*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
15 Kasım 2018, 14:11:19


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Muayenehane Mi, Fakülte Mi?  (Okunma Sayısı 2771 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 15 Mart 2009, 01:22:07 »
sevgiseli42
Ziyaretçi

Doktorların Hem Özel Hem De Kamuda Çalışmasını Engelleyen Yasaya Tıp Camiası Tepkili. Tıpçılara Göre Yaşanacak Sıkıntılar: Ya Muayenehaneler Kapanacak, Ya Hocalar İstifa Edecek. Hastalar İse Doktorunu Seçemeyecek.
doktorlar, Sağlıkta Dönüşüm Projesi Kapsamında Gündeme Gelen Tam Gün Yasası’nın En Çok Üniversiteleri Ve Tıp Eğitimini Vuracağı Görüşünde.
prof. Cihan Uras, Yasayı, “üniversiteleri Vasıflı Hocalardan Mahrum Bırakıyor, Hastanın Hekimine İstediği Yerde Ulaşma Hakkını Elinden Alıyor, Çalışma Saatleri Kısıtlanarak Hekimin Kapasitesi Yarıya Düşürülüyor. Muayenehaneler Kapatılarak Hem Vergi Hem De İstihdam Kaybı Olacağından Ülke Ekonomisine De Darbe Vurluyor” Şeklinde Yorumladı.

prof. Tufan Kutlu, Prof. Deniz Gökengin, Prof. Cihan Uras, Ve Prof. Özgür Kasapçopur, Tam Gün Yasası’nın Hastaları, Doktorları Ve Sağık Sistemini Nasıl Etkileyeceğini Ntvmsnbc’ye Anlattı.

prof. Dr. Tufan Kutlu, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

bu Yasa Çıkarsa Üniversiteler Çok Etkilenecek Çünkü Yarısı Part Time Çalışan Öğretim Üyelerinin Çoğu Üniversitelerden Ayrılmak Zorunda Kalacak, Dolayısıyla Ünivesitelerde Hekim Açığı Ortaya Çıkacak. Zaten Devlet Hastanelerinde Çalışan Doktorların Bir Kısmı Muayenehanelerini Kapattı Ama Sonuçta Oralardan Da Önemli Sayıda Doktorun Ayrılması Ya Da Emekli Olması Söz Konusu Olacak. Vatandaş Zaten Özel Sektöre Yönelmiş Durumda Ama Oralarda Da Bir Hekimin Çok Sayıda Hastaya Bakması Gerekiyor.

amaç Üzüm Yemek Değil, Bağcıyı Dövmek

var Olan Sistemin Kimseye Bir Zararı Yok, Uygulamayı Siyasi Bir Yaklaşım Olarak Görüyorum Ve Var Olan Sorunları Çözeceğini Sanmıyorum. Burada Amaç Üzüm Yemek Değil, Bağcıyı Dövmek. Özel Hastanelerde, Hastaya Küçük Ücret Farklarıyla Bakılıyor Ama Gereğinden Fazla Yığılma Oluyor. Mesela Bir Çocuk Hekimi Bir Saat İçinde 6 Hastaya Bakıyor, 10 Dakikada Bir Bebeğin Muayene Edilmesi Mümkün Değil. Dolayısıyla Kalitesiz Sağlık Hizmeti Ortaya Çıkacak. Zaten Şu Anda Kaliteli Bir Sağlık Hizmeti Verildiği Söylenemez Ama Üniversitelerin Kalitesi Daha Fazla Düşecek. Sonuçta Bu Uygulamadan Başta Hastalar Zararlı Çıkacak, Sonra Da Tıp Fakültelerinde Okuyan Öğrenciler.

muayenehaneler Kapanmak Zorunda Kalacak

prof. Dr. Deniz Gökengin, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi

tam Gün Yasasının İçeriği Tam Olarak Belli Değil, Ama Bir Çok Hekim Muayenehanesini Kapatmak Zorunda Kalacak. Bunun Altyapısı Hazırlandı Mı Hazırlanmadı Mı Bilmiyouz, Ancak Yasa Çıktıktan Sonra Ne Olduğunu Göreceğiz. Altyapı Oluşturulmadan, Yasa Bize Yansıdığı Şekliyle Çıkarsa Sağlık Alanında Büyük Olumsuzluklar Yaşanacağını Düşünüyorum.

doktorlardan Yararlanma Kapasitesi Düşecek

prof. Dr. Cihan Uras Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

bir Hekim Hem Kamuda Hem De Akşamüstü Özel Muayenehanesinde Çalışıyorsa, O Hekimden İki Kat Kapasiteyle Faydalanılmış Oluyor. Ama Tam Gün Yasasıyla Hekim İçin Kapasite Yarıya İnmiş Olacak. Diğer Taraftan Muayenehaneyi Tercih Eden, Hastaneye Gitmek İstemeyen Hasta Da O Hekimden Yararlanırken Bu İmkandan Mahrum Kalacak. Yani Hastaların Arzu Ettiği Hekimi İstediği Sağlık Kurumunda Görmesi Engellenmiş Oluyor. Hekim Mesai Saatleri İçinde O Kuruma Düzgün Hizmet Ediyorsa O Hekimin Mesai Saatleri Dışında Özgürlüğünü Kısıtlamak Sadece Kapasite Kulanımını Daraltmaktır.

hastaların Hekim Seçme Özgürlüğü Ortadan Kalkacak

özel Çalışan Hekimler Üniversiteye Yeterince Mesai Ayırıyor. Mesai Saatleri Dışında Hekimlerin Çalışma Özgürlüklüklerinin Kısıtlanmasının Doğru Olmadığını Düşünüyorum. Bu Yasa Tabi Ki Belli Vasıflardaki Hocaların Üniversitelerden Ayrılmasına Neden Olacak, Üniversite De Bu Vasıflı Öğretim Üyelerinden Mahrum Kalacak. Hastalar Açısından Da Hekim Seçme Özgürlüğünün Ortadan Kalkması Anlamına Gelir. Yani Belirli Bir Şekilde Hekime Çalışma Zorunluluğu Konabilir Ama O Saatten Sonra Hekimin Çalışmasına Engel Konmamalı.

muayenehaneler Üniversitelerle Sinerji Oluşturuyor

muayenehaneler Üniversiteleri Olumsuz Etkilemiyor Tersine Sinerji Sağlıyor Ve Kaliteyi Daha Da Yükseltiyor. Ayrıca Ülke Ekonomisine De Önemli Bir Katkıdır, Çünkü Muayenehaneler Ciddi Vergiler Ödüyor, Öte Yandan Her Muayenehanede En Az İki- Üç Kişi İstihdam Ediliyor. İşsizliğin Bu Kadar Fazla Olduğu Bir Ülkede Muayenehanelerin Kapatılması, Bir Çok Kişinin Daha İşsiz Kalması Anlamına Geliyor.

hastalardan Çok Tıp Eğitimi Açısından Sakınca Yaratır

prof. Dr. Özgür Kasapçopur, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi

yasanın Meslek Odalarının Ve Kuruluşlarının Görüşleri Alınarak Ve Bunlar Arasında Asgari Bir Ortaklık Sağlanarak Hazırlanması Gerekirdi. Yasanın Üniversitelerin Eğitim Ve Araştırma Kalitesini Olumsuz Şekilde Etkileyeceğini Düşünüyorum. Burada Hasta Bakımından Çok Üniversiteler Açısından Eğitim Ve Bilimsel Araştırma, Dolayısıyla Yeni Hekimlerin Yetişmesi Açısından Olumsuzluklar Yaşanacaktır.

ntv

Register or Loginıd=1382
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3983


View Profile
Re: Muayenehane Mi, Fakülte Mi?
« Posted on: 15 Kasım 2018, 14:11:19 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Muayenehane Mi, Fakülte Mi? oyunları, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? programı, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? , Muayenehane Mi, Fakülte Mi? program yükle, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? download, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? hikayeleri, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? kitabı, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? haber, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? yükle, Muayenehane Mi, Fakülte Mi? videosu, Muayenehane Mi, Fakülte Mi?, şarkı sözleri
Logged
 
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it