*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
25 Mayıs 2019, 04:52:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti  (Okunma Sayısı 7262 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 17 Kasım 2009, 13:59:02 »
cendere
Ziyaretçi

Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti

ibn-i Abbas (r.a) ın Rivayet Ettiği Bir Hadis-i Şerifte Efendimiz(s.a.v) zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Her Bireri Bir Senelik Nafile Oruca Denktir. On Gecenin Tamamını İhya Etmek İse Kadir Gecesini İhya Etmeye Denktir. Buyurmuşladır. (tefcirut-tesnim S.170)

başka Bir Hadis-i Şerifte İse, on Günün Orunun Her Günü 100 Köle Azat Etmiş, 100 Deve Kurban Etmiş Ve 100 Atı Allah Yolunda Hibe Etmiş Gibi Sevap Olur. Tevriye Gününün Yani 8. Gününün Orucunda 1000 Köle Azad Etmiş, 1000 Deve Kurban Etmiş Ve 1000 Atı Allah Yolunda Hibe Etmiş Gibi Sevap Alır. Arefe Gününün Orucunda İse 2000 Köle Azat Etmiş, 2000 Deve Kurban Etmiş Ve 2000 Atı Allah Yolunda Hibe Etmiş Gibidir. Buyurmuştur. (tefcirut-tesnim S.169)

h.ş.: zilhiccenin İlk On Gününün Bereketinden Mahrum Olanlara Yazıklar Olsun, Hele Bir De Arefe Günü Var Ki Onun Hayrı Saymakla Bitmez.

h.ş.: "zilhiccenin İlk On Gününün Orucu Her Günü Bin Güne, Arefe Günü İse On Bin Güne Eşittir.
1nden 10una Kadar leyali-i Aşere Yani On Mübarek Gecedir. Hacca Gidemeyen Müminlerin Bu Günlerde Oruç Tutmaları Çok Çok Büyük Fazilettir. O Bakımdan Kurban Bayramından Evvel Dokuz Gün Oruç Tutmalıdır. hiç Değilse 8. Ve 9. Günü Oruç Tutup Mümkünse 10.günü Kurban Etiyle İftar Edilir Tavsiyesine Uymalıyız.

peygamber Efendimiz(s.a.v) kim Bu Beş Geceyi İhya Ederse Cennet Vacip Olur; Beraat Gecesi, Tevriye Gecesi(zilhiccenin 8. Gecesi), Arefe Gecesi Ki Zilhiccenin 9. Gecesi, Kurban Bayramı Gecesi Ve Ramazan Bayramı Gecesidir.

başka Bir Hadis-i Şerifte İse kim Bu Beş Geceyi İhya Ederse Kalplerin Öldüğü Gün Onun Kalbi Ölmez. Bunlar Kadir, Beraat, Cuma, Arefe Ve İki Bayram Geceleridir. Buyurmaktadır.

sabahın Müjdecisi Olan Fecre Ve Gecelerin En Faziletlisi Olan On Geceye&&&& Geceye Yemin Olsun Sure-i Fecir 1-4

burada Esrarına Yemin Edilen On Gece Zilhiccenin On Gecesidir. Cenab-ı Hakkın Bu Gecelerin Esrarına Yemin Etmiş Olması, Sıradan Bir Şey Olmayıp Üzerinde Düşünülecek Bir Meseledir. Ehemmiyet Verip İhya Etmemiz Ve İstifade Etmemiz Hülasa Dikkatli Ve Uyanık Olmamız İcap Eder. Gündüzlerinde İşimiz Gücümüz Çok Olsa Da Ne Yapıp Yapıp Biraz Fedakarlıkta Bulunup Bu Gecelerde Manevi Bereketlerinden Mahrum Kalmamalıyız. Kim Bilir Ne Esrarı İlahi Tecelli Ediyor Bu Gecelerde. Ve Bu On Gecenin Sonunda Kurban Bayramı Geliyor.
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3986


View Profile
Re: Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti
« Posted on: 25 Mayıs 2019, 04:52:57 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti oyunları, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti programı, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti , Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti program yükle, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti download, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti hikayeleri, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti kitabı, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti haber, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti yükle, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti videosu, Zilhiccenin İlk On Günü Tutulan Orucun Fazileti, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 17 Kasım 2009, 14:00:28 »
cendere
Ziyaretçi

Kurban Bayraminin Bulundugu Aya Zilhicce Denir. Zilhicce Ayinin İlk On Gününde Yapilan İbadetlerin Kiymeti Çoktur. Bu Husustaki Hadis-i Seriflerden Birkaçi Söyledir:

(zilhiccenin İlk Günlerinde Tutulan Oruç, Bir Yil Oruç Tutmaya, Bir Gecesini İhya Etmek De Kadir Gecesini İhya Etmeye Bedeldir.) [ıbni Mace]


(zilhiccenin İlk On Gecesinde Yapilan Amel İçin, 700 Misli Sevap Verilir.) [beyheki]


(terviye Günü Oruç Tutan Ve Günah Söz Söylemeyen Müslüman Cennete Girer.) [ramuz] [terviye, Arefe Gününden Bir Önceki Güne Denir.]


(zilhiccenin İlk 9 Gününde Oruç Tutan, Her Günü İçin, Helal Malindan Yüz Köle Azat Etmis Veya Allah Yolundaki Mücahidlere Yüz At Vermis Veya Kâbe’ye Kurban İçin Yüz Deve Göndermis Gibi Sevaba Kavusur.) [r. Nasihin]


(bu On Günün Hayrindan Mahrum Olana Yaziklar Olsun! Bilhassa Dokuzuncu [arefe] Günü Oruçla Geçirmelidir! Onda O Kadar Çok Hayir Vardir Ki, Saymakla Bitmez.) [t. Gafilin]


(zilhiccenin İlk 9 Günü Oruç Tutana, Her Günü İçin Bir Yillik Oruç Sevabi Verilir.) [ebul Berekat]


(zilhiccenin İlk On Günü Fazilette Bin Güne, Arefe Günü İse, On Bin Güne Esittir.) [beyheki]


(allah İndinde Zilhiccenin İlk On Gününde Yapilan Amellerden Daha Kiymetlisi Yoktur. Bugünlerde Tesbihi, Tahmidi, Tehlili Ve Tekbiri Çok Söyleyin!) [taberani] (tesbih: Sübhanallah, Tahmid: Elhamdülillah, Tehlil: Lâ İlâhe İllallah, Tekbir: Allahü Ekber, Demektir.)
peygamber Efendimiz, Zilhiccenin İlk On Gününde Yapilan Amellerin, Diger Aylarda Yapilan Amellerden Daha Kiymetli Oldugunu Bildirince, Eshab-i Kiram, (ya Resulallah, Allah Yolundaki Cihaddan Da Mi Daha Kiymetlidir) Dediklerinde, (evet Cihaddan Da Kiymetlidir. Ancak Canini, Malini Esirgemeden Harbe Gidip Sehid Olan Kimsenin Cihadi Daha Kiymetlidir) Buyurdu. (buhari)hazreti Ebüdderda Buyurdu Ki:


(zilhiccenin İlk 9 Günü Oruç Tutmali, Çok Sadaka Vermeli Ve Çok Dua Ve İstigfar Etmelidir! Çünkü Resulullah, (bu On Günün Hayir Ve Bereketinden Mahrum Kalana Yaziklar Olsun) Buyurdu. Zilhiccenin İlk 9 Günü Oruç Tutanin, Ömrü Bereketli Olur, Mali Çogalir, Çoluk Çocugu Belalardan Muhafaza Olur, Günahlari Affolur, İyiliklerine Kat Kat Sevap Verilir, Ölürken Kolay Can Verir, Kabri Aydinlanir, Mizan’da Sevabi Agir Gelir Ve Cennette Yüksek Derecelere Kavusur.) [sir’a]birinci Vazife!..


bu On Gün İçinde, Bir Hasta Ziyaret Eden, Hak Teâlânin Dostlari Olan Kullarin Hatirini Sormus Ve Ziyaret Etmis Gibi Olur. Bu On Gün İçinde Ehl-i Sünnete Uygun Bir Kitap Okumak Çok Sevaptir. Din İlmini, Ehl-i Sünnet İtikadini Ögrenmek Kadin Erkek Herkese Farzdir. Çocuklara Ögretmek, Birinci Görevdir.
her Hafta Saç, Sakal, Tirnak Kesmek, Koltuk, Kasik Temizlemek Sünnettir. Ibni Âbidin Hazretleri, (zilhicce Ayinin İlk On Günü, Bu Sünnetleri Geciktirmemeli. (kurban Kesecek Kimse, Zilhicce Ayi Girince, Saçini Ve Tirnagini Kesmesin) Hadis-i Serifi, Emir Degildir. Bunlari, Kurban Kesinceye Kadar Geciktirmek Müstehaptir. Ama Daha Fazla Geciktirmek Ve Hele Kirk Gün Uzatmak Günah Olur) Buyurmaktadir. Kurban Kesecek Kimsenin, Zilhicce Ayinin İlk Gününden, Kurban Kesinceye Kadar, Saçini, Sakalini, Biyigini Ve Tirnagini Kesmemesi Müstehaptir. Fakat Vacip Degildir. Bunlari Kesmesi Günah Olmaz Ve Kurban Sevabi Azalmaz.
Logged
« Yanıtla #2 : 17 Kasım 2009, 14:13:02 »
cendere
Ziyaretçi

Ramazan Ayının Son On Gününde Olduğu Gibi Zilhiccenin De İlk On Gününü Çok İyi Eğerlendirmek Lazım, 18 Kasım Zilhiccenin 1. Günü... Rabbim Bu İklimden İstifade Edenlerden Eylesin Konuyu Açan Kardeşim Allah Razı Olsun, Selam Ve Dua İle...
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Karne Günü Müzik Etkinlikleri feyza05 0 4376 Son Mesaj 25 Ağustos 2008, 01:04:45
Gönderen: feyza05
Ayet'el-kürsi'nin Fazileti Dini Konular feyza05 0 3508 Son Mesaj 11 Eylül 2008, 23:08:29
Gönderen: feyza05
Zilhicce ayının fazileti Dini Konular okancan 0 2364 Son Mesaj 29 Kasım 2008, 16:35:31
Gönderen: okancan
Arefe Günü Dini Konular okancan 0 2205 Son Mesaj 07 Aralık 2008, 00:39:59
Gönderen: okancan
Sevenlerin Günü:=)) Sohbet / Eğlence feyza05 2 2516 Son Mesaj 14 Şubat 2009, 19:16:29
Gönderen: cendere
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it