Haberler

Haberler->Eğitim-Bir-Sendikası   
Değişiklikler Mağdur Ediyor

Millî Eğitim Bakanlığı, 12.12.2008 tarih 27078 Sayılı kararıyla Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliğinde değişiklik yapmıştı.

 

Bu değişiklikle birlikte bazı memur ve VHKİ kadrolarında bulunanların Görevde Yükselme Sınavı'na daha önce başvuru şartını taşımalarına rağmen, son düzenleme ile birlikte başvuru hakları ellerinden alınmış ve şefliğe başvurmak isteyen memurların müracaatı engellenmiştir.

 

Bakanlığın, 11.09.2008 tarih ve 79232 Sayılı Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı Görevde Yükselme Sınavı Duyurusu konulu yazısında, "Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı personelinden halen son sınıfta olup yükseköğrenimini bitirdiğine ilişkin belgelerini başvuru sürecinde alamadıkları için mağdur olacakları, başvuruda bulunanların hizmet içi eğitimlerinin daha ekonomik düzeyde yapılmasının sağlanması gibi hususlar dikkate alınarak başvuru işlemlerinin Ekim ayının son haftasına alınması öngörülmüştür" denilmişti. Ancak Bakanlık Görevde Yükselme Yönetmeliği'nde yaptığı değişiklikle yeni mağduriyetlere sebebiyet vermiştir.

 

Milli Eğitim Bakanlığı Görevde Yükselme ve Unvan Değişikliği Yönetmeliği'nin 7. maddesinin farklı bentlerinde, "bulunduğu görevde iki yıl çalışmış olmak", 25. maddesinin a bendine ise "bulunduğu kadroda iki yıl çalışmış olmak" şartının eklenmesi, daha önceki düzenlemede Merkez Teşkilatı ve Taşra Teşkilatı personelinden Görevde Yükselme Sınavı'na başvuruda bulunabiliyor iken, son düzenleme ile başvuruları engellenmiş ve mağduriyetlere neden olmuştur.

 

Bakanlık yetkilileri ile görüşmeler yaparak bu değişikliği keyfi bulduğumuzu ve uygulamadan biran önce vazgeçilerek, görev grupları arasındaki geçişlerde iki yıl çalışma şartının değiştirilmesini, aksi durumda bu keyfi değişikliğe karşı hukuki süreç başlatacağımızı söyledik.

 

http://www.egitimbirsen.org.tr/


Bu Haber: 1238 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it