*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
21 Şubat 2019, 05:49:36


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Namaz Ve Sağlığımız  (Okunma Sayısı 2824 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 12 Temmuz 2009, 00:31:33 »
cendere
Ziyaretçi

Namaz Ve Sağlığımız

müslüman, Beş Vakit Namazı, Allah Teala Emrettiği İçin Kılar. Cenabı Hakkın Her Emrinde Bir Çok Hikmetler Vardır. Namaz Kılarken Yapılması Emredilen Her Hareketin, Hem Bedene Hem De Ruha Sağladığı Faydalar Vardır. Namazın Sağlığımız Üzerindeki Faydalarından Bazıları Şunlardır:

1. Namazda Yapılan Hareketler Hafif Olduğundan Kalbi Yormaz. Ve Günün Değişik Saatlerinde Kılındığı İçin İnsanı Devamlı Zinde Ve Dinç Tutar.

2. Namaz Sebebiyle Başını Günde Seksen Defa Yer Koyan Bir Kimsenin Beynine Ritmik Olarak Kan Fazla Ulaşır. Bu Yüzden Beyin Hücreleri Yeterince Beslendiğinden, Namaz Kılanlarda Hafıza Ve Şahsiyet Bozukluklarına Daha Az Rastlanır. Bu İnsanlar Daha Sağlıklı Bir Ömür Geçirirler. Bu Gün Tıpta "demans Senil" Bunama Hastalığına Uğramazlar.

3. Namaz Kılanların Gözleri, Muntazam Olarak Eğilip Doğrulmaktan Dolayı, Daha Kuvvetli Kan Deveranına Malik Olur. Bu Sebeple Göz İçi Tansiyonunda Artma Olmaz Ve Gözün Ön Kısmındaki Sıvını Devamlı Değişmesi Temin Edilmiş Olur. Gözü "katarakt" Veya "karasu" Hastalığından Korur.

4. Namaz Kılmaktaki İzometrik Hareketler, Midedeki Gıdaların Karışmasına, Safranın Kolay Akmasına Ve Dolayısıyla Safra Kesesinde Birikinti Yapmamasına, Pankreastaki Enzimlerin Kolay Boşalmasına Yardımcı Olacağı Gibi, Kabızlığın Giderilmesinde De Rolü Büyüktür. Böbreğin Ve İdrar Yollarının İyice Çalkalanmasından, Börekte Taş Oluşumunun Önlenmesinde Ve Mesanenin Boşalmasına Da Yardımcı Olur.

5. Beş Vakitte Kılınan Namazdaki Ritmik Hareketler, Günlük Hayatta Çalıştırılamayan Adale Ve Eklemleri Çalıştırarak Artoz Ve Kireçlenme Gibi Eklem Hastalıklarını Ve Adale Tutulmalarını Önler.

6. Vücut Sağlığı İçin Temizlik Muhakkak Lazımdır. Abdest Ve Gusül, Hem Maddi Hem De Manevi Bir Temizliktir. İşte Namaz Temizliğin Ta Kendisidir. Zira Hem Bedeni Hem De Ruhi Temizlik Olmada Namaz Olmaz. Abdest Ve Gusül, Bedeni Temizliği Sağlar. Namaz İbadeti İnsanı Ruhen Ve Bedenen Temizlemiş Dinlendirmiş Olur.

7. Koruyucu Hekimlikte Belirli Zamanlarda Yapılan Beden Hareketleri Çok Mühimdir. Namaz Vakitleri, Kan Dolaşımını Tazelemek Ve Teneffüsü Canlandırmak İçin En Uygun Vakitlerdir.

8. Uykuyu Tanzim Eden En Önemli Unsur Namazdır. Hata Vücutta Biriken Statik Elektriklenme, Secde Yapmakla Topraklama Yapmış Olur Yani Statik Elektrik Boşalır. Böylece Vücut Tekrar Zindeliğe Kavuşur. (hasan Yavaş, Namaz Kitabı, S. 134)

kaynak: Osman Ersan, Gözümün Nûru Namaz, Erkam Yayınları.

 
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3985


View Profile
Re: Namaz Ve Sağlığımız
« Posted on: 21 Şubat 2019, 05:49:36 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Namaz Ve Sağlığımız oyunları, Namaz Ve Sağlığımız programı, Namaz Ve Sağlığımız , Namaz Ve Sağlığımız program yükle, Namaz Ve Sağlığımız download, Namaz Ve Sağlığımız hikayeleri, Namaz Ve Sağlığımız kitabı, Namaz Ve Sağlığımız haber, Namaz Ve Sağlığımız yükle, Namaz Ve Sağlığımız videosu, Namaz Ve Sağlığımız, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Sağlığımız Sohbet / Eğlence fırtına kalfa 6 5204 Son Mesaj 27 Nisan 2008, 11:48:31
Gönderen: uzman63
Namaz sureleri ve anlamları Din K.ve Ah.Bilgisi cendere 4 5847 Son Mesaj 29 Eylül 2008, 20:33:05
Gönderen: Mehmet
Namaz Dini Konular okancan 0 2024 Son Mesaj 13 Mart 2009, 11:24:00
Gönderen: okancan
Namaz Âyetleri Dini Konular cendere 0 2580 Son Mesaj 12 Temmuz 2009, 00:16:28
Gönderen: cendere
Namaz Hadisleri Dini Konular cendere 0 2444 Son Mesaj 12 Temmuz 2009, 00:18:51
Gönderen: cendere
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it