Yönetici Atamada Yeni Tezgâh!

egitimciyiz

Yönetici
Tepki
6
Yıllardır Yılan Hikâyesine Dönen Ve Türlü Türlü Entrikalara, Desiselere Ve Akla Hayale Gelmedik Torpil Yöntemlerine Konu Olan Yönetici Atama Konusu, Sınavlı Yönetmelikle Tam Da Selamete Erdi Derken Bu Defa Yeni Bir Tezgâh Çıktı Ortaya. Bu Tezgah Öyle Bir Tezgah Ki Hem İşin Ucunda Para Olduğu İçin Gerçek Anlamıyla Pazar Tezgahını Anımsatmakta Hem De Bir Çeşit Torpil Ve Entrika Arayışı Hastalığının Sinsice Nüksetmesi Olduğu İçin Mecazi Anlamıyla Da "tezgah" Kelimesini Anımsatmaktadır. Söz Konusu Bu Sinsi Tezgâh, Sırf Ek-2'deki 8 Puanı Kapmak İçin Sendikalar Aracılığı İle Özel Üniversitelerden Para Karşılığı Alınan Eğitim Yönetimi Ve Teftişi Tezsiz Yüksek Lisans Diplomasıdır.
nitekim Eğitim Camiasında Kulaktan Kulağa Söylendiği Üzere, Sendikalar Birbirleri İle Yarış Ederek Bazı Özel Üniversitelerle Anlaşmak Suretiyle Üyelerine Para Karşılığı Eğitim Yönetimi Ve Teftişi Tezsiz Yüksek Lisans Diploması Almaktalarmış. Devlet Üniversiteleri Böyle Bir Tezgâha Alet Olmadıkları İçin De Genellikle Adı Sanı Duyulmadık Özel Üniversitelerle Anlaşılmaktaymış. Yaklaşık 3 İle 5 Bin Lirayı Bulan Bu Diploma Konusunda Sendikalar Aracı Oldukları İçin Hem Fiyatta Biraz Düşme Oluyormuş, Hem De Kredi Kartına 12 Taksite Kadar Bölüyorlarmış. Normal Devlet Üniversitelerinde Tezsiz Yüksek Lisanslarda Tezden Hiçbir Farkı Olmayan Proje Yazıldığı Halde, Sendikalar Sıkı Pazarlıkla Projeyi De Ortadan Kaldırmışlarmış. Dersten Kalma Konusu Haliyle Pazarlık Esnasında Garanti Edilmiş Olacağı İçin Geriye Kayıt Yaptırıp Para Konusunu Halletmek Kalıyor. Lafı Dolandırmadan İşin Özünü Söylemek Gerekirse Yönetici Atamada 3 İle 5 Bin Liraya 8 (sekiz) Puan Satılıyormuş Vesselam. İşte Bahsettiğim Tezgâhın Adı Budur.
          Hatta Aklı Evvel Sendikanın Biri İşi İyice Abartarak 81 Vilayettin Tamamında Tezgahlar Zinciri Açmayı Kafaya Koymuş Olmalı Ki, Yök’e Yazı Yazmış Ve Eğitim Fakültesi Ya Da Eğitim Yönetimi Bölümü Olmayan İllerde De Herhangi Bir Üniversitede Bu Programın Tezsiz Yüksek Lisansının Açılmasını Talep Etmiş Pes Yani… Edep Yahu! Bereket Ki Yök Bu Tezgâha Alet Olmamış Ve Red Cevabı Vermiştir.
          Aslında Lisans Diplomasının Anlamını Yitirdiği Günümüzde Tüm Öğretmenlerin Yüksek Lisans Yapması Arzu Edilen Bir Durumdur.  Ancak Eğitime Katkı Sağlamak Adına Yapılacak Bir Yüksek Lisansın Öğretmenin Kendi Branşında Olması Daha Anlamlı Olacaktır. Ayrıca Yüksek Lisans Yapmak İçin Dünya Kadar Bölüm Varken Özellikle Ve Yalnızca Eğitim Yönetimi Ve Teftişi Bölümünde Yapılması, Eğitim Ve Kalitenin Kimsenin Umurunda Olmadığının Ve Tek Hedefin Ek-2’deki 8 Puanı Kapmak Olduğunun Çok Açık Göstergesidir.
          Keza Devlet Üniversiteleri Değil De Özel Üniversitelerle Anlaşma Yapılması, Sendikaların Bu Konuda Yarışa Girmiş Olması Ve Nihayet Bu İşin Ucunda Yüklü Miktardaki Paranın Söz Konusu Olması Haliyle Pis Kokulara Ve Kafalarda Soru İşaretlerine Neden Olmaktadır.
          Böylesi Bir Tezgâhın Ve Oyunun Parçası Olmak, Tüm Taraflara İtibar Kaybettirmekten Ve Aslında Boşa Kürek Çekmekten Başka Bir İşe Yaramayacaktır. Zira Bu Durum Her Şeyden Önce Yoğun Bir Emek Gerektiren Ve İnsanların Gözünde Saygınlığı Olan Yüksek Lisansın Ayağa Düşürülmesi, İtibarının İki Paralık Edilmesidir. Ayrıca Üç Beş Kuruş İçin Bu İşe Alet Olan Özel Üniversitelerin İse Bilim Ahlakından Uzak Ve Tek Amaçlarının Para Olduğu Tezini Güçlendireceği İçin Onlar Da Büyük Bir İtibar Kaybına Uğrayıp Kendilerine Zarar Vermektedirler. Sendikalara Gelince Öğretmenlerin % 60’nın Neden Hala Bir Sendikaya Üye Olmadığını Anlayamadıklarını Söyleyip Duruyorlar Ya İşte Sebep: Siz “herkesi Kör Alemi Sersem Mi Sanıyorsunuz.” Gerçek Yüzünüz İşte Bu Bazı Öğretmenler De Gerçek Yüzünüzü Ve İşlevinizi Bildikleri İçin Üye Olmuyorlar İşte. Artık Bu Rezillikten Sonra Sanırım Üye Öğretmenler De Üyeliklerini Gözden Geçireceklerdir. Bu Tezgâhın Gafil Avları Olan Öğretmenlere Gelince Söylenecek Söz Bulamıyorum Ama Şu Kadarıyla Yetineyim Ki: Bu Diplomayı Almak İçin Çalıştığınız Kadar Sınava Çalışsaydınız 8 Puana Da İhtiyacınız Kalmazdı, Paranız Da Cebinizde Kalırdı. Ayrıca “hedefe Ulaşmak İçin Her Yol Mubah Değildir” Ve Sizler Bu Ahlak İlkesini Öğrencilere Öğretmek İçin Maaş Alıyorsunuz, Varlık Sebebiniz Budur. Kaldı Ki Öğretmenin Toplumdaki İtibar Kaybının Sebeplerini Biraz Da Buralarda Aramak Gerekiyormuş Demek Ki…
          Bu Satırların Yazarı, Yönetici Atama Konusunda Ta Başından Beri Daima Sınavlı Yönetmeliği Savunmuş Ve Yalnızca Sınav Puanının Esas Alınması Gerektiğini Israrla Yazmıştır. Çünkü Ek-2 Demek Torpil Kapısını Aralıklı Bırakmak Demektir, Entrikaya Zemin Hazırlamak Demektir, Bizim İnsanımızın Torpil Hastalığının Bir Gün Bir Şekilde Nüksetmesi Demektir Ve Nihayet Geminin Su Alması Demektir. Bu Tezgâhı Gördükten Sonra Keşke Ben Yanılsaydım Diyorum Ama Ne Yazık Ki Haklı Çıkmış Olmanın Üzüntüsünü Yaşamaktım.
          Sonuç İtibariyle Bu Tezgahı Bozmak Ve Bu Bataklığı Kurutmak Yine Milli Eğitim Bakanlığının Hem Görevidir Hem De Şeref Borcudur. Zira Hem Bilimin, Hem Özel Üniversitelerin, Hem Yüksek Lisansın, Hem Öğretmenlerin Hem De Yönetici Atamanın Bu Tezgâhla Ayaklar Altına Alınmış Olan İtibarını Yeniden Ayağa Kaldırmak Yalnızca Bakanlığın Elindedir. Hem De Küçücük Bir Hamle İle Nasıl Mı? Yönetici Atama Yönetmeliğinin Ekinde Yer Alan Ek-2’nin Mümkünse Tamamı, Mümkün Değilse En Azından Yönetim Alanında Yapılan Yüksek Lisans Diplomasına Verilen 8 Puan Kaldırılsın Olsun Bitsin. Zira Bugün Ek-2’den Bu 8 Puan Çıkarılsın Para Verip Bu Programlara Kayıt Olanların Tamamına Yakınının Yüksek Lisansı Yarıda Bırakacaklarını, Hatta İlgili Sendika Ve Kurumlara Paralarını Geri Almak İçin Belki De Dava Açacaklarını Öngörmek Kehanet Olmasa Gerek.
          Bu Küçük Değişiklik İle Sorun Kökünden Çözülecek, Bu Tezgah Bozulacak Ve Bataklık Kurutulacaktır. Ve Bu Değişiklik Mutlaka Yapılmalıdır, Hem De O Diplomaya Sahip Olan Birisi Olarak Çok Rica Ediyorum, Lütfen Ek-2’den Bu 8 Sekiz Puanı Kaldırın, Hem De Hemen…

Üst Alt