Haberler

Haberler->Eğitim-Bir-Sendikası   
Sözleşmeli Kararnamesi Geriye Gidiştir

2008 yılı toplu görüşmelerinde mutabakata varılan konulardan birisi de 4/B'li çalışanların eş özrü tayin ve becayiş hakkının düzenlemesini içeriyordu.

 

İlgili bakanlıklarca mutabakat gereği yapılan çalışma sonrası Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlişkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Taslak çalışması Başbakanlığa gönderildi.

Eş durumu tayini ile ilgili taslakta yer alan düzenleme; boş vizeli pozisyon bulunması ve fiilen en az bir yıl çalışmış olması kaydıyla, sadece eşi kamu çalışanı olan sözleşmeli personele yer değişikliği hakkı veriyor.

Taslak bu haliyle çıktığı takdirde, eşi kamu görevlisi olmayan öğretmenlerin yer değişikliği engellenecektir. Bu durum, sözleşmeli öğretmenlere hak vermeden çok hak kaybına sebep olacaktır. Eşinden ve çocuğundan uzak başka illerde çalışmak zorunda bırakılan öğretmenlerin verimli olması düşünülemez. Bu durum geriye gidiştir. Sözleşmeli öğretmenlerin ailesinden uzak sürgün öğretmenliğe dönüşmesi hiçbir şekilde kabul edilemez. Bu konudaki mağduriyetin sona ermesi için, sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmenlerde olduğu gibi isteğe ve tüm özür durumuna bağlı yer değiştirmelerde, boş vizeli pozisyon aranmaksızın yer değişikliğini sistemli bir hale getirecek şekilde düzenleme yapılmalıdır.

Ayrıca MEB, 2009 Öğretmen Özür Durumuna Bağlı Yer Değiştirmede oluşan sıkıntıları da bir an önce gidermelidir. Özür durumu yer değiştirmelerde açık kurumların duyurulması sınırlı tutulmamalıdır. Yeteri kadar okul duyuruya açılmalıdır. İl emrine atama uygulaması geri getirilmelidir.

www.egitimbirsen.org.tr

Bu Haber: 1076 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it