Azrail Gelmeden Sendikanızı değiştirin (M.YILMAZ)

kral

Tecrübeli Üye
Kayıtlı Üye
Tepki
0
Web
www.kamudanhaber.com
Memur sene Genel başkan olan Eğitim Birsen genel başkanı Ahmet GÜNDOĞDU nun Osmaniye nin Kadirli ilçesi Öğretmen evinde yapmış olduğu toplantıda söylediği sözler çok tartışılacak.
Memur Sen’e de Genel Başkan olan Eğitim Bir Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu’nun Osmaniye’nin Kadirli ilçesi Öğretmenevi’nde yapmış olduğu toplantıda söylediği sözler çok tartışılacak.
"Sendika menfaat örgütüdür. Dünya ya da ahiret menfaati olmayan birisinin Eğitim Bir Sen'e üye olmasına gerek yoktur. Altını çizerek söylüyorum. Vakıf ya da dernek değiliz. AMA BURASI MENFAAT ÖRGÜTÜDÜR. MENFAATİ OLMAYAN BİRİSİNİN EĞİTİM BİR SEN'E ÜYE OLMASINA GEREK YOKTUR. BÖYLE ÜYE OLAN VARSA KENDİSİNİ YORMASIN."
Memur Sen Genel Başkanı 2002-2007 yılları arasındaki Eğitim Bir Sen’deki %533 oranındaki üye artışını üyelerine sağladığı hangi menfaat karşılığında sağlamıştır. Eğitim Bir Sen’in 2002 de 18.028 olan üye sayısı 2007 de 95.549 yükselmiş ve %533 lük bir artış sağlamıştır. Bunda da en büyük pay tabiî ki “sendika menfaat örgüdür” diyen Eğitim Bir Sen Genel Başkanına aittir.
Sendikalar, memurların ve işçilerin kendi haklarını korumak geliştirmek üzere oluşturdukları, örgütlendikleri sınıfsal ve toplumsal sivil toplum örgütleridir. Görünüyor ki, Memur Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet GÜNDOĞDU bu tanıma yeni bir kavram eklemiş: SENDİKA=AHRETTE MENFAAT SAĞLAMA
Tamam, biz eğitimciler olarak sendika tanımında menfaat olayını anlarız; çünkü sendikalar üyelerinin menfaatlerini korumak için vardır. fakat sayın başkana şunu da sormak isterim: Biz eğitimciler, Eğitim Bir Sen’e üye olsak Eğitim Bir Sen ahiretteki menfaatimizi nasıl sağlayacak? Bunu sayın Genel Başkanın açıklaması lazım; acaba cennetle mi bizleri müjdeleyecek?
Ahmet beyi tebrik etmek lazım; açık açık demiş “menfaati olmayan kişi bizim sendikaya gelmesin” ama eksik bıraktığı bir yer yok mu? Sayın Genel Başkanın açıklamalarında acaba bu menfaatler nelerdir? Mesela ahirette menfaat derken, eğer ki, bu menfaat cennetten arsa ise bilelim de Azrail gelmeden bizde sendikamızı değiştirelim! Sayın Genel Başkan, ben eminim ki Eğitim Bir Sen sendikasının içinde hiç menfaat gözetmeden üye olan çok değerli eğitimci arkadaşlarımız vardır. Bunlar adına da konuşma yetkisine Genel Başkanda olsanız hakkınız yoktur diye düşünüyorum.
Menfaat kelimesinin anlamı; çıkar, fayda, olaydan kar edebilmektir. Ancak günümüzde bu kelime genellikle kendi  amaçlarını gerçekleştirmek için yapılan her türlü hile şeklinde algılanmaktadır. Şimdi Memur Sen Genel Başkanının sözlerini bu anlamda yorumlayacak olursak; gerçekten hissedilmeyen sevgi ve bağlılık duyguları menfaatler karşılığında hissedilmeli mi sorusu geliyor insanın aklına. Eğitim Bir Sen’e üye olmuş kişiler, şimdi yalnızca çıkar elde etmek için mi üye olmuşlardır ve bu çıkarları sendika üyelerine kimler sağlamaktadır? Peki şartlar değiştiğinde;  sendika üyelerine menfaat sağlayamazsa üyeleri bu sendikada duracaklar mıdır bunların hepsi soru işaretidir. Oysa ki sendikacılık yürek işidir,  gönül işidir.

Hiç bir menfaat beklemeden mensubu bulunduğu sendikaya hizmet edenlere selam olsun.

A.Gündoğdu’nun konuşmasını aşağıdaki linkten dinleyebilirsiniz.
http://www.kamudanhaber.com/haber_detay.asp?haberID=66