*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
17 Haziran 2019, 09:40:53


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor  (Okunma Sayısı 3363 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 27 Ocak 2009, 14:13:39 »

sevgi yaşadıkça ilim paylaşıldıkça büyür
okancan Offline
Forum Yönetim Ekibi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 388Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyorcumhurbaşkanlığı’nın Atatürk’ün Doğumunun 125. Yılı Anısına Hazırlattığı "cumhurbaşkanlığı Tarihi" İsimli Büyük Boy 734 Sayfalık Kitapta, İlk Kez Gün Işığına Çıkartılarak Halka Sunulan Kimi Belge Ve Fotoğrafların Orjinalleri İle İlgi Çekici Anılar Da Yer Alıyor.

cumhurbaşkanlığı’nın Kitabın Sunuş Yazısı, "tarih, Geçmişi Geleceğe Taşıyan Birikimlerden Oluşmaktadır. Geçmişin İyi Anlaşılamaması Ya Da İyi Öğrenilememesi, Geleceğin Yanlış Yönlendirilmesi Sonucunu Doğuracaktır" Cümlesiyle Tamamlanıyor.

churchıll’den İnönü’ye Duygu Dolu Kısa Mektup

celal Bayar’ın Kurduğu Demokrat Parti’nin 1950 Seçimlerini Kazanması Ve Ardından Cumhurbaşkanı Seçilmesinden 8 Gün Sonra, 31 Mayıs 1950’de Winston Churchill’in İsmet İnönü’ye Yazdığı Duygu Dolu Kısa Mektup Da Kitapta Yer Aldı.

mektubuna, "sayın Generalim, Türk Politikasına Müdahale Etmem Yanlış Olsa Da Türkiye’nin Kaderine Başkanlık Yaptığınız O Uzun Dönemin Kapandığını Okuduğum Zaman, Kişisel Nedenlerden Dolayı Büyük Üzüntü Duydum" Diyerek Başlayan Churchill, "dostane Ve Samimi Görüşmemizi Her Zaman Hatıramda Olmakla Beraber, Siyasi Sahneden Çekilmenizde En İyi Dileklerimi Sunuyorum" Diyerek Bitiriyor.

vesikalı Ekmek Döneminde, Özel Ekmeği Masadan Kaldırttı

inönü’nün Eşi Mevhibe Hanım’ın, Yardım Çalışmalarındaki Katkılarını Gösteren Ve Dikiş Makinasında Çevresindeki Kadınlarla Birlikte Bir Şeyler Dikerken Gösteren Bir Fotoğraf Da Kitapta Kullanıldı. İkinci Dünya Savaşının Kıtlık Günlerinde Yaşanan Sıkıntıların Erdal İnönü’nün Ağzından Anlatıldığı Bölümde, Ekmeğin Vesika İle Dağıtıldığı, "cinsinin Bozulduğu" Belirtiliyor. İsmet İnönü’nün Halkın Yediğinden Farklı Özel Bir Ekmeğin Masaya Geldiğini Görünce, Onu Yemeyerek Kaldırttığını Erdal İnönü Şöyle Anlattı:
"bir Gün Yemeğe Başlarken Kim Olduğunu Hatırlamadığım Birisinden Özel Bir Ekmek Geldiği Söylenerek, Güzel Görünüşlü Değişik Bir Ekmekten Hepimize Birer Parça Koyuldu. Babam Önündeki Ekmeğin Her Günkünden Farklı Olduğunu Görünce Kaşlarını Çattı Ve ’nedir Bu, Nereden Geldi?’ Diye Sordu. Bir Tanıdığın Gönderdiğini, Resmi Dağıtımdan Alınan Undan Yapıldığını Ve Usule Aykırı Bir Durum Olmadığını Anlattılar. Babam Bu Açıklamadan Tatmin Olmadı, ’kaldırın Bunları, Herkesten Farklı İşlem Kabul Etmem’ Dedi Ve Özel Ekmekler Derhal Toplandı."

bayar Ve İrtica

kitapta, "bayar Ve İrtica" Başlıklı Bölümde De Bayar’ın Cumhurbaşkanlığı Döneminde, 1957 Seçimlerinden Önce, Kendi Seçim Bölgesi Bursa’da "biz Mehdiyiz" Diyerek Ellerindeki Kılıçlarla Ulu Camii’nin Minberine Tırmananlar, Bursa Valisi İhsan Sabri Çağlayangil’in Ağzından Anlatılıyor. Çağlayangil, İzinli Olduğu İçin Sivil Elbisesiyle Namaza Gelen Bir Polis Memurunun, Uyanık Cemaatin Yardımıyla "yobazları Anında Hareketsiz Kılarak" Valiliğe Getirdiğini Söyledikten Sonra, Bayar’ın Tepkisini Şöyle Anlatıyor:
"o Zamanın Bursa Savcısı Aziz Dostum Turhan Kapanlı İle Soruşturmaya Henüz Başlamıştık Ki, Cumhurbaşkanı Bayar Beni Telefonla Bizzat Aradı: Vakayı Şimdi Öğrendim, Dedi. Ne Hareketin Çabucak Bastırılmış Olması, Ne De Yapanların Aczi, Hadiseyi Küçümsemeye Sebep Teşkil Etmemelidir. Vakanın Din Ve Dindarlıkla Bir İlgisi Yoktur. Bunlar, Müslümanlığın Ticaretini Ve Simsarlığını Yapanlardır. Yalnız Olamazlar. Mutlaka Akıl Hocaları, Taraftarları, Teşvikçileri Vardır. Hadisenin Mihrakına İnmeli Ve Bütün Şebekeyi Süratle Meydana Çıkarmalısınız."

bayar’ın Kitaba Aktarılan Bu Sözlerinin Son 4 Cümlesinin Koyu Harflerle Yazılması Da Dikkat Çekti.

veto Edilen İlk Yasa Da Milletvekillerine Kıyakla İlgili

cemal Gürsel’in Anlatıldığı Bölümde Veto Edilen İlk Yasa Da Özel Bir Yer Tutuyor. Veto Edilen İlk Yasaya İlişkin Yazışma Ve Gerekçe Metinlerinin Orjinallerinin Aktarıldığı Kitaba Göre, Anayasa’nın Cumhurbaşkanına Tanıdığı; Yasaları Bir Kez Görüşülmek Üzere Tbmm’ye Geri Gönderme Yetkisi, Türkiye Cumhurbaşkanlığı Tarihinde İlk Kez 7 Şubat 1963 Gününde Gürsel Tarafından Kullanıldı. 168 Sayılı Yasa Ve İade Gerekçelerine Bakıldığında Milletvekillerine "kıyak" Çabalarının İlk Örneği Olduğu Anlaşılıyor.
1954 Ve 1957 Yıllarında 10 Ve 11. Dönem Olarak Tbmm’ye Seçilen Ve Büyük Kısmı 27 Mayıs 1960’a Kadar Yasama Görevi Yapan Milletvekilleri; Ziraat Bankası’na Ve Maliye Bakanlığı’na Olan Borçlarının, 29.1.1963 Günlü, 168 Sayılı Yasa’ya Göre 10 Yıl Faizsiz Ve Masrafsız Takside Bağlanması Ve Bu Borçlarla İlgili Banka Tarafından Tahakkuk Ettirilen Faizlerin Kaldırılması Üzerine, Cumhurbaşkanı Gürsel Yasayı Veto Ederek Tbmm’ye İade Etti.
10’uncu Dönem Milletvekillerinden 485’i Seçimlerin Yenilenmesine Karar Verildikten Sonra Ziraat Bankasından Kişi Başına 8-25 Bin Lira Arasında Senetle Borçlandı. Bu Milletvekillerinden 241’i Yeniden Seçilince Yeniden Ödeneklerini Aldı, Üstelik 97 Kişi Daha Yeniden Bono Düzenleyerek Ziraat Bankası’na Borçlandı. Yeniden Seçilemeyenler Hakkında Takibata Geçilince, 58’i 947 Bin Liralık Borcunu Ödedi. Ancak Borcunu Ödememekte Israr Edenler Aleyhine İcra Takibine Geçilince 1962 Yılı Sonu İtibariyle Bankanın Alacağı Faiziyle 12 Milyon Lirayı Buldu. Bu Gelişmeler Üzerine Cumhuriyet Senatosu Ağrı Üyesi Veysi Yardımcı Ve Arkadaşlarının Teklifi, Oylamaya Katılan 253 Üyenin 182’sinin Oyuyla Kabul Edildi. Cumhuriyet Senatosu’nda Yapılan Oylama Sonucunda Da 124 Senatörden 65’inin Oylarıyla Teklif Kabul Edilerek Yasalaştı.

gürsel’in Veto Gerekçesi

gürsel’in Toplam 12 Sayfalık Veto Gerekçesinin Bir Bölümü De Şöyle:

"hukuk Devletinde Kanunların Genel, Objektif Ve Mücerret Esaslara Dayanması Gerekir. Hadisemizde Olduğu Gibi Kişi Haklarının Ve Mükellefiyetlerinin Düzenlenmesiyle İlgili Bir Kanun; Kimlikleri Önceden Belli Olan Ve Hukuken Ayrı Bir Muameleye Tabi Tutulması Ceza Sayılacak Bir Kategori Teşkil Etmeyen Kişileri Ele Alarak Onlar Hakkında Özel Hükümler Konması, Hukuk Devleti İlkesiyle Bağdaşmaz."

atatürk, Yüzbaşı Fahri’ye Korutürk Soyadını Veriyor

fahri Korutürk İle İlgili Bölümde De, Genç Deniz İstihbarat Yüzbaşı Fahri Sabit’in, Diplomatlar Dahil O Dönemin Seçkim Simalarının Ankara’da Gittiği Karpiç Restoranda 18 Mart 1935’te Atatürk İle Karşılaşmaları Da Hoş Bir Dille Anlatılıyor. Atatürk’ün Masasına Davet Ettiği Fahri Yüzbaşı, Yine Atatürk’ün İsteği Üzerine Küçük Bir Oyun Oynayarak Denizaltı Satmak İçin Türkiye’ye Gelen Hollanda Firması Temsilcisi Olarak Uzunca Bir Süre Masadakilerle Almanca Konuşarak Rol Yapar.

gecenin Sonunda Atatürk, "her İyiyi Ve Güzeli Daima Ecnebiye Mal Etmeye Taraftar Olmayınız" Diyerek Oyunu Sona Erdirirken, Mareşal Fevzi Çakmak’a Hitaben Bir Mesaj Da Yazdırdı. "senin İçin Pek İyi Olmayacaktır" Diyerek Fahri Yüzbaşıyı Rakı İçerken Tanıdığını Belirtmeyip Mesajında, "bir Vesile İle Tanıdığını, Kendisine Mühim Bir Vazife Verdiğini, Bu Subayın Aldığı Vazifeyi Başarıyla İfa Ettiğine İşaret Ederek, Bu Gibi Subaylara Daha Mesuliyetli Vazifeler Ve Çalışmalarında Daha Geniş İmkanlar Verilmesinin Uygun Olacağını" Bildirdi. Belki Fahri Yüzbaşının, Kariyer Merdiveninde Tırmanmasını Bu Şekilde Hızlandıran Atatürk, Fahri Teğmen’e "korutürk" Soyadını Da O Gece Verdi.

askerlerin Korutürk’e Verdiği Uyarı Mektubu İlk Kez

bu Arada Kitapta, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Kenan Evren Ve Dönemin Kuvvet Komutanlarının İmzasıyla 27 Aralık 1979’da Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk’e Verdikleri Uyarı Mektubunun Orjinal Metni De Yer Aldı. Genelkurmay Başkanlığı’nın Antetli Kağıdına Yazılan Ve Üst Yazı Hariç Toplam İki Sayfadan Oluşan "türk Silahlı Kuvvetlerinin Görüşü" Başlıklı Metinde Kırmızı Ve Mavi Elyazısıyla Yazılmış İki Not Göze Çarpıyor. Evren’in Başlangıçtaki "sayın Cumhurbaşkanım" İle Bitişteki "saygılarımla" İfadelerini Kendi El Yazısıyla Yazdığı Üst Yazıda, Mavi Renkle Yazılmış El Yazısı Korutürk’e Ait. Korutürk Burada, "27.ıx.79 K.larla Birlikte Görüşmek Ve Ondan Sonra Harekete Geçmeyi Uygun Görüyorum Ocakta Onlarla Görüşeceğim 2.ı.80" Yazdığı Görülüyor.

korutürk, Uyarı Mektubunun Aslını Kendisi Almış

kırmızı Mürekkeple Yazılmış Ve Yine 2 Ocak 1980 Tarihinin Okunduğu, Dönemin Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Ümit Haluk Bayülken’e Ait "hb" Paraflı Yazı İse Şöyle:

"cumhurbaşkanımız Mektup Ve Eki ’türk Silahlı Kuvvetlerinin Görüşü’ Metinlerinin Asıllarını Kendilerinde Alıkoymuşlar, İşbu Fotokopiyi Genel Sekreterliğimize Havale Buyurmuşlardır.", Teşvikçileri Vardır. Hadisenin Mihrakına İnmeli Ve Bütün Şebekeyi Süratle Meydana Çıkarmalısınız."


hürriyet
Logged

olması gerekenler zaten yanımda...
olması gerekip te yanımda olmayanlar kimin umurunda....


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3995


View Profile
Re: Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor
« Posted on: 17 Haziran 2019, 09:40:53 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor oyunları, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor programı, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor , Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor program yükle, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor download, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor hikayeleri, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor kitabı, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor haber, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor yükle, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor videosu, Çankaya Sırları Günışığına Çıkıyor, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
1 Dolar ve Sırları‏ Sohbet / Eğlence cendere 0 1893 Son Mesaj 20 Ağustos 2008, 15:04:41
Gönderen: cendere
Hastalıksız yaşamanın sırları ( çok güzel ) Slaytlar feyza05 0 3196 Son Mesaj 03 Ocak 2009, 16:19:59
Gönderen: feyza05
Fatiha Sure’sinin Sırları Dini Konular okancan 0 2915 Son Mesaj 30 Ocak 2009, 18:24:50
Gönderen: okancan
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it