*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
13 Temmuz 2020, 12:33:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program  (Okunma Sayısı 23803 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 01 Mayıs 2008, 18:00:55 »
akkuru
Ziyaretçi
Düzgün konuşamadığı için toplumdan uzaklaşan, içine kapanan kekemeler artık bir bilgisayar eğitim programı ile on beş günde bu sorundan kurtuluyor.

Toplumun yüzde üçü kekeme

Kekemeliğin, psikolojik sebeplerle konuşmadaki ritmin bozulmasıyla ortaya çıkan bir durum olduğunu söyleyen Beyaz Sanat Kekeme Eğitim Merkezi'nin kurucusu İsrafil Hancı, özgüven eğitimi ve ciddi çaba gösterilerek sorunun 15 günde çözümlenebildiğini belirtiyor. Kekemeliğin oluşumunda ilk sebebin korkular olduğunu ifade eden Hancı, "Çocuklarımızı cinler, periler, öcüler, kediler, köpekler gibi saçmalıklarla korkutuyoruz. Doğrudan anlatmasak da ortamda duyuyor, yalnız kaldığı zaman duyduklarını hatırlayıp korkuyor. Ayrıca baskıcı bir aile ortamı da kekemeliğe sebep oluyor. Çocuğun özgüveni zayıflıyor. Yeni doğan kardeşe gösterilen ilgi büyük çocukta özgüven sorunu oluşturuyor. Bu da konuşmasına yansıyor." diyor.

Türkiye genelinde 2 milyona yakın kekeme olduğu tahmin ediliyor. kekemelik büyük oranda 2–7 yaş arasında oluşuyor. Eğitim programı, okuma-yazma bilenlere yönelik olduğu için 8 yaşından küçükler eğitime alınamıyor.

KEKEMELODİ Programı

Merkezde, kendi geliştirdikleri KEKEMELODİ isimli bir programla 15 gün gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir sonuca ulaştıklarını kaydedenBeyaz Sanat Konuşma Merkezinde, yıllardır bu konuda çalışmalar yapmış ve alanında uzman isimler görev yapıyor.

Bir haftada konuşma başlıyor

Merkeze gelen öğrenciler, önce yedi gün süren arınma dönemiyle başlıyorlar. Bu dönemde eski konuşma alışkanlıklarını unutmak ve yeni bir alışkanlık kazanmak için sağ kulakları pamukla kapatılıyor ve bir hafta boyunca susma uygulaması yapılıyor. Toplumda ve aile içinde hiç konuşmuyor; sadece her gün merkeze gelerek bilgisayarda en az 3 saat yavaş ve melodik bir sesle metin okuyorlar. Bir haftalık arınma döneminin ardından öğrenciler rahat ve akıcı bir konuşmaya başlıyor. Konuşmaya başladıktan sonraki 3 günlük akort döneminde de eğitmenler tarafından konuşma ayarı yapılıyor. Kalan beş günlük senfoni döneminde ise; toplum huzurunda konuşma ve sunumlar başlıyor ve yeni konuşma alışkanlığı pekiştiriliyor; öğrencilerin özgüvenini artırmaya yönelik çalışmalar, sosyal aktivitelerin yanında diyafram, ayna uygulaması gibi teknikler kullanılarak maksimum verime ulaşılıyor. Programı ciddiye alıp tembellik etmeden çalışan öğrencilerin geçirilen bir haftanın sonunda yavaş ve melodik bir sesle normal konuşmaya başladıklarını belirten Hancı, şu bilgileri veriyor: "Bazı kekemelerde ağız hareketlerinde kasılma, el, ayak hareketleri gibi tikler oluşur. Ayna terapisiyle de kendi davranışlarını görerek bunu nasıl düzelteceklerini öğreniyorlar."

Kaynak:
Register or Login
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 4000


View Profile
Re: Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program
« Posted on: 13 Temmuz 2020, 12:33:59 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program oyunları, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program programı, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program , Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program program yükle, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program download, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program hikayeleri, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program kitabı, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program haber, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program yükle, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program videosu, Kekemeliği 15 Günde Tedavi Eden Bilgisayar Program, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 03 Haziran 2008, 11:05:46 »
sebog Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1Merhaba öncelikle..
Sınıfımda kekeme bir öğrencim var bu programa nasıl uluşubilirim bilgisi olan varmı?
Yardım ederseniz sevininrim
Logged
« Yanıtla #2 : 03 Haziran 2008, 12:30:53 »
akkuru
Ziyaretçi

 

   Beyaz Sanat Konuşma Merkezi, geliştirdiği KEKEMELODİ adlı Programıyla kekemeleri 15 günde normal konuşur hale getiriyor. Doğru nefes alma, ayna terapisi ve özgüven çalışmalarıyla yapılan eğitim sonunda kekemeler için yeni bir hayat başlıyor.   

Hayatı korku ve endişe içinde geçen talebeler eğitim sonunda özgüvenin ve rahat konuşabilmenin mutluluğunu yaşıyor. Tevekkül Yeşilay, genç bir öğretmen. Hayatının 27 yılını kekeme olarak geçirmiş. Kekemelodi programını duyunca İzmir’den İstanbul”a gelerek eğitime katılmış. Eğitiminin 13. gününde; “Ben artık kekeme değilim. İstediğim şekilde konuşabiliyorum. Eski halimi videodan görünce ben bile inanamadım. Şu anda tahmin edemeyeceğiniz kadar mutluyum. Kendimi çok özgür hissediyorum. Bütün ailelere tavsiyem, bir gün bile geç kalmayın, çocuklarınızı bu eğitimi almaları için getirin diyorum.” Şeklinde duygularını dile getiriyor. 

En büyük sebep korkular Isparta'da yaşayan 10 yaşındaki Akif Dürüs, kendisinden 2 yaş küçük kardeşinin konuşmaya başlaması ve anne-babasının ona olan ilgisinin artması üzerine 4 yaşında iken bebek gibi konuşmaya çalışarak dikkat çekmek istiyordu. Ancak zamanla bu yanlış konuşma diline yerleşip alışkanlık haline geldi. İlkokuldan sonra buna heyecan da eklenince Akif, doğru konuşmayı tamamen unuttu.

Diyarbakırlı 15 yaşındaki Kadir Aslan da, hızlı konuşurken bir sorun yaşamıyordu; ancak kısa cümleler kuracağı zaman zorlanıyordu. Ailesinin söylediğine göre, bu sorunun sebebi küçükken korkmuş olmasıydı. Lise 2. sınıf öğrencisi Muhammed Karataş'ın kâbusu Anadolu lisesine adım attığı ilk gün başlamıştı. Arkadaşlarının önünde şiir okurken heyecanlanmış ve o günden beri konuşurken kekelemeye başlamıştı.

Muhammed, bu yüzden okulunu değiştirmeyi bile düşünür hale gelmişti. 8 yaşındaki Latife'nin sorunu ise çok hızlı okuyup konuşmasıydı. Doğru nefes almayı bilmediği için bir nefeste her şeyi anlatmaya çalışıyordu. Onun da 2 yaş küçük bir erkek kardeşi vardı ve bu sorun 3 yaşında başlamıştı.

Toplumun yüzde üçü kekeme Kekemeliğin bir 'psikolojik temelli yanlış öğrenme alışkanlığı' olduğunu söyleyen Beyaz Sanat Kekeme Eğitim Merkezi'nin kurucusu İsrafil Hancı, özgüven eğitimi ve ciddi çaba gösterilerek sorunun 15 günde çözümlenebildiğini belirtiyor. Kekemeliğin oluşumunda ilk sebebin korkular olduğunu ifade eden Hancı, "Çocuklarımızı cinler, periler, öcüler, kediler, köpekler gibi saçmalıklarla korkutuyoruz. Doğrudan anlatmasak da ortamda duyuyor, yalnız kaldığı zaman duyduklarını hatırlayıp korkuyor. Ayrıca baskıcı bir aile ortamı da kekemeliğe sebep oluyor. Çocuğun özgüveni zayıflıyor. Yeni doğan kardeşe gösterilen ilgi büyük çocukta özgüven sorunu oluşturuyor. Bu da konuşmasına yansıyor." diyor.

Türkiye genelinde 2 milyona yakın kekeme olduğu tahmin ediliyor. kekemelik büyük oranda 2–7 yaş arasında oluşuyor. Eğitim programı, okuma-yazma bilenlere yönelik olduğu için 8 yaşından küçükler eğitime alınamıyor. Zaten Hancı, bu yaştan önce çocuğu eğitmenin doğru olmadığını düşünüyor: “Çocukların okuma-yazma çağına kadarki dönemini genelde birinci dönem kekemeliği olarak ele aldığımız için bu sorundan kurtulma ihtimali yüksek bu sebeple bilinçli aileler yardımıyla bu dönemi kendi kendilerine atlatmalarını beklemekte yarar var.” Hancı, bu yaştaki çocukların ailelerine ücretsiz danışmanlık yaptıklarını söylüyor. KEKEMELODİ Programı Merkezde, kendi geliştirdikleri KEKEMELODİ isimli bir programla 15 gün gibi kısa bir sürede yüzde yüze yakın bir sonuca ulaştıklarını kaydeden Hancı; “Daha önce 27 günlük bir eğitim programımız vardı. Ancak konu üzerindeki araştırma ve uygulamalarımızı geliştirdikçe bu süreyi 15 güne kadar düşürdük ve programımızı da bu yönde dizayn ettik. Bu, bizim için çok büyük bir mutluluk. Bu konuda dünyada bir ilki başarmanın gururunu yaşıyoruz. Son iki ay içerisinde yaklaşık 20 öğrenci üzerinde yaptığımız uygulamalardan çok iyi sonuçlar elde ettik. KEKEMELODİ test edilip onaylandı yani.” Şeklinde konuştu.

Beyaz Sanat Konuşma Merkezinde, yıllardır bu konuda çalışmalar yapmış ve alanında uzman isimler görev yapıyor. Bir haftada konuşma başlıyor Merkeze gelen öğrenciler, önce eski konuşma alışkanlıklarını unutmak ve yeni bir alışkanlık kazanmak için bir haftalık susma eğitimi alıyor. Toplumda ve aile içinde hiç konuşmuyor; sadece her gün merkeze gelerek bilgisayarda en az 3 saat yavaş ve melodik bir sesle metin okuyorlar. Bir haftalık susma döneminin ardından öğrenciler rahat ve akıcı bir konuşmaya başlıyor. Kalan bir haftalık sürede de; bu yeni konuşma alışkanlığı pekiştiriliyor; öğrencilerin özgüvenini artırmaya yönelik çalışmalar, sosyal aktivitelerin yanında diyafram, ayna uygulaması gibi teknikler kullanılarak maksimum verime ulaşılıyor.

Programı ciddiye alıp tembellik etmeden çalışan öğrencilerin geçirilen bir haftanın sonunda yavaş ve melodik bir sesle normal konuşmaya başladıklarını belirten Hancı, şu bilgileri veriyor: "Bazı kekemelerde ağız hareketlerinde kasılma, el, ayak hareketleri gibi tikler oluşur. Ayna terapisiyle de kendi davranışlarını görerek bunu nasıl düzelteceklerini öğreniyorlar." Veliler Mutluluktan ağlıyor Susma döneminin 3. gününde olan Akif'in büyük ilerleme kaydettiğini okumasından anlayan anne Mine Dürüs, "Düzelmesini çok istediği için kurallara uyuyor. Önceden dışarı çıkıp çocuklarla oynamak istemezdi. Şimdi konuşmadığı halde çıkıp oynuyor. Onun mutluluğunu görmek her şeye değer. Üçüncü günde hiç takılmadan okuduğunu görünce mutluluktan ağladım" diyor. Kekemelikten de korkularından da kurtuluyorlar "Aslında bir gün geçeceğini biliyordum. Bundan sonra başka bir Kadir olacak." diyen Kadir, memleketine daha güzel konuşarak dönecek olmanın sevincini yaşıyor. Muhammed ise, "Susma döneminde biraz zorluk çektim; ama buna değdi. Benim ciddi bir özgüven problemim de vardı ama bakın şimdi sizinle rahat bir şekilde konuşuyorum. Buraya ilk başladığım zaman gazetecilerden kaçtım ama şimdi canlı yayına bile katılabilirim. Bu kadar güçlü hissediyorum kendimi. Buradaki hocalarımın doğru ve etkileyici motivasyonu sayesinde kaygı ve korkularımdan kurtuldum. Artık daha büyük hedeflerim var. Oraya doğru ilerleyeceğim." şeklinde konuşuyor.

Eğitimin ilk haftasını "susma" dönemi oluşturuyor. Konuşma bölümündeki "ayna" tekniğinde ise zaman içinde edinilmiş yanlış "tik"ler ve ağız hareketleri geride bırakılıyor. Kekemelik Merkezi'ne
Register or Login
www.beyazsanat.com
  internet adresi ile 0212 552 0004 nolu telefondan ulaşılabilir... ADRES: Beyaz Sanat Bilişim-Eğitim-Yayın Tic Ltd. ŞtiŞirinevler Meydanı Meriç Sokak No:15Bahçelievler - İSTANBUL
Logged
« Yanıtla #3 : 03 Haziran 2008, 12:33:17 »
akkuru
Ziyaretçi

hocam bu yazı alıntıdır..gereklı adres ve telefon numaraları burda mevcuttur....
ogrencımıze yardım edebılırsek en mutlu bızler oluruzz...
Logged
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs 2016, 12:53:37 »
dorukgulhan Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1erken dönem kekemelik tedavisi diye bir terapi programı var dünyada ne düşünüyorsunuz
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Bilgisayar, konuşmayı yazıya dökecek Bilgisayar ve İnternet Dünyası feyza05 0 3739 Son Mesaj 20 Kasım 2008, 18:28:49
Gönderen: feyza05
Yıl Sonu Program Sunuş Metni Diğerler Etkinlikler feyza05 1 28861 Son Mesaj 22 Mayıs 2009, 10:11:05
Gönderen: sachem
Bilgisayar Açılış Şifresini Unutursanız... Bilgisayar ve İnternet Dünyası cendere 0 7177 Son Mesaj 02 Kasım 2009, 23:03:49
Gönderen: cendere
Ankara'da Program Tanıtımı Seminerleri-din Kültürü Eğitim Haberleri ve Yorumları cendere 0 3692 Son Mesaj 10 Şubat 2010, 20:53:35
Gönderen: cendere
Ayakta Tedavi Beyan Belgesi Kanunlar-Yönetmelikler-Genelgeler idareci 0 5090 Son Mesaj 23 Ekim 2011, 21:41:03
Gönderen: idareci
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it