*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
18 Kasım 2019, 01:06:27

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Davranış Çiçeği  (Okunma Sayısı 11077 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 11 Nisan 2008, 13:42:05 »
akkuru
Ziyaretçi

Genellikle ilköğretim okullarında kullanılan bu yöntemi Eğitim Uygulama okulunda kullanıyoruz. Etkili ve kalıcı bir yöntem. Denemenizi tavsiye ederim.

AMAÇ: Öğrencilerin sınıf kurallarına uymayı öğrenmesi.

SINIF: İlköğretim 1.sınıf ve üstü.

MATERYAL: Davranış çiçeği kartları.

SÜREÇ
Öğrencilerinize sınıfta uyulması gereken kurallar ve onlardan beklediğiniz davranışları açıklayıp üzerinde durduktan bir süre sonra bu uygulamanın yapılması uygun olur.
Pazartesi sabahı öğrencilerinize kartondan hazırlanmış davranış çiçeklerini dağıtın (her öğrenci için bir adet). Onlara bu etkinliği hangi kural için uygulayacağınızı açıklayın ve şu yönergeyi verin:
• Herkes çiçeğini boyasın, taç yapraklarını rengarenk boyayabilirsiniz.
• Kuralı yazınız.
• İsminizi yazınız.
• Tarih atınız.
• Taç yapraklarını etraflarından kesiniz (orta kısmından çiçeğe bağlı kalacaklar).
Sonra bu çiçekleri sınıf panosuna asınız. Belirlenen kural her çiğnendiğinde o öğrencinin çiçeğinden bir taç yaprağı koparılacaktır. Öğretmen uygulama süresini sınıfta belirleyebilir (Örneğin 1 hafta). Süre sonunda çiçeğinde en çok taç yaprağı kalanlar belirlenir. Öğretmen onları herhangi bir şekilde ödüllendirebilir.
*Çiçekler uygun bir derste sınıfta hazırlanan kalıptan kopya edilerek öğrenciler tarafından yapılabilir.
*Bir yerine 2 veya 3 kural için birlikte uygulama yapılabilir.
*Eğer sınıf mevcudu kalabalıksa öğrenciler herhangi bir çalışma için gruplara ayrıldığında her grup için bir çiçek hazırlanır ve grubun ismi yazılır. Gruptan herhangi bir üye belirlenen kuralı çiğnediğinde o grubun çiçeğinden bir yaprak koparılır. Böylece üyelerin birbirini denetlemesi ve takım ruhu sağlanabilir.

Sınıfta uyulması istenecek kural örnekleri:
• Söz alarak konuşmak
• Öğretmenin veya arkadaşının sözünü kesmemek
• Kullanılan ortak araç-gereçleri yerine kaldırmak
• Sınıfta (teneffüste) koşma bağırma gibi davranışlarla başkalarını rahatsız etmemek
• Zil çaldığında öğretmenden önce sınıfa girip sırasına oturmak.

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Davranış Çiçeği
« Posted on: 18 Kasım 2019, 01:06:27 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Davranış Çiçeği oyunları, Davranış Çiçeği programı, Davranış Çiçeği , Davranış Çiçeği program yükle, Davranış Çiçeği download, Davranış Çiçeği hikayeleri, Davranış Çiçeği kitabı, Davranış Çiçeği haber, Davranış Çiçeği yükle, Davranış Çiçeği videosu, Davranış Çiçeği , şarkı sözleri
« Yanıtla #1 : 27 Mayıs 2008, 23:13:50 »
feyza05
Ziyaretçi

Ben okul öncesi öğretmeniyim.Okulun açıldığı ilk haftalarda sınıfımızın kurallarını öğrencilerimle birlikte belirledik. Kendi katkıları da olduğu için kuralları daha çabuk benimsediler ve uyguladılar.
« Yanıtla #2 : 27 Mayıs 2008, 23:26:25 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

feyza hocam o kurllar neler bızımle paylaşır mısınız?

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

« Yanıtla #3 : 27 Mayıs 2008, 23:51:08 »
feyza05
Ziyaretçi

Mehmet Hocam ben küçük yaş grubu öğretmeniyim. Anne baba çocuklarını okula bırakırken mutlaka ağlıyorlardı. İlk kuralımız ( bir öğrencimin fikri ile) anne- baba okula bırakırken ağlamamak, sınıfa girdiğinde "günaydın" demek, yemek sırasında konuşmamak, oyuncakları ile işleri bitince toplamak, gerektiğinde özürdilemek-teşekkür etmek,arkadaşları ile  boya-oyuncak vb. paylaşmak, yardımlaşmak vs. şeklinde devam ediyordu. Ara ara sınıfımızın kurallarını tekrar ettik, veliler ile sınıfın kuralları hakkında konuştum, evde de uygulamalarını istedim. Ayrıca "Davranış Değiştirme Formu" gönderdim. Bu formu çocuklara da okudum ve doğru olarak çocuklar tarafından doldurulmasını istedim ( kalp, çiçek vs.  o gün  belirtilen kural yapılmadı ise boyanmıyor ). Bu inanın çok etkili oluyor, veliler o formdan başka yok mu çok işe yarıyor diye devamını istiyorlar.
« Yanıtla #4 : 28 Mayıs 2008, 00:02:56 »
hakan
Ziyaretçi

çok tesekkur ederım hocam katkınız için.başka yöntemleriniz de bize fikirler verecektir.
« Yanıtla #5 : 28 Mayıs 2008, 08:18:02 »
akkuru
Ziyaretçi

katkılarınızdan dolayı tesekkur ederım hocam

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Sedef cicegi Sohbet / Eğlence sebahattin68 3 2659 Son Mesaj 22 Eylül 2008, 21:15:22
Gönderen: feyza05
Davranış Takip Formu Diğerler Etkinlikler feyza05 0 6658 Son Mesaj 12 Ekim 2008, 03:29:05
Çocuklarda Davranış Bozukluğu Eğitim feyza05 0 2626 Son Mesaj 20 Kasım 2008, 00:00:31
uyum ve davranış sorunları-sunu Eğitim viyolin 2 4016 Son Mesaj 06 Ocak 2009, 22:46:38
Gönderen: viyolin
Davranış Değerlendirme Ölçeği 6-7-8 Genel Dokümanlar feyza05 0 4002 Son Mesaj 18 Mart 2009, 18:33:20
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -