Haberler

Haberler->Mevzuat   
4-C liler Sendikalı Olacak

Türk Eğitim-Sen Kocaeli 1 No'lu Şube tarafından 4-C kapsamındaki sözleşmeli personelin sendikalı olabilmesi için açılmış olan dava lehte sonuçlandı.

 

Özelleştirilen fabrikalardan peyderpey emekliliklerine kadar, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 4 - C bendinde "Sözleşmeli Geçici Personel" olarak istihdam edildiler.
Kocaeli 1 No'lu Şube Başkanlığı'nın, faaliyet alanı içerisinde 83 adet 4-C statüsünde görev yapan arkadaşımızı üye yaparak başlattığı süreç, Milli Eğitim İl Müdürlüğü'nün Mayıs mutabakatlarında Bakanlıktan da görüş alarak bu kimselerin sendikalı olmalarını kabul etmemesiyle yargıya taşındı.
Yargı süreci tamamlanarak çalışanlar lehinde sonuçlandı. Kocaeli İdare Mahkemesi, Kocaeli İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün 02/05/2006 gün ve 15737 sayılı işlemini hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmiştir. 2008/1485 sayılı Kocaeli İdare Mahkemesi kararı bu bakımdan örnek bir karardır.
Bundan sonra Milli Eğitim Müdürlükleri, 4-C'lilerin tıpkı 4-B'liler gibi sendika üyeliklerini kabul etmek durumundadır. Bu kazanım çalışanlar için büyük önem taşımakta, yeni bir dönemi başlatmaktadır. Bu arkadaşlarımız, bundan sonra kıdem tazminatlarından Toplu Görüşme pirimine, tayin ve terfiden denge tazminatına kadar bir çok alanda hukuken hak arayabileceklerdir. Sendikalar, Toplu Görüşmeler'de resmen üyeleri olan 4-C'liler için de iyileştirme talebinde bulunabileceklerdir.
Ama en önemlisi şu noktadır: İşçilikten gelen ama ne işçi ne de memur olarak tanınmayan bu insanlar artık 657'nin diğer bentlerinde istihdam edilenler gibi sözleşmeli de olsa, geçici de olsa memur daha doğrusu kamu çalışanı olarak tanımlanabilecekler. "Ne deve ne kuş" misali uygulama artık yürürlükten kalkmıştır. Bu arkadaşlarımıza en candan dileklerimizle birlikte 'aramıza ve statünüze hoş geldiniz" diyoruz.
Bu hukuki sürecin başarıyla sonuçlanmasında emek sarfeden başta Kocaeli 1 No'lu Şube Yönetim Kurulu olmak üzere 4-C'lilerin Temsilcisi sayın Kazım BOZKURT ve Kocaeli şubemizin sözleşmeli avukatı Resul ELMAS'a teşekkür ediyoruz.

Türkeğitim sen.

Bu Haber: 1337 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it