Öğretmenlerin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğin | Eğitimin Yeni Yüzü | Egitimciyim.Net

Öğretmenlerin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğin

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Öğretmenlerin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik Yapıldı.

yönetmelik

millî Eğitim Bakanlığından:

millÎ Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve

yer Değiştirme Yönetmeliğinde Değişiklik

yapılmasına Dair Yönetmelik

madde 1 – 6/5/2010 Tarihli Ve 27573 Sayılı Resmî Gazete’de Yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmenlerinin Atama Ve Yer Değiştirme Yönetmeliğinin 25 İnci Maddesinin Birinci Fıkrası Aşağıdaki Şekilde Değiştirilmiştir.

“(1) Öğretmenlerin İl İçi Ve İller Arası İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirmelerine İlişkin Duyuru, Personel Genel Müdürlüğünce İl İçi Yer Değiştirmeler İçin En Geç İlgili Yılın 15 Mayıs, İl Dışı Yer Değiştirmeler İçin En Geç 25 Mayıs Tarihine Kadar Bakanlığın İnternet Sayfasında Yapılır. Duyuruda; Kimlerin Yer Değiştirme İsteğinde Bulunabileceği, Başvuru Yeri, Şekli Ve Süresi İle Yer Değiştirmeye İlişkin Diğer Hususlara Yer Verilir.”

madde 2 – Aynı Yönetmeliğin 26 Ncı Maddesinin Altıncı Fıkrası Aşağıdaki Şekilde Değiştirilmiştir.

“(6) İl İçinde Yer Değiştirme İsteğinde Bulunacak Öğretmenlerin Başvuruları Mayıs Ayı İçinde Alınır. İl İçi Yer Değiştirme Başvuruları Öğretmenlerin Tercih Ettikleri Eğitim Kurumları İtibarıyla Hizmet Puanı Üstünlüğüne Göre Sıraya Alınır. İller Arası İsteğe Bağlı Yer Değiştirme İsteğinde Bulunacak Öğretmenlerin Başvuruları Haziran Ayı İçinde Alınır.”

madde 3 – Aynı Yönetmeliğin 34 Üncü Maddesinin Birinci Fıkrası Aşağıdaki Şekilde Değiştirilmiştir.

“(1) İl İçinde Yer Değiştirme Talebinde Bulunan Öğretmenlerin Yer Değiştirme Suretiyle Atamaları, Tercih Ettikleri Eğitim Kurumları İtibarıyla Yapılan Sıraya Bağlı Olarak Haziran Ve Ağustos Aylarında Birer Kez Olmak Üzere Eğitim Kurumlarının Öğretmen İhtiyacı Çerçevesinde Hizmet Puanı Üstünlüğüne Göre Gerçekleştirilir. Ataması Yapılamayanların Sıraları Ağustos Ayı Sonu İtibarıyla İptal Edilir. İller Arası İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Yer Değiştirme Talebinde Bulunan Öğretmenlerin Yer Değiştirme Suretiyle Atamaları, Alanlar İtibarıyla Belirlenen Kontenjan Ölçüsünde Tercih Edilen Eğitim Kurumlarına Hizmet Puanı Üstünlüğüne Göre İlgili Yılın Haziran Ayı İçinde Yapılır.”

madde 4 – Aynı Yönetmeliğin 45 İnci Maddesinin İkinci Fıkrası Aşağıdaki Şekilde Değiştirilmiştir.

“(2) İller Arasında İsteğe Ve Zorunlu Çalışma Yükümlülüğüne Bağlı Olarak Yapılacak Yer Değiştirme Suretiyle Atamalarda Öğretmenlerin Tercihlerine Yansıtılacak Eğitim Kurumları; O Yerleşim Yerinde Görev Yapan Mevcut Öğretmenlerle İhtiyacın Karşılanabilirliği Dikkate Alınarak Öğretmen İhtiyacı Bulunan Eğitim Kurumları Arasından İl Millî Eğitim Müdürlüklerince Belirlenir. İller Arasında Yer Değiştirecek Öğretmenlerin Alanlar Bazındaki Kontenjanları Ülke Genelinde Dengeli Dağılımı Sağlayacak Şekilde Hizmet Bölgeleri Ve İllerin Doluluk Oranları Dikkate Alınarak Belirlenir. Yer Değiştirme Suretiyle Atamalar Sonucu Norm Kadro Açığı Oluşan Eğitim Kurumlarının Öğretmen İhtiyacı, Bu Yönetmeliğin 19 Uncu Maddesinde Belirtilen Öğretmen Atama Döneminde Yapılacak Atamalarla Karşılanır.”

madde 5 – Aynı Yönetmeliğin 47 Nci Maddesine Aşağıdaki Sekizinci Fıkra Eklenmiştir.

“(8) Eğitim Ve Öğretime Yeni Açılması, Dönüştürülmesi Ya Da Benzeri Nedenlerden Dolayı Bu Yönetmelik Eki Ek-2 Hizmet Alanları Ve Hizmet Puanları Çizelgesinde Yer Almayan Eğitim Kurumlarının Yer Alacağı Hizmet Alanları İle Hizmet Puanları, Ek-2 Hizmet Alanları Ve Hizmet Puanları Çizelgesine Ekleninceye Kadar O Eğitim Kurumunun Bulunduğu Yerleşim Yerindeki Diğer Eğitim Kurumları Emsal Alınarak Değerlendirilir. Bu Durumdaki Eğitim Kurumları Her Yıl Kasım Ayı İçinde Bakanlığa Bildirilir. Bakanlıkça Yapılacak Değerlendirmeden Sonra Ek-2 Hizmet Alanları Ve Hizmet Puanları Çizelgesinde Yer Verilerek Tebliğler Dergisinde Yayımlanır.”

madde 6 – Aynı Yönetmeliğe Aşağıdaki Geçici 3 Üncü Madde Eklenmiştir.

“geçici Madde 3 – (1) Bu Yönetmelikle Yürürlükten Kaldırılan Yönetmelik Hükümlerine Göre Zorunlu Çalışma Yükümlülüklerini Yerine Getirmek Üzere İkinci Ve Üçüncü Hizmet Bölgesine Dahil İller İle Birinci Hizmet Bölgesine Dahil İllerin (d) Ve (e) İlçelerindeki Eğitim Kurumlarında 6/5/2010 Tarihi İtibarıyla Görev Yapmakta Olan Öğretmenler, Adaylıkları Kaldırılmış Olmak Kaydıyla Bulundukları Eğitim Kurumlarında Ya Da İllerde Çalışmaları Gereken Sürelerini Tamamlayıp Tamamlamadıklarına Bakılmaksızın İl İçi Ve İller Arasında Yer Değiştirme Dönemlerinde Yer Değiştirme İsteğinde Bulunabilirler.”

madde 7 – Aynı Yönetmeliğe Aşağıdaki Geçici 4 Üncü Madde Eklenmiştir.

“geçici Madde 4 – (1) 2010 Yılına Mahsus Olmak Üzere İl İçinde Sıra Oluşturmak Suretiyle İkinci Kez Yer Değiştirme İşlemi Yapılır. Bu Şekilde Yapılacak İl İçi Yer Değiştirmelere İlişkin Duyuru, Başvuru, Sıraların Oluşturulması Ve Yer Değiştirme Suretiyle Atama İşlemleri, Bu Yönetmeliğin 25 İnci Maddesinin Birinci, 26 Ncı Maddesinin Altıncı Ve 34 Üncü Maddesinin Birinci Fıkralarındaki Duyuru Ve Başvurulara İlişkin Tarihlere Bağlı Kalınmaksızın Bu Yönetmeliğin Yürürlüğe Girdiği Tarihten İtibaren Bakanlıkça Yapılacak Planlamaya Göre Yürütülür.”

madde 8 – Aynı Yönetmeliğin Geçici 2 Nci Maddesine Aşağıdaki Üçüncü Fıkra Eklenmiştir.

“(3) Bu Yönetmeliğin 26 Ncı Maddesinin Dördüncü Fıkrası; Kadrosunun Bulunduğu Eğitim Kurumu Dışında İl İçindeki Diğer Kurumlarda Görevlendirilen Öğretmenler Bakımından 2010 Yılının Temmuz Ve Ağustos Aylarında Yapılacak İl İçi İsteğe Bağlı Yer Değiştirmelerde Uygulanmaz.”

madde 9 – Bu Yönetmeliğin;

a) Çerçeve 5 İnci Maddesi İle Çerçeve 6 Ncı Maddesi 6/5/2010 Tarihinden İtibaren Geçerli Olmak Üzere Yayımı Tarihinde,

b) Diğer Maddeleri İse Yayımı Tarihinde

yürürlüğe Girer.

madde 10 – Bu Yönetmelik Hükümlerini Millî Eğitim Bakanı Yürütür.

yönetmeliğin Yayımlandığı Resmî Gazete’nin
tarihi Sayısı
6/5/2010 27573

Üst Alt