*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
21 Ekim 2019, 12:55:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi  (Okunma Sayısı 6431 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 13 Ağustos 2013, 20:39:35 »
Serdar Yıldırım Offline
Tecrübeli Üye

***
Mesaj Sayısı: 99
karagöz Bir Gün Hızlı Adımlarla Evinden Çıkar Ve Hacivat'ın Evine Doğru Yürümeye Başlar.karagöz Çok Hırslıdır, Gözü Hiçbir Şeyi Görmez. Kendisini Tanıyıp, Selam Verenlere Bile Eyvallah Etmez. Hışımla Gelip, Hacivat'ın Evinin Kapısını Çalar. Hacivat Kapıyı Açar:

" Yavaş Ol Karagözüm, Kapıyı Kıracaksın! Tokmağı Görmez Misin? Tekmeyle Kapı Çalınır Mı? Evi Yıkacaksın. Benden Korkmaz Mısın? "

" Kes! Tantanayı Bırak! Senden Korkmam. Sen Benden Korkar Mısın? "

" Aman Karagözüm, Korkarım. Yeter Ki, Evimi Başıma Yıkma."

" Hemen Gel, Benim Evin Bahçesine. Hani Diyordun Ya Yüz Sene Sonra Ne Seni Ne Beni Kimse Bilmez, Hatırlamaz. Onun Sağlamasını Yapacağız. Bakalım Doğru Mu? "

" Hah Hah Ha. Aman Karagözüm. Bırak Yüz Seneyi, Elli Altmış Sene Sonra Bile İnsanlar Bizi Hatırlamaz. Suya Yazılan Yazı Gibi, Ağızdan Söz Uçup Gider. Kim Hacivat Diye, Kim Karagöz Diye, Kim Beni Ana, Kim Seni Bile. "

" Kes! Palavrayı Bırak! Çekerim Senin Kulaklarını. Kapa Kapını, Düş Peşime. "

gerisin Geriye Dönüp Uzaklaşan Karagöz'ün Ardından, Hacivat Koşarak Zor Yetişir.

" Karagözüm, Nedir Benimle Derdin? Ben Öylesine Şakacıktan Söylemişimdir. Sen Esas Mı Sanırsın? "

" Artık İş Çığırından Çıktı. Sen Şakacıktan Konuşmadın, Ben De Esas Sandım. Elli Altmış Sene Değil, Altı Yüz Altmış Sene Sonrasına Gideceğiz Ve O Zamanın İnsanına Bizi Soracağız. Ey Ademoğlu, Karagöz İle Hacivat'ı Bilir Misin, Diyeceğiz. Yüz Kişiden Bir Kişi Bile Tanımayan Çıkarsa, Ben Süpürge Olayım, Yolları Süpüreyim. "

karagöz Daha Sonra Hacivat'ı Evinin Bahçesine Götürür Ve Kendi İcadı Zaman Makinesini Gösterir:

" Bak Hacivat, Bu Benim Yaptığım Zaman Makinesi. İkimiz Buna Binip Geleceğe Gideceğiz. Bakalım Bursa Ve Pınarbaşı Meydanı Nasılmış? Kaç Yüz Sene Sonra İnsanlar Nasılmış? Bütün Bunları Öğreneceğiz. "

" Aman Karagözüm, Bu Ne Böyle? Tahtadan, Tenekeden Bir Odacık Yapmışsın. Ama Bunun Tekerlekleri Yok. Tekerlekleri Olsa Bile Hani At, Hani Eşek. Bunu Ne Çekip Götürecek? "

" Kes! Zırıltıyı Bırak! Tekerleğe İhtiyaç Yok, Çünkü Yürümeyecek. Bu Makine Zaman İçinde Süzülecek. Süzülerek Zamandan Hızlı Gidecek Ve Zamanın Önüne Geçecek. İstediğim Yerde Duracak Ve O Zamanda Kalacak. Biz De Makineden Çıkıp Geleceği Göreceğiz, Yaşayacağız. "

"neler Diyorsun, Karagözüm? Söylediklerinin Yarısını Anlamadım. İddianı İspat Et, Benden Sana Bir Tepsi Cevizli Baklava Hediye. "

bunun Üzerine Karagöz:

" Bir Tepsi Cevizli Baklava Mı? Desene Ağzım Tatlanacak," Dedikten Sonra Zaman Makinesinin Kapısını Açar Ve Haydi Bakalım Hacivat, Gir İçeri, Der.

hacivat İçeri Girip Sandalyeye Oturur. Karagöz De Diğer Sandalyeye Oturup Kapıyı Kapatır. Ayaklarıyla Bisiklet Pedalına Benzer Bir Tür Pedalı Çevirmeye Başlar. Aracın Etrafını Bir Zaman Bulutu Kümesi Kaplar. Karagöz, Bursa Pınarbaşı Meydanı Diye Bağırır Ve Pedalı Altı Yüz Altmış Defa Çevirdikten Sonra Bırakır. Biraz Sonra Araç Pınarbaşı Meydanı'nda Belirir. Karagöz İle Hacivat Araçtan Çıkarlar.

sene 2011. Aralık Ayının Yirmi Dördü. Karagöz İle Hacivat'ı Meydanın Ortasında Gören İnsanlar, Onların Başına Toplanırlar.

bir Çocuk Sevinçle Koşarak Yanlarına Gelir Ve Geride Kalan Annesine Bağırır:

" Anne, Koş Bak, Karagöz'le Hacivat. "

adamlar, Kadınlar, Çocuklar, Karagöz İle Hacivat'ın Etrafını Sarar. Duyan Gelir, Gören Gelir. Ortalık Kalabalıklaşır. Karagöz Nasılsın? Hacivat Nasılsın? Diye Hal-hatır Soranlar Çoğunluktadır. Sizleri Çok Seviyoruz, Diyenler Vardır.

karagöz Atıp Tutturmuş Olmanın Gönül Rahatlığı İçinde Hacivat'tan Yana Döner:

" Hani Hacivat, Kimse Bizi Tanımazdı? Ne Oldu, Gıkın Çıkmıyor? Çamura Oturdun Mu Şimdi? "

" Ne Desem Bilmem Ki, Karagözüm. Şaşırdım Kaldım. İnsanlar Bunca Sene Sonra Bile Beni Tanıdılar Ya, Eee Ben De Az Değilim Hani, Tanımasalardı Şaşardım. "

" Vay Hacivat, Fırıldak Olmuş Dönüyorsun! Yaptığın Laf Kalabalığı. İnsanlar Seni Tanıdılar Ama Ben Varım Diye Seni Tanıdılar. Ben Olmasam, Seni Kim Bilecek? Önce Benim Adım Anılıyor. Ben Başroldeyim, Sen Fagüransın. "

" Hah Hah Ha. Ona Fagüran Değil, Figüran Derler. "

" Ha Fagüran, Ha Fegüran, Ne Farkeder? Doğrusunu Kim Bilebilir Ki? "

serdar Yıldırım Da, İlk Andan İtibaren Karagöz İle Hacivat'ın Yanındaydı. Onların Konuşmalarına Kulak Müşterisi Olmuştu. Karagöz'ün Konuşmasından İmla, Kelime, Söyleyiş Hatalarını Cımbızla Çekip Alarak, Diliyle Şekillendirip, Doğrusunu Söyleyen Hacivat, Serdar'ın Bilerek Yaptığı Hatayı Cımbızladı.

" Oğlum, Yazıyorsun Bari Doğrusunu Yaz. Ona Kulak Müşterisi Değil, Kulak Misafiri Denir. "

aynı Anda Kadının Biri, Yanındaki Kadına Şöyle Demektedir:

" Üniversiteli Gençler Galiba. Çok Güzel Rol Yapıyorlar. Tıpkısının Aynısı Karagöz İle Hacivat Bunlar. "

" Doğru Kardeş, Belli Tiyatro Eğitimi Almışlar. Böyle Gerçekmiş Gibi Rol Yapan Tiyatrocu Az Bulunur. Broadway Yıldızları, Bunlara Bir Bardak Su Veremez. "

üniversiteli Gençler Galiba, Diyen Kadının On Yaşındaki Oğlu Annesinin Dediklerine Katılmıyordu. Annesi, Çok Güzel Rol Yapıyorlar, Demişti. Bakın Bu Doğru Olabilirdi. Dünya Bir Sahnedir Dersek, Onlar Başroldeki Aktörlerden İkisiydi. Dünya Sahnesine Çeşitli Devirlerde, Çeşitli Oyuncular Önderlik Etmişti. Önderler, Liderlik Pozisyonlarını Hiçbir Zaman Kaybetmezler Ve Yüzyıllar Sonra Bile, Bu Özelliklerini Sürdürürlerdi. Önemli Olan, İyilikleriyle, Artı Değerleriyle Hatırlanmaktı. İşte Karagöz İle Hacivat: Bu İkiliye Kötüdür, Fenadır Demek Kimsenin Aklına Gelmezdi. Her Tip İnsan İçin, Biçilmiş Kaftandılar. Korkunç Zordur, Herkes Tarafından Beğenilmek, Takdir Edilmek.

annesi Son Olarak, Tıpkısının Aynısı, Karagöz İle Hacivat Sanki Bunlar, Demişti. Sankiyi Aradan Çıkartırsak, Geriye Ne Kalır? Gerçekten Bunlar Karagöz İle Hacivat Olabilir Miydi? Çocuk, Annesinin Elinden Kurtulup, Karagöz'ün Ağzıyla Boğazı Arasındaki Yeri Yani Sakalını Tutup Çekiştirdi. Sakal Sağlamdı, Tutanın Elinde Kalmıyordu.

çocuk:

" Anne, Karagöz'ün Sakalı Takma Değil, " Dedi Ve Diğer Eliyle Hacivat'ın Sakalını Çekiştirdi.

" Bak Anne, Hacivat'ın Sakalı Da Takma Değil. Bunlar Gerçekten Karagöz İle Hacivat, " Dediyse De Annesinin Çatılmış Kaşlarıyla Karşılaşınca Sustu.

serdar Daha Sonra Karagöz İle Hacivat'ı Kalabalıktan Kurtararak Muradiye Semtine Götürdü. Oradan Çekirge Semtine İnecekler Ve İkiliye Türbelerini Ziyaret Ettirecekti. Yolda Serdar, Şu İnternet Kafeye Girelim De Resimlerinizi Görelim Ve Hayat Hikayenizi Okuyalım, Dedi.

bunun Üzerine Karagöz:

" İnternet Kafe Mi? Ne İnterneti, Ne Kafesi? Güvercin Kafesi Filan Gibi Mi? "

serdar:

" Hayır, Güvercin Değil, Tavşan Kafesi. Suya Yazı Yazarsın Kalmaz Ya İnternette Havaya Yazıyorsun Kalıyor. Cep Telefonunla Resim Çek, Koy Siteye, Foruma, Aylar Sonra Bile Silinmez, Bozulmaz. "

hacivat:

" Cep Telefonu Mu? O Da Ne Ki? "

serdar Cebinden Telefonunu Çıkararak:

" İşte Bu. Sende De Bundan Bir Tane Olsun, Ben Burada Sen Uludağ'da Rahatça Konuşup Anlaşırız. "

" Hiç O Kadar Uzaktaki İki İnsan Birbiriyle Konuşabilir Miymiş " Diyen Karagöz, Serdar'ın Üstüne Yürüdü. Serdar Kaçtı, Karagöz Kovaladı. Az Sonra Yorulan Karagöz, Serdar'ın Peşini Bırakıp Bir Kenara Oturdu Ve Hacivat'ın Gelmesini Beklemeye Başladı.

karagöz Çabuk Sinirlenmişti Ama Siniri Hemen Geçti.

karagöz İle Hacivat Kafede Resimlerini Görünce Gururlandılar, Hayat Hikayeleri Okununca Duygulandılar. Hayat Hikayelerinin Son Bölümünü Okumadan Geçen Serdar Müthiş İkiliyi Hala Hayatta Olduklarına İnandırdı Ve Türbe Ziyaretini Kara Listeye Aldı. Onlara Tarihsel Ve Teknolojik Bilgi Verdi.

serdar Daha Sonra Karagöz İle Hacivat'ı Kapalıçarşıya Götürdü Ama Onları Oradaki İzdihamda Kaybetti. Ertesi Gün Pınarbaşı'na Giden Serdar Zaman Makinesini Göremedi. Araç Ortada Yoktu. Karagöz İle Hacivat Zaman Makinesine Binip Gitmişler Miydi? Yoksa Belediye Bu Nedir Deyip Aracı Çöpe Mi Atmıştı? Belediye Aracı Çöpe Atmış Olsa Bile Karagöz İle Hacivat'ı Da Çöpe Atacak Hali Yoktu Ya. Serdar, Bursa Sokaklarında Çok Aramasına Karşın, Onların İzini Bulamadı. Üzüntüsü Doruğa Çıkmıştı Ki, Bu Hikayeyi Yazıp Rahatladı. Bu Hikayenin Karagöz İle Hacivat'ın Hatırlanması, Akıllara Düşmesi Açısından Yararlı Olacağını Düşündü.


son     


serdar YıldırımLogged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3989


View Profile
Re: Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi
« Posted on: 21 Ekim 2019, 12:55:50 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi oyunları, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi programı, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi , Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi program yükle, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi download, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi hikayeleri, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi kitabı, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi haber, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi yükle, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi videosu, Karagöz İle Hacivat - Zaman Makinesi, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 15 Ağustos 2013, 16:13:55 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158Üstad Gene Döktürmüssün
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


« Yanıtla #2 : 03 Eylül 2013, 09:39:12 »

Cumalioğlu Offline
Forum Yönetim Ekibi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 150Öykü Güzeldi. Bu İki Güzel Değeri Bizlere Hatırlattınız. Çok Teşekkür Ederim Serdar Bey.
Logged

Aydınlıkta ihanet sahte dosta göredir
Sırlarıyla karanlık; hain puşta göredir!
                           Cumali Cumalioğlu 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Ne zaman evleneceksin ? Sohbet / Eğlence cendere 0 2543 Son Mesaj 22 Temmuz 2008, 18:44:13
Gönderen: cendere
Hacivat-Karagöz Müzik Etkinlikleri feyza05 0 3190 Son Mesaj 24 Ağustos 2008, 01:13:18
Gönderen: feyza05
Hacivat ve Karagöz ile matematiği sevin! Kültür, Sanat ve Edebiyat feyza05 0 3382 Son Mesaj 03 Ocak 2009, 14:26:38
Gönderen: feyza05
Karagöz İle Hacivat Hikayeleri Dil Etkinlikleri Serdar Yıldırım 1 7469 Son Mesaj 03 Eylül 2013, 12:50:10
Gönderen: Cumalioğlu
Karagöz İle Hacivat Hikayeleri 3 Dil Etkinlikleri Serdar Yıldırım 1 266 Son Mesaj 15 Ağustos 2019, 16:15:14
Gönderen: Serdar Yıldırım
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it