*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
17 Temmuz 2019, 14:22:15


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir  (Okunma Sayısı 2811 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 24 Şubat 2009, 17:03:40 »
feyza05
Ziyaretçi

Esra Tüzün

çocukların Eğitim Sorunları İlkokul Dördüncü Sınıfa Kadar Kendisini Pek Göstermez. Sorunlar, Özellikle Dördüncü-beşinci Sınıftan Sonra Ortaya Çıkar Ve Çocuğun Geleceğiyle İlgili İpuçları Verir. Ama Normal Zekadaki Bir Çocuk, Bu Sorunları Rahatlıkla Atlatabilir.....

çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, Özellikle Beşinci Sınıftan Sonra Çocukların Okul Başarısını Artırma Yöntemleriyle İlgili Soruları Yanıtladı...

* İlkokulu Güçlükle Tamamlamış Bir Çocuğun, Ortaokulda Başarılı Olma Şansı Var Mı?

bu, Çocuğun Zekası Ve Yaşadığı Sosyal Çevreye Göre Değişir. Çocuğun Zekası Yeterli Değilse, Bütün Öğrenim Hayatı Boyunca Vasat Olarak Kalacaktır. Ama Ortaokulla Birlikte Sosyal Çevre Değişiyorsa, Normal Zekada Bir Çocuk Başarılı Olabilir. İlkokul Dördüncü Sınıfa Kadarki Okul Başarısı, Çocuğun Daha Sonraki Eğitim Hayatındaki Durumu Çok Belirlemez. Ama Dördüncü, Beşinci Sınıftan Sonra Geleceğiyle İlgili Önemli İpuçları Ortaya Çıkar. Bize De Sorunlar En Çok Birinci Sınıf, Dördüncü Sınıf Ve Altıncı Sınıfta Gelir.

ikinci Döneme Dikkat!

* Neden Sorunlar Özellikle Bu Sınıflarda Çıkıyor?

bunlar, Çocuğun Zekasını Gösterdiği Sınıflardır. Çocuğun Eğitim Geleceği Bu Sınıflarda Şekillenir. Birinci Sınıftan Geçen Çocuk Dörtte, Dördüncü Sınıftan Geçen Çocuk Altıncı Sınıfta Takılabilir. En Geç Şubat Veya Mart Aylarında Veliler Profesyonel Yardıma Başvurur. Birinci Dönemde Konular Çok Yenidir, Ancak İkinci Dönemin Başında Konular Zorlaşır, Çocuklar Da Zorlanmaya Başlar. O Yüzden İkinci Dönem Sıkıntılar Ciddi Boyuta Çıkar. Hatta Nisan Ve Mayıs Dönemi Sıkıntılar Artarsa; Aile, Yeni Okul Ve Yeni Sınıf Arayışına Bile Girebilir.

* Ödev Yapma Alışkanlığı Bulunmayan Bir Çocuğa Ödev Sorumluluğu Nasıl Kazandırılır?

öncelikle Çocuğunuza Evde Ödev Yapabileceği Sabit Bir Alan Ayarlayın. Olabiliyorsa Oda Olsun. O Odayı Çocuğunuzla Döşeyebilirsiniz. Ama Aşırıya Kaçmayın, Çok Algı Olmasın. Çizgi Film Kahramanlarını Falan Tercih Etmeyin. Çalışma Köşesi Sade Olsun. Gerekirse Çocuğun Ödev Saatinde Televizyonu Kapatın. Çocuk, Okuldan Geldikten Bir Saat Sonra Derse Oturmalı. Ödev Yapımında 20 Şer Dakikalık Çalışma Süreleri Ayarlanmalı Ve Kısa Aralar Veya Geçişlerin Olması Sağlanmalı. Olabildiğince Her Gün Aynı Saatlerde Ödev Yapmalı. Programlı Yaşam Çocuklara Çok Uygundur. Matematik, Fen Bilgisi, Coğrafya, Türkçe Gibi Zor Ve Ağır Konulu Dersleri, Bir Zor Bir Kolay Olacak Şekilde Sıralayın. Örneğin Önce Matematik Sonra Türkçe, Sonra Fen Bilgisi Sonra Belki Biraz Resim Gibi... Ödevlerini Bitiren Çocuğunuza Karşı Ödüllendirici Olun. Sorumluluklarını Yerine Getirmesi Karşısında Duyduğunuz Mutluluğu Ona Gösterin.

* En Verimli Ders Çalışma Yöntemi Nasıl Olmalı?

bunun İçin Tek Bir Reçete Yoktur. Çünkü Çocukların Öğrenme Stilleri Ders Çalışma Yöntemini Belirler. Bırakın; Kendi Programını Ve Çalışma Yöntemini Kendisi Belirlesin.

* Bilgisayar, Başarısız Olan Bir Çocuğa Yardımcı Olabilir Mi?

bilgisayar Eğitiminde Çocuk Ezberden Kurtulur. Araştırmalarda Bilgisayarlı Öğretimin Klasik Öğretime Göre Yüzde 24 Etkili Olduğu Tespit Edildi. Ancak Sadece Bilgisayara Dayalı Öğretim Çocuğa Zarar Da Verebilir. Bilgisayar, Eğitime Destek Olmalı.

yardımı Bağımlılığa Dönüştürmeyin

* Aileler Çocuklarıyla Birlikte Oturup Ödevlerini Yapmalı Mı?

gerekmedikçe Hayır... Ebeveynin Çocuğuna Yardım Etmesi Bir Süre Sonra Bağımlılığa Dönüşür, Sonra Da Kazanılmamış Bir Sorumluluk Olarak Karşımıza Çıkar. Bu Durum, Çocuğun Özgüvenini Olumsuz Etkiler. Çünkü Yanında Sürekli Bir Yetişkin Olması, Çocuğa, 'sen Yalnız Yapamıyorsun Bana İhtiyacın Var' Mesajını Verir. Bunu Hisseden Çocuk Ödevlerle Başlayan Sorumluluk Zincirinin Her Halkasına Takılır, Yardım Arar... Tabii Buradan 'tamamen Yardımı Kesin' Gibi Bir Anlam Da Çıkarılmamalı. Çözemediği, Anlayamadığı Ya Da Zorlandığı Proje Çalışmalarında Aşamalı Olarak Çocuğunuza Destek Verin.


matematiğini Alışveriş Yaparken Geliştirin


televizyonu Eğitim Aracı Olarak Kullanabilirsiniz 1.-5. Sınıflar İçin
* Tabelalara Bakın Ve Onları Yüksek Sesle Okuyun.
* Marketlerin Meyve Reyonunda; Çocuğunuzdan Alacağınız Meyveleri Saymasını İsteyin.
* Çocuğunuzdan Seçtiğiniz Meyvelerin Sayısını Toplamasını İsteyin.
* Çocuğunuzdan Meyve Ve Sebzeyi Reyondaki Fiyat Etiketleriyle Eşleştirmesini İsteyin.
* Alışveriş Arabanızda Kaç Şişe, Kaç Tane Kutu Var? Peki Paketler? Hadi Bunları Birleştirerek Bir Tekerleme Uydurun.
* Market Arabasında Kaç Tane Kırmızı, Mavi Ya Da Yeşil Paket Var?

6.-8. Sınıflar İçin
* Alışverişe Çıkmadan Önce Birlikte Bir Alışveriş Listesi Yapın.
* Alışveriş Katalogları Üzerinden, Ucuzlatılmış Maddeler Üzerinden Konuşun.
* Fişe Bakarak Aldığınız Ürünlerle Fiyatlarını Karşılaştırın.
* Ağırlığı Tahmin Edin. Daha Sonra Meyve Ve Sebzeleri Terazide Tartın Ve Sonucuna Bakın.
* Çocuğunuza Çözmesi İçin Küçük Problemler Verin. Örneğin; "yedi Arkadaşını Yemeğe Çağırdın Ve Her Biri İçin Üç Sosis Kızartacaksın. Kaç Tane Sosis Alman Gerekir? Sosisler Sadece 8'lik Paketlerde Satılıyorsa Ne Yapman Gerekir?" Gibi...

babalar Çocuklarıyla Oyun İçin Randevulaşsın

babalar Çocuklarıyla Mutlaka Haftada En Az Üç Gün, Enazından Günde 30 Dakika Oynamalı. Bunu Bir Görev Olarak Görmemeli. Bu, Çocuğun Gelişimini Çok Olumlu Etkiler. Davranış Ve Uyum Sorunlarını, Hırçınlıklarını Azaltır. Çocuğunuza Yoğun Bir Hayatınız Olduğunu Açıkça Söyleyin."sana Çok Vakit Ayıramıyoruz, Bundan Dolayı Çok Üzülüyoruz" Deyin. Haftanın Belli Günlerini Seçip, Saat Belirleyin. Randevulaşın. Bir Süre Sonra Çocuk O Sistemi Kapar. Sürekli İlgi Çekme Ve Oynama İsteği De Azalır. Aile İçi Oyunlar Da Çok Önemli. Biz Buna 'özel Zaman Uygulaması' Diyoruz. Ailece Birlikte Oyun Oynanmalı. Ama Burada Oyunu Çocuk Belirlemeli. Kızmabirader, Monopolü Oynamayı Seçebilir. Kendi Belirlediği Oyunlarla Anne Babasını Yönlendirmeli.

televizyonu Eğitim Aracı Olarak Kullanabilirsiniz

* Farklı Türlerdeki Programları Tartışın. Muhakemeyi Geliştirin, Çünkü Çocuk Muhakeme Yapabilmeli.
* Kitapların, Öykülerin; Çizgi Film Bile Olsa Uyarlamalarını İzleyin. Benzerliklerini Ve Farklılıklarını Tartışın. Bu Da Muhakeme Ve Matematiği Geliştirir.
* Sevdiğiniz Programları Birlikte İzleyin. Bunları Niçin Sevdiğinizi Konuşun. İçerdiği Ahlaki Kuralları Ve Değerleri Tartışın. Ortak Değerleriniz Gelişir.
* Çocuğunuzdan; Aile Bireylerinin Haftada Kaç Saat Televizyon İzlediğini Hesaplamasını Ve Sonuçlarını Sizinle Tartışmasını İsteyin. Gün Gün Çizelge Hazırlasın; Kaç Saat Televizyon İzlediğini Toplasın, İstatistiği Çıkartsın. Bu Yolla Matematiksel Düşünmeyi Öğrenir.

sabah
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3987


View Profile
Re: Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir
« Posted on: 17 Temmuz 2019, 14:22:15 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir oyunları, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir programı, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir , Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir program yükle, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir download, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir hikayeleri, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir kitabı, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir haber, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir yükle, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir videosu, Dördüncü Sınıf Okul Başarısının İpucunu Verir, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Dördüncü deva Dini Konular cendere 3 3091 Son Mesaj 20 Ağustos 2008, 10:56:05
Gönderen: cendere
oğlum, bir bardak su verir misin? Dini Konular feyza05 0 2424 Son Mesaj 31 Ağustos 2008, 13:07:46
Gönderen: feyza05
Okul Öncesi Sınıf Listesi Okul Öncesi feyza05 0 6430 Son Mesaj 08 Eylül 2008, 22:40:03
Gönderen: feyza05
Allah'ın hangi adı neye şifa verir? Dini Konular cendere 3 4426 Son Mesaj 26 Eylül 2008, 10:50:13
Gönderen: cendere
Müzik Dersi- Öğrenci Başarısının Değerlendirilmesi Müzik viyolin 5 16173 Son Mesaj 16 Şubat 2010, 20:38:48
Gönderen: viyolin
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it