*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
16 Aralık 2019, 04:52:24


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü  (Okunma Sayısı 2551 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 21 Ocak 2009, 20:25:46 »

sevgi yaşadıkça ilim paylaşıldıkça büyür
okancan Offline
Forum Yönetim Ekibi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 388Karnedeki Kötü Notta Ailenin De Rolü Var Mı?
 
ebru Nida Bilici

okulların Tatile Gireceği Bu Hafta Ülkemizdeki Milyonlarca Anne Babanın Yaşadığı Karne Heyecanı En Az Çocuklarınınki Kadar Yoğun. Çocuklarının Yıl İçindeki Başarısını Ya Da Başarısızlığını Belgelediği Varsayılan Karne, Anne Babalar İçin De Bir O Kadar Önemli. Her Karne Döneminde Uzmanlar Anne Babaları Karnedeki Kırık Notlardan Dolayı Çocuklarını Cezalandırmamaları Konusunda Uyarırken, Bunda Çocuklar Kadar Onların Da Etkisi Olduğunu Vurguluyor.

ancak Bu Yaklaşım Yeterince Anlaşılmadığı İçin Problem Tam Anlamıyla Çözülmediği Gibi Farklı Problemlerin Ortaya Çıkmasına Da Zemin Hazırlıyor. Böylece Anne Babalar Kırık Notlardan Dolayı Çocuklarını Suçlamamaları Gerektiğini Kabullendi; Ancak Bu Sefer De Sonuçtan Sadece Kendilerini Sorumlu Tutuyor Ve Bundan Dolayı Mutsuz Olabiliyor. Anne Baba Olma Psikolojisi Birçoğunda Çocuğunun Başarısızlığını Kendi Başarısızlığı Şeklinde Algılamasına Neden Oluyor.

 Bu Yeni Anlayışa Göre “karne Anne Babaların Yıl İçinde Çocuklarıyla Ne Kadar İlgilendiklerinin, Ne Derecede İyi Birer Anne Ya Da Baba Oldukları”nın Göstergesi Yani Kısaca Bu Onların Anne Babalık Başarılarının Nota Dökülmüş Hali. Karneyi Bu Gözle Değerlendiren İse Birçok Anne Babada Kırık Not Dolu Karneler Psikolojik Travma Etkisi Yapıyor. Nasıl Başa Çıkacaklarını Bilemedikleri Bu Problem Karşısında Da Bütün Bir Tatili Hem Kendileri Hem De Çocukları İçin Bir Azaba Dönüştürebiliyor.

en İyi Olma Saplantısı Olan Başarısızlığı Hazmedemez Peki Anne Babalar, İçine Düştükleri Bu Sıkıntılı Dönemi Ve Kırık Not Sendromunu En Yapıcı Ve Hasarsız Şekilde Nasıl Atlatabilir? Konuyu Biraz Farklı Bir Açıdan Değerlendirmek Ve Karne Konusunu Çocuk Özelinden Çıkarıp Anne Babalar Çerçevesinde Değerlendiren Psikiyatr Bahadır Bakım, Bu Handikaptan Çıkış Yollarını Da Özetledi. Bakım’a Göre Ailelerin Çocuklarını Tamamen Kendi Uzantıları Olarak Görmeleri Onların Başarısızlığını Kendi Başarısızlıkları Olarak Görmelerine Neden Oluyor.

 Anne Babaların Başarısızlığa Karşı Tahammülsüz Olmaları Da O Karneyi Değerlendirme Biçimini Etkiliyor. Bu Tür Durumlarda Anne Babaların Sağduyulu Davranması Gerektiğine Dikkat Çeken Bakım, Bazı Anne Babaların Psikolojisini Çocuklar Kadar Etkileyen Karne Krizine Hangi Düşünce Altyapısının Sebep Olduğunu Şöyle Özetliyor:

 “aşırı Yükseklik Ya Da Üstünlük Duygusu Başarısızlığı Kabullenememe Gibi Bir Sonucu Doğurabilir. Çocuğuna Gösteremediği Kızgınlığı Kendine Yönelten Ebeveyn Artık Durumdan Kendini Sorumlu Tutmaya Başlayabilir. Oysa Bu “başarısızlık” Sadece Anne Babaya Bağlı Ya Da Ait Değil. Bir Başarıda Ya Da Başarısızlıkta Birden Çok Etken Vardır. Çocuğun Kapasitesi, Çalışma Hevesi, Anne Babanın Tutumu, Okul Ve Arkadaş Ortamı, Öğretmenle İletişimi Vs. Bu Yüzden De Çocuğu Ve Notlarını Bu Şartlar Altında Değerlendirmek Gerekir.”

 Bahadır Bakım’a Göre Anne Babaların Farklı Problemlerin Etkisiyle Bir Miktar Depresif Olması Da Karnedeki Sonuçları Kendilerince Yorumlayarak Olumsuz Etkilenmelerine Neden Olabilir. Ayrıca Aşırı Kaygılı Bir Yapıya Sahip Anne Babalar Da Çocuğun O Ana Has Başarısızlığının Bütün Hayatı Boyunca Devam Edeceği Düşüncesiyle Gereksiz Kaygılara Kapılabilir. ‘bu Başarısızlık Hep Sürecek’, Ya Da ‘ben Ölünce Bu Çocuk Ne Yapacak?’ Şeklindeki Gereksiz Korku Ve Genellemeler De Anne Babaları Sorun Yumağının İçine Sürükleyebilir.

başarıdaki Etkenler Birden Fazladır Sorundan Çocuğu Tamamen Soyutlayıp Sadece Kendini Sorumlu Tutmanın Anne Babaları Kendini Cezalandırmaya Kadar İtebileceğini Vurgulayan Psikiyatr Bakım Bunun Sonuçtan Sadece Çocuğu Sorumlu Tutmak Kadar Yanlış Olduğunu Belirtiyor. Bakım’a Göre Bu Psikoloji Anne Babaların Hem Kendilerinin Hem De Çocuklarının Sosyal Hayatına Son Vererek Negatif Bir Motivasyona Neden Olabildiğini İfade Ediyor.

peki İster İstemez Bu Psikolojiye Girmiş Anne Babalar Kendilerini Ve Çocuklarını Bu Olumsuz Durumdan Nasıl Kurtarabilir? Konuya Uzun Vadeli Bakmak Ve Geçici Başarısızlıkları Fazla Büyütmemek Gerektiğini Belirten Bakım’a Göre Anne Babalar Şöyle Bir Tavırla Problemi Kolayca Atlatabilir: “bir Şeyler Ters Gitmiş Olabilir.
çocuk Ve Öğretmeni Ya Da Çocuk Ve Ebeveyn Arasında Bazı Yanlış Anlaşılmalar Olmuş Olabilir. Hatalardan Ders Alınmalı Ve Deneme Yanılma Yöntemiyle Çocuğun Başarısını Artıran Yöntemler Tespit Edilmeli. Şartlar Gözden Geçirilerek Bunlarda İyileştirmeye Gidilmeli.

çocukla Ve Öğretmeniyle Konuşarak Çocuk Aile Ve Öğretmen Üçgenindeki İletişim Güçlendirilmeli, Kalite Artırılmalı. Amaç, İyi Ve Başarılı İnsan Yetiştirmek Olmalıdır.

notları Çok Yüksek Olan Öğrenciler İyi Ve Başarılı Demek Değildir. Önemli Olan Çocuğa Öğrenmeyi Ve Neyi Nereden Öğreneceğini Öğretmektir. Bu Daha Uzun Vadeli Bir Başarıdır. Olumsuzu Olumluya Dönüştürme Yolları Aranmalı. Çocuğa Doping Etkisi Yapacak Yaklaşımlar Gereklidir. Asla Kıyaslama Yoluna Gidilmemeli. Herkesin Hayatı Ve Şartları Farklıdır.

çocuk Başkasıyla Değil Kendiyle Yarışmayı Öğrenmelidir. ‘anne Baba Olarak Biz Nerede Hata Yaptık’, ‘çocuk Hangi Konuda Hatalı’ Konusu İyi İrdelenmeli, İki Konu Ayrı Ayrı Değerlendirilmeli.”

ailem.zaman
Logged

olması gerekenler zaten yanımda...
olması gerekip te yanımda olmayanlar kimin umurunda....


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3992


View Profile
Re: Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü
« Posted on: 16 Aralık 2019, 04:52:24 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü oyunları, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü programı, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü , Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü program yükle, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü download, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü hikayeleri, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü kitabı, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü haber, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü yükle, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü videosu, Karnedeki Kötü Notta Ailenin Rolü, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Çocuğu Kötü Eğitmenin Yolları Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 3 4048 Son Mesaj 05 Temmuz 2008, 18:10:04
Gönderen: feyza05
Yasaklanmış dünyanın en kötü yeri Sohbet / Eğlence cendere 0 4860 Son Mesaj 17 Temmuz 2008, 09:57:23
Gönderen: cendere
Çocuklara Söylenebilecek En Kötü 5 Cümle Eğitim cendere 0 2689 Son Mesaj 26 Ağustos 2008, 14:13:39
Gönderen: cendere
Kötü Nefesi Yok Eden 5 Yiyecek ! İlginç Bilgiler - Resimler - Siteler feyza05 0 2285 Son Mesaj 06 Ekim 2008, 01:34:41
Gönderen: feyza05
Rapidshare kullanıcılarına kötü haber Bilgisayar ve İnternet Dünyası feyza05 0 2398 Son Mesaj 03 Kasım 2008, 00:22:19
Gönderen: feyza05
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it