Haberler

Haberler->İlköğretim   
OKS ek yerleştirmesinde tercih listesi değişmiyor
Sibel Kahraman Okulların kontenjanlarında açık kaldığı taktirde ek yerleştirme yapılacak. Ek yerleştirmede tekrar tercih yapılmayacak. İlk oluşturduğunuz liste ek yerleştirmede de geçerli olacak

İlk yerleştirmede herhangi bir okula girememek moralinizi bozmasın. Hemen her yıl Anadolu liseleri ve fen liseleri de dahil olmak üzere okulların kontenjanlarında açık kalır. Bu nedenle ikinci yerleştirme yapılır.

Yapacağınız tercih listesi hem ilk yerleştirmede hem de ek yerleştirmede kullanılacak. Dolayısıyla tercih listesinin doğru yapılandırılması önemli.

İkinci yerleştirmeye başvuran adaylar ilk yerleştirme sonucuna göre herhangi bir okula yerleşmiş ve kayıt yaptırmış olsalar dahi bu okullardan kayıtları otomatik olarak silinecek ve ilk yerleştirmeden doğan tüm haklarını kaybedecekler.

Bahçeşehir Kolejleri Rehberlik uzmanları ikinci yerleştirme koşullarını şöyle sıraladı:

İkinci yerleştirmeye, kesin kayıt hakkı kazanıp halen kayıtlı olanlar ya da kaydını yaptırmamış olanlar, kesin kayıt yaptırdığı halde kaydını geri alanlar veya I.yerleştirme sonunda herhangi bir okula yerleşemeyen ancak OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden her hangi birinden 160 ve üzeri puan alan adaylar katılabilecek.

Adaylar ikinci yerleştirme işlemleri için yeni tercihte bulunmayacak, önceden yaptıkları tercih üzerinden işlemler yürütülecek.

II. yerleştirmeye katılmak isteyen adaylar başvuru işlemlerini yaptırdığı okul müdürlüğüne II. yerleştirme tercih talep dilekçesini doldurarak müracaat edecek.

II. yerleştirme talebi onaylandıktan sonra iki nüsha çıktı alıp mühürlenerek bir nüshası adayın velisine verilecek, diğeri okulda saklanacak.

15 Ağustos 2008 tarihinde II. yerleştirme sonuçları http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr adreslerinden ve e-okul veli bilgilendirme sisteminden ilan edilecek. Aday II. yerleştirme sonuç belgesini mezun olduğu okul müdürlüğünden alacak.

23 Ağustos 2008 tarihinde II. yerleştirme sonucuna göre boş kalan kontenjanlar ilan edilecek.

Milliyet
--------------------------------------------------------------------------------

Boş kontenjanlar için `tercihte yükselme`
PERVİN KAPLAN

Tercihinde yükselme işlemi, kontenjan boşluklarını doldurmak için sadece aday öğrencilerin tercihinde yükselme veya yerinde kalmaya yönelik bir uygulama..

Milli Eğitim Bakanlığı`nın boş kalan kontenjanları doldurmak için bir defada 20 tercih uygulamasına geçmesi gibi tercihte yükselme de aynı amacı taşıyan bir işlem olarak gündeme geldi. Tercihinde yükselme işlemi, kontenjan boşluklarını doldurmak için sadece adayın tercihinde yükselme veya yerinde kalmaya yönelik bir uygulama. Tercihte yükselme talebi yapabilmek için adayın 24-25 Ağustos arasında başvurusunu yaptığı okul müdürlüğünde bu işlemi yapması gerekiyor. Eğer tercihinde yükselme sonrası aynı okula yerleşme hakkı kazanırsa aday kesin kayıt işlemlerini yeniden yaptırmak zorunda. OKS-TM veya OKS-MF puan türlerinden herhangi birinden 160 ve üzeri puan alan ve süresi içinde tercihte bulunan adaylardan I. yerleştirmeye başvurduğu halde II. yerleştirmeye başvurmayan tüm adaylar ile II. yerleştirme işlemi sonucuna göre bir okula kayıt yaptıran veya yerleşemeyen adaylar tercihte yükselme isteyebilir. Bakanlık tercihte yükselme uygulamasının nasıl yapılacağına ilişkin soruları şöyle yanıtlıyor:

* Neden böyle bir uygulama yapılıyor? Adayın kayıt yaptırdığı tercihini korumak koşuluyla, üst tercihlerinden birine yükselmesine fırsat vermek ve kontenjanlarda oluşabilecek boşlukları doldurmak için.

* Tercihinde yükselme işlemine kimler talepte bulunamaz? İkinci yerleştirme sonucuna göre kayıt hakkı kazanıp kaydını yaptırmayan adaylar ile kaydını geri alan adaylar başvuru talebinde bulunamaz.

* İkinci yerleştirmeye başvuru yapmayan aday tercihinde yükselme için talepte bulunabilir mi? Evet, tercihinde yükselme işlemi için talepte bulunabilir.

* Yükselme işlemi isteyen aday kesin kayıt yaptırmış adayın yerini değiştirebilir mi? Birinci veya ikinci yerleştirme sonucuna göre bir okula kesin kayıt yaptıran aday, tercihinde yükselme işlemine talepte bulunmasına bakılmaksızın ikinci yerleştirme sonucuna göre bir okula kesin kayıt yaptıran adaydan daha yüksek puana sahip olsa bile bu adayın kayıt yaptırdığı okulun altındaki tercihine düşmesine sebep olmaz

* Yükselme işlemi sonucu üst tercihine yerleşemeyen aday hakkını kaybeder mi? Birinci ve ikinci yerleştirmeden sonra kayıt hakkı kazanarak kesin kayıt yaptıran aday, tercihinde yükselme işlemine başvurması halinde üst tercihlerinden birine yerleşemese bile yerini koruyacaktır.

* Yükselme işlemi için başvuru yapmayan aday kendisinden daha yüksek puan alan aday karşısında alt sıraya düşer mi? Hayır, ikinci yerleştirme sonucuna göre kesin kayıt yaptıran aday yerini korur. Özel Fen Liseleri, Özel Meslek Liseleri, Anadolu Lisesi Programı Uygulayan ve sınavla öğrenci alan Özel Öğretim Kurumları, Özel Anadolu Meslek Liseleri ikinci yerleştirme ve tercih yükseltmeye dahil olmayacak.

Sabah


Bu Haber: 2509 Defa Okundu YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ(0)
YORUM YAZMAK İÇİN TIKLAYINIZ


MKPNews ©2004-2007 mkportal.it
 

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it