*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
17 Haziran 2019, 15:07:16


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj  (Okunma Sayısı 3300 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 10 Temmuz 2009, 22:57:10 »
cendere
Ziyaretçi

Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj, O Dehşet Görüntü

doğu Türkistan'dan Gelen Korkunç Görüntülerin Etkisi Hangi Siyasi Çıkar İlişkisiyle Azaltılabilir. Eşleri, Çocukları Öldürülmüş Ya Da Tutuklanmış Kadınların Çin Askeri Ve Polisine Direnişleri, Öfke İle Acıyı Aynı Anda Yansıtan Yüz İfadeleri, Çaresizliğe Teslim Olmuş Bir Halkın Görüntüsü İçin Ne Söylenebilir. Gece Yarısı Arka Sokaklarda Yaşanan İnfazlar, Sabah Toplanan Cesetler, Yürütülen İnsan Avı… 

olayların Başlamasına Neden Olan, İki Uygur Gencin Yüzlerce Kişi Tarafından Bir Caddede Linç Edilmesine Yönelik Korkunç Görüntü, Yine Yüzlerce Kişinin Çevredeki Binalardan Bu Vahşeti Seyretmesi, Hiçbir Güvenlik Mensubunun Olaya Müdahale Etmemesi, Urumçi'de Yaşananları Da Açıkça Ortaya Koyuyor. Yüzlerce Kişinin Arasından Kaçmaya Çalışan İki Gencin Linç Anını Görünce, Doğu Türkistan'da Böyle Kaç Linç Girişimi Olduğunu Soruyor İnsan Kendine. Tecavüz Edilip Öldürüldükten Sonra Sokağa Atılan, Bıçaklanarak Ya Da Dövülerek Öldürüldükten Sonra Yol Kenarına Bırakılan Cesetlere Bakınca, O Gece Urumçi'de Hayatını Kaybeden 156 Kişinin Yaşadıklarının Korkunçluğu Az Çok Tahmin Edilebiliyor.

tahminlerin Ötesinde, Askeri Araçların Önüne Dikilen O Kızın, Çaresizlik İçinde Acıyla Yol Kenarına Yığılan Kadınların, Kucaklarında Bebekleriyle Feryad Edenlerin Yüzlerindeki İfade Her Şeyi Ortaya Koyuyor. Pekin Yönetimi, Hangi Açıklamayla, Hangi Siyasi Gerekçeyle, Hangi Soruşturma Sonucuyla Bu Görüntüleri Hafızalardan Silebilir! Sömürge Görülen Bir Topluma, Birer Meta Olarak Kabul Edilen İnsanlara Yapılan Barbarlığın Ölçüsüzlüğü İçin Ne Söylenebilir?

sadece Bu Olay Mı? Bundan Önce Yaşananlar Var, Bundan Sonra Yaşanacak Olanlar Var. Doğu Türkistan Halkının Özgürlük Mücadelesine Ve Ödediği Bedellere İlişkin Kısa Bir Hatırlatmayı Aktaralım:

binlerce Yıllık Devlet Geleneği Olan Uygurlar, 1760 Yılında Çin İstilasına Maruz Kaldı. 1863 Yılında, Bütün Ülke Çapında Başlatılan Kurtuluş Hareketi Sonrası Bağımsızlık Kazanıldı. 14 Sene Devam Eden Yeni Devlet, Osmanlı İdaresiyle Temasa Geçen Ve Osmanlı Devleti'ne Tabi Olan İlk Doğu Türkistan Devleti Oldu. Bölge 1876 Yılında Çin Yönetimine Geçti. Korkunç Bir İmha Ve Asimile Hareketi Başladı, Bölgenin, Kentlerin, Kasabaların, Köylerin İsimleri Değiştirildi.

1933 Yılından 1968 Yılına Kadar Onlarca Kez Bağımsızlık Mücadelesi Verildi. Devletler Kuruldu, Özgürlük Kısa Aralıklarla Elde Edildi. 1953 Yılında Bütün Doğu Türkistan Çapında Çinlilerin Gayri İnsani Uygulamalarına Karşı Genel Bir Silahlı Ayaklanma Baş Gösterdi. Komünist Çin Ordularının Komutanı Olarak Doğu Türkistan Celladı Olarak Bilinen Vang Cin 'devrim Aleyhtarı Unsurları Yok Etmek' Sloganı İle 250 Binden Fazla İnsanı Öldürdü. 1955 Yılında Hoten'de Atçu Ve Aksu'da Büyük Çapta Ayaklanmalar Meydana Geldi. Çin Ordusu Silahsız Halk Üzerine Ağır Silahlarla Ateş Açarak Yüzlerce İnsanı Öldürdü.

1962 Yılında 9 Siyasi Yeraltı Teşkilatı Siyasi Yönden Harekete Geçti. İli Ve Çöçek Bölgelerinde Gösteriler Düzenlendi. Çin Askerleri Göstericilerin Üzerine Ateş Açarak Bu Gösterileri Kanlı Şekilde Bastırdı. 1 Milyondan Fazla Türk, Bölgeden Kazakistan'a İlticaya Mecbur Bırakıldı. 1967-1968 Yılları Arasında Kurulan 300'den Fazla Silahlı Teşkilat Ortaya Çıkarıldı. Mensupları Tutuklanarak Kurşuna Dizildi.

1981 Yılında Urumçi Şehrinde İlk Defa Demokratik Mücadele Patlak Verdi. 1985 Yılının Aralık Ayında 10 Bin Öğrenci, Urumçi Üniversitesi'nde Dersleri 1 Hafta Süre İle Boykot Ederek Sokaklara Döküldü. 1990 Yılının Nisan Ayı Başlarında Kaşgar'ın Baren Kasabasında Çin İşgal Yönetimine Karşı Silahlı Ayaklanma Patlak Verdi. Doğu Türkistan İslam Partisi'nin Mücahitleri Çin Askerleriyle Savaştı. Büyük Bir Bölümü Çarpışmalarda Şehit Oldu. Binlerce Müslüman Türk Tutuklandı. Bu Olay Çin Hükümetini Derinden Sarstı.

ve Özgürlük Mücadelesi Devam Ediyor…

son Olayın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Urumçi Ziyaretinden On Gün Sonra Başlamasına Dün Burada Özellikle Dikkat Çektim. Geziyi İzleyen Uğur Ergan'ın Aynı Konuya İlişkin İzlenimlerini Paylaşalım:

“gül, Urumçi'de Hiçbir Sorunla Karşılaşmadan Uygur Gelenek Ve Göreneklerine Göre, Olabileceğin En Üst Seviyesinde Ağırlandı. Sincan Üniversitesi'nde “fahri Profesörlük” Aldı. Bine Yakın Çinli Ve Uygur Öğrenciye Seslenip, Dostluk Ve Kardeşlik Mesajları Verdi. Her Cümlesi Alkışlarla Kesildi. Uygurlar Ve Çin Yönetimi Gül'ü Ve Beraberindeki Heyeti El Üstünde Tutmak İçin Ne Yapacağını Şaşırdı.”

“aslında Abd, Fransa, Almanya Ve İngiltere'nin “insan Hakları Savunucuları” Çin'deki “özgürlük Ateşini” 4 Haziran'da Tianenmen Olaylarının 20. Yıldönümü Nedeniyle Ateşlemek İstiyorlardı. Ancak Çin'in Aldığı Önlemler Sonucu Bu Tezgah Tutmadı.”

“4 Haziran'ın Sakin Geçmesinden Sonra Hong Kong Kökenli Haberlerde Uygur Türklerinin Rahatsızlığı İşlenmeye Başlandı. Bu Durum Gül'ün Çin Ziyaretini Hazırlayan Türk Ekibinde Ciddi Endişe Yarattı. Türk Yetkililer, Provokasyon Korkusunu Sürekli Yaşadı.”

“türk Birimlerinin Bir Şekilde Ulaştığı Bilgiler, Batılı 'insan Hakları Savunucuları'nın, 'gül Urumçi'deyken Çıkacak Olaylar, Kör Göze Parmak Olurdu' Değerlendirmesi Yaptığını Da Ortaya Koydu.” “gül'ün Çin Ziyaretinde 8 Ayrı Türk Firmasının Başta Enerji Ve Maden Sektörü Olmak Üzere 3 Milyar Dolarlık Ortaklık Anlaşması İmzalaması, Büyük Bir Çin Otomotiv Devinin 600 Milyon Dolarlık Yatırımla Konya'yı, Öncelikli Dış Yatırım Listesinin İlk Sırasına Alması, Siyasi Konularda İki Ülke Arasında Hiçbir Sorunun Olmaması, Bm Güvenlik Konseyi'nde Sıkı İşbirliği, “insan Hakları Savunucularının” Canını İyice Sıkmaya Başladı.”

yaşanan Trajedi, Dehşet, Haklı Dava, Acımasız Çin Baskısı, Direniş Tarihi Ve Son Olaylar... Ancak Yine De Sanki Bir Yerlerde “kan Üzerinden Bir Oyun” Tezgahlanmış Olabilir Mi? Türkiye Cumhurbaşkanı'nın Ziyaretinden On Gün Sonra Böylesine Bir Dehşetin Yaşanması Akla Çok Şey Getiriyor…

ibrahim Karagül - Yeni Şafak

Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3995


View Profile
Re: Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj
« Posted on: 17 Haziran 2019, 15:07:16 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj oyunları, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj programı, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj , Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj program yükle, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj download, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj hikayeleri, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj kitabı, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj haber, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj yükle, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj videosu, Urumçi'den Türkiye'ye Mesaj, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 10 Temmuz 2009, 23:07:42 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158Allahım Onlara Yardım Etsin
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Diğer Taraftan Mesaj Var... Fıkralar feyza05 1 2616 Son Mesaj 06 Eylül 2008, 13:33:36
Gönderen: güllerdiyarı
Hz Zeyd'den Mesaj!!!! HEY MUBAREK Dini Konular feyza05 2 3105 Son Mesaj 03 Ağustos 2008, 17:27:21
Gönderen: feyza05
Muhteşem Bir Mesaj İlginç Bilgiler - Resimler - Siteler feyza05 4 3523 Son Mesaj 21 Ağustos 2008, 12:09:19
Gönderen: feyza05
En Önemli Mesaj... Sohbet / Eğlence feyza05 0 2335 Son Mesaj 25 Ağustos 2008, 00:21:13
Gönderen: feyza05
Yöneticilere Mesaj İdari İşler feyza05 3 4063 Son Mesaj 18 Şubat 2009, 15:27:49
Gönderen: KILIÇ
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it