Bir Sözleşmeli Öğretmenin Daha Görevine Son Verild

• Konbuyu başlatan feyza05
  • Başlangıç tarihi
F

feyza05

Ziyaretçi
  “sözleşmeliler İle Kadrolular Arasında Fark Yok Diyen” Sayın Bakan Cevap Versin 
sözleşmeli Öğretmenler 30 Günden Fazla Hasta Olursa Görevlerine Milli Eğitim Bakanlığı’nca Son Veriliyor.  Bu Çalışanlar İster Kanser, İster Diyaliz Tedavisi Gören Bir Hasta Olsun Sözleşmesi Fesh Ediliyor. Sözleşmeli Öğretmenlerin 30 Günden Fazla Rapor Almasını Gerektiren Bir Hastalığa Yakalanmaları Halinde Sözleşmelerinin Fesh Olabileceklerine İlişkin Milli Eğitim Bakanlığı Yazısına Tepkilerimizi Haber Yaparak Gerekse  Konu İle İlgili Yaşanacak Muhtemel Sorunları İleterek Göstermiştik.

milli Eğitim Bakanlığına Yazdığımız Yazı Karşılığında, Herkesi Şaşırtacak Bir Cevap Aldık. Güya Bakanlık O Yazıyı Van İlinde Görev Yapan Bir Sözleşmeli Öğretmenimize Münhasıran Düzenlemiş. Ancak Bize Ulaşan Cevap İle Bakanlık, O Yazının Başka Sözleşmeli Öğretmenlerimizin De Mağduriyetine Sebep Olabileceğini Göz Ardı Etmiş Görünmektedir.

milli Eğitim Bakanlığı’nın Bu Yöndeki Şaşırtan Uygulamaları Devam Etmektedir. Aynı Konuyla Alakalı Bir Sözleşmeyi Fesh Olayı Daha. Kayseri Melikgazi İlçesi Osman Ulubaş İlköğretim Okulunda Sözleşmeli Sınıf Öğretmeni (657–4/b) Olarak Görev Yapan Derya Samur, Doğum Sonrası 01/09/2008 Tarihinde Ücretsiz İzin Talebinde Bulunuyor. İzin Talebi Kabul Ediliyor. Ancak İzin Süresi Tamamlanmadan 27/02/2009 Tarihinde Görevine Başlamak İstediğine Dair Yazılı Başvuruda Bulunuyor. Olanlar Bundan Sonra Başlıyor. “sözleşmeniz Fesh Edildi” Denilerek Göreve Başlatılmıyor. Kadrolu Çalışanlar Ücretsiz İzin Kullanırken Neden Sözleşmeli Çalışanlar Bu Haktan Yararlanamamaktadır. Bu Uygulamada Göstermektedir Ki, Sözleşmeli Çalışmak Demek Kölelik Demektir.

anayasanın Temel İlkelerinden “eşitlik” İlkesine Ve İnsan Haklarına Aykırı Olarak Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmenleri Arasında Kadrolu-sözleşmeli Ayrımı Yapması Kabul Edilemez. Bu Kadar Ayrıma Rağmen; Sayın Milli Eğitim Bakanı Her Konuşmasında “kadrolu Öğretmenlerle Sözleşmeli Öğretmenler Arasında Fark Yok”  Diyebilmektedir. Tedavisi Uzun Süren, Yatarak Tedavi Olan, Yani 30 Günden Fazla Raporu Bulunan 4/b Sözleşmeli Öğretmenlerin İşine Son Veriliyor. Bu Fark Değil De Nedir? Bu Ne Demektir. Bu Anlayış, Bu Çalışanları Bile, Bile Ölüme Terk Etmek Değil De Nedir? Bu Durumu Alıştıra Alıştıra Bizlere Unutturmaya Çalışan Bakanlık Bu Konuda Hiçbir Surette Başarılı Olamayacaktır.çünkü Haklı Değildir,bu Uygulamaları İle Çalışanlara Zulmetmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın 4/b Sözleşmeli Çalışanlarının “30 Günden Fazla Rapor, İzin Kullanamazsın” Demesi Bu İnsanları Ölüme Terk Etmesi Demektir. Bu Yaklaşım İnsan Haklarına Ve Anayasa’ya Aykırı Bir Davranıştır. Bu Anlayış Sosyal Devlet Anlayışı İle Bağdaşmamaktadır. Bizler Bir Milletin Geleceğinin Eğitim İle Şekilleneceğini Ve Bu Yüzden Eğitim Sistemimizin Kusursuz Çalışması Gerekliliğini Çok İyi Biliyoruz. Eğitimin Temel Amacı İnsanların Mutluluğunu Sağlamaktır. Bu Anlayışla İnsanların Huzurunu, Mutluluğunu Nasıl Sağlayabilirsiniz. Milli Eğitim Bakanlığı Gönderdiği Cevap Yazısı İle De Olayın Vahametini Algılayamadığı Apaçık Ortadadır.

sözleşmeli Öğretmenlerimizin Bu Konuda Olduğu Gibi Her Konuda Yaşadıkları Sorunların Üzerine Türk Eğitim Sen Olarak Gitmeye, Kararlılığımızı Her Fırsatta Göstermeye Devam Edeceğiz. Bu İş Burada Bitmedi. Milli Eğitim Bakanlığının Cevaplarını Ve Sözleşmesi Fesh Edilen Sayın Derya Samur Öğretmenimizin Uğradığı Haksızlığı Hukuk Marifetiyle Sorgulanması İçin Yargı Sürecini Başlatıyoruz.

ilgili Yazımız İçin Tıklayınız.

gelen Cevap Yazısı İçin Tıklayınız.

derya Samur’un Aylıksız İzin Yazısı İçin Tıklayınız

http://adana1.turkegitimsen.org.tr/modules.php?name=news&file=article&sid=1507

Üst Alt