Siper Alırım:)

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Kılıç Hocam Çok Mantıklı:)

eylem_leba

Kayıtlı Üye
Tepki
0
Ben Ağaçların Altında Olmamaya Dikkat Ederim

bahar_bahar

Kayıtlı Üye
Tepki
0
Merhaba Mehmet Bey Ben Eylem Leba Şifrem Değişti Acaba Arıza Giderildimi Üyeliğime Giremiyorum

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Şifreniz Mesaj Olarak Tarafınıza Yollanmıştır.

Üst Alt