Haberler

Haberler->Genel Haber   
'4/C'li Personel Dayanışma Platformu' kuruldu
Sendikaya üyelik hakkı olmayan bir grup 4/C statüsündeki geçici personel Türk Sağlık-Sen öncülüğünde, "4/C'li Personel Dayanışma Platformu" çatısı altında örgütlendi.

Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci'nin başkanlık ettiği platform, ilk iş olarak 4/C'li personelin sorunlarının çözümü için hukuki mücadeleye hazırlanıyor.

Geçici personelin kamu sendikalarına üye olabilmeleri için dava açan Türk Sağlık-Sen, bundan sonraki süreçte de "geçici personele ek ücret ödenmemesi, tazminat haklarının olmaması, sözleşmelerinin idare tarafından feshedilebilmesi ve ücretli izin haklarının sınırlı olması" ile ilgili uygulamaların iptal edilmesi için yargıya başvuracak ya da bu konudaki girişimleri organize edecek.

Maliye Bakanlığına, 4/C'lilerin maaşlarının, emsali kadroda görev yapan kadrolu memurların maaşları düzeyine yükseltilmesi için başvuracak sendika, 10 aylık çalışma sürelerinin de 12 aya çıkarılması için Devlet Bakanı Murat Başesgioğlu ve siyasi parti grup başkan vekilleri nezdinde girişimlerde bulunacak.

Bu girişimlerin yanı sıra geçici personelin örgütlü hareket etmesini sağlamak üzere tüm kurum ve kuruluşlarda bu statüde görev yapanların iletişim bilgileri alınarak gerekli koordinasyonun sağlanması amaçlanıyor.

Platform tarafından tespit edilen sorunlar ve çözüm önerileri konusunda hazırlanacak dilekçe örneğinin de tüm kurum ve kuruluşlarda görev yapan personele dağıtılarak ilgili mercilere gönderilmesi planlanıyor.

Platform Başkanı Önder Kahveci, kamuda 4/C statüsünde çalışan geçici personelin, sınırlı mali haklara sahip olduğunu, görev ve sorumluluklarının açıkça belirtilmediğini ve bir çok haklarının da kısıtlandığını belirterek, kurdukları platformla bu sorunlara el birliğiyle çözüm arayacaklarını belirtti.

 


Bu Haber: 1444 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it