Haberler

Haberler->İlköğretim   
En Fazla Okul Kaçağı İstanbul'da
En Fazla Okul Kaçağı İstanbul'daEn Fazla Okul Kaçağı İstanbul'da Milli Eğitim Bakanlığı, illerin 'okul kaçağı' haritasını çıkardı. Okula gitmeyen çocukların tespitini yapan bakanlık, 171 bini kız olmak üzere 289 bin çocuğun 'kaçak' olduğunu belirledi. Devamı İçin Tıklayınız...
14/01/2009 - 10:32
İlçe ilçe çocuk avına çıkan Milli Eğitim, okullara mahalledeki kayıtsız çocukların adres ve isimlerini bildirdi. İstanbul'un 34 bin çocukla ilköğretime gönderilmeyenler listesinde ilk sırada yer alması dikkat çekti. İstanbul'u Şanlıurfa (25 bin), Van (23 bin) ve Diyarbakır (14 bin) izledi.

'Haydi Kızlar Okula', e-kayıt ve e-okul projeleriyle okul dışında çocuk kalmaması için çalışmalar yürüten bakanlık, okula gitmeyen sayısı en fazla olan 15 ilin vali ve milli eğitim müdürlerini Ankara'da topladı. Yetkililere, okul kaçağı çocukların tespiti ve okula kazandırılması için talimat verdi. İllere tek tek 'karne' veren bakanlık, nisan ve kasım aylarında 'okul kaçaklarının' son durumuyla ilgili yeni karneler düzenleyecek. Okula kazandırılan çocuklar telafi eğitimine alınacak ve emsalleriyle aynı seviyeye gelmeleri için yetiştirme programına dahil edilecek.

Veri girişi yapılan 85 bin çocuğun bilgilerine göre Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'nde ismi gözüküp de okula gitmeyen çocukların önemli bir kısmının 'yaşı' sorunlu. 11 bin 600 çocuk (yüzde 7,8) yaşı küçük diye ailesi tarafından okula kaydettirilmiyor. Yurtdışındaki çocuk sayısı ise 12 bin 745 (yüzde 8,5). Kayıtsız çocukların okula gitmeme nedenleri arasında 'nüfus cüzdanındaki yaşı ile fiziki yaşının farklılığı' (yüzde 5,4) ilk sırada yer alıyor. Diğer sebepler şöyle sıralanıyor: 16 bin çocuk (yüzde 10,7) taşınmış ve yeni adresi bilinmiyor, 2 bin 600 (yüzde 1,7) vefat etmiş, bin 800 (yüzde 1,2) ilköğretimden mezun olmuş. 6 bin 600 zihinsel, ortopedik, görme veya işitme engelli. 2 bin 700 (yüzde 1,8) özürlü çocuk özel eğitim merkezine gidiyor. 3 bin 600 (yüzde 2,4) geleneksel sebeplerle okula gönderilmiyor. 6 bin 500 'ailevi nedenlerle' okula gidemiyor.

'Eğitimde feda edilecek tek fert yok'

İlköğretim çağında olduğu halde okula gitmeyen çocukları okula kazandırmak için çalışma yürüttüklerini belirten Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, "Şu anda 289 bin çocuğumuz okula kaydolmamış durumda. Bu, Türkiye'de yüzde 2,7'lik bir oranı ifade ediyor. Bizim için eğitimde feda edilecek bir tek bile fert yoktur." dedi. Gelecek adına 289 bin kişilik genç insan gücünün çok önemli bir sermaye olduğunu kaydeden Bakan Çelik, şöyle devam etti: "Bu sermayeyi kimse zayi edemez. Kaydolmamış ve devamsız çocukların yüzde 63'ü 15 ilde. Bu illerin içinde ne yazık ki İstanbul da var. Tabii İstanbul'un sorunu göçlerden kaynaklanıyor." Bakan Çelik ayrıca okula gitmeyen bir tek çocuk bile kalmayıncaya kadar çalışmalarının süreceğini vurguladı.


Zaman


Bu Haber: 2575 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(1)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ
justin ßießer
07 Ara 2010
en çok okul we öğrencide iste ama


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it