*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
17 Temmuz 2018, 07:50:12

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: İşitme Engelliler Eğitim  (Okunma Sayısı 7492 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 16 Ocak 2009, 13:08:52 »
cendere
Ziyaretçi

İşitme Engelli Çocukların Eğitimi Konusunda Milli Eğitim Bakanlığı'nın Yaklaşımı Ve Bu Konudaki Düzenlemeler Nasıldır?

özel Eğitim Okullarında İşitme Engellilere Okul Öncesi, İlköğretim Ve Ortaöğretim Düzeyinde Eğitim Verilmektedir. Okul Öncesi Eğitimi Dışında Her Kademede, İşitme Engelli Öğrenciler Yatılı Ve Gündüzlü Olarak Eğitim Görmektedirler. İşitme Engelli Çocukların Okul Öncesi Eğitimlerinde, Çocuklara Günlük Yaşamda Gerekli Bazı Temel Davranışlar Kazandırılmakta Ve Çocuklar İlköğretime Hazırlanmaktadır. Ayrıca İşitme Engelli Öğrencilerin Normal Okullarda Akranlarıyla Birlikte Eğitim Görmelerine De Önem Verilmektedir. "kaynaştırma" Olarak Tanımlanan Bu Uygulamaların Yaygınlaştırılmasına Çalışılmaktadır. Böylelikle Akranlarıyla Sosyal Ve Duygusal Yönden Hayatı Paylaşımları Sağlanmaktadır.

işitme Engelli Çocukların Eğitimlerinde Ortam Düzenleme, Eğitimin Kalitesini Büyük Ölçüde Etkilemektedir. Sınıfların Yalıtımı, Uygun Araç-gereç İle Donatımı Ve Çocukların Ferdî Grup İşitme Cihazları İle Eğitim Faaliyetlerine Katılımları Esastır. Bakanlığımız İşitme Engelliler Okulları Ve İşitme Engelliler Özel Sınıflarının Uygun Eğitim Ortamlarına Kavuşturulması Yönünde Yürüttüğü Çalışmaları Devam Ettirmektedir. İşitme Engelliler İlköğretim Okullarında Dudaktan Anlama Ve Ses Eğitimi Çalışmaları, Türkçe Dersi İçinde Ve Çocukların Davranış Gelişimlerine Uygun Olarak Düzenlenmektedir.

işitme Engelliler İlköğretim Okullarından Ve Özel Sınıf Kaynaştırma Programından Mezun Olan Öğrencilerden Durumu Uygun Olanlar İşitme Engelliler Çok Programlı Liselerine Veya Endüstri Meslek, Ticaret Meslek Ya Da Kız Meslek Liselerine Bakanlığımızca Sınavsız Olarak Yerleştirilmektedir. İstanbul, Kayseri, İzmir, İçel, Ordu, Trabzon, Isparta Ve Afyon-bolvadin'de İşitme Engellilerin Eğitimi İçin Çok Programlı Lise Uygulamasına Başlanmıştır. Bu Okullarımızda Öğrencilerimize Akademik Eğitimin Yanı Sıra Meslek Eğitimi De Verilmektedir.

işitme Engelli Çocuğu Olan Ailelerin İzlemesi Gereken Süreç Nasıldır?

işitme Engelli Çocuğu Olan Aileler Hastanelerden İşitme Engeliyle İlgili Aldıkları Raporla Oturdukları Yere En Yakın Rehberlik Ve Araştırma Merkezine Başvururlar. Rehberlik Ve Araştırma Merkezinde İşitme Engelli Çocukların Eğitsel Durumlarıyla İlgili Olarak İnceleme Raporları Düzenlenmektedir. Rehberlik Ve Araştırma Merkezince Gerekli Belgeler Düzenlenerek Yerleştirme İçin İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğüne Gönderilmektedir. Yerleştirme, İlköğretim Ve Özel Eğitim Yönetmeliklerine Göre Yürütülmektedir. Okul Yönetimlerinin Bu Konudaki Keyfi Tutumları İl/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünce Takip Edilmektedir.

ülkemizde Kaç Tane İşitme Engelliler Okulu Var? Sizce Bu Sayı Yeterli Mi?

ülkemizde 48 Tane İşitme Engelliler İlköğretim Okulu İle 8 Tane İşitme Engelliler Çok Programlı Lisesi Bulunmaktadır. Öğrenciler Kaynaştırma Eğitiminden Yararlanamayacak Durumda İse Ve Bulunduğu Yerde De İşitme Engelliler Okulu Yoksa Kontenjanı Müsait Olan En Yakın İşitme Engelliler Okuluna Yerleştirilmektedir.

ülkemizde Eğitim Almak İsteyip, Eğitim Alamayan İşitme Engelli Öğrenci Bulunmamaktadır.

ülkemizde, Eğitim Çağındaki İşitme Engelli Çocukların Sayısı/oranı Nedir?

uluslar Arası Ölçek Olarak Kabul Edilen Engelli Nüfusun Genel Nüfusa Oranı Olan %14 Oranında Ve 1997 Genel Nüfus Sayımı Sonucuna Göre, İşitme Engellilerin Genel Nüfusa Oran %0.6 Olup Tahminen Engelli Sayısı 377.193'tür. Bu Oranlara Göre İşitme Engelliler Alanında 135.500 Öğrenim Çağında Nüfusumuzun Varlığı Tahmin Edilmektedir.

türk Milli Eğitim Sisteminde İşitme Engelli Çocukların Eğitimine Ne Zaman / Kaç Yaşında Başlanıyor?

ankara Kemal Yurtbilir İşitme Engelliler İlköğretim Okulunda (proje Okulu) 4 Yaşında Eğitime Başlanılmaktadır. Diğer İşitme Engelliler İlköğretim Okullarında İse Hazırlık Sınıfı Hariç Normal Öğrencilerle Aynı Yaşta İlköğretime Başlanılmaktadır.

işitme Engelli Çocuklara Özel Eğitim Kaç Yaşma/ne Zamana Kadar Veriliyor?

işitme Engelli Çocuklara Örgün Eğitim Kurumları İçerisinde 18 Yaşına Kadar Eğitim Verilmektedir.

işitme Engelliler Okullarının Bulunmadığı Yerlerde Çocuklar Eğitimden Nasıl Yararlanıyor?

işitme Engelliler Okullarının Bulunmadığı Yerlerde İşitme Engelli Öğrenciler Kaynaştırma Eğitiminden Faydalanmaktadırlar. Durumu Kaynaştırma Eğitiminden Yararlanmaya Uygun Olmayanlar İse En Yakın Parasız Yatılı İşitme Engelliler İlköğretim Okuluna Devam Etmektedirler.

alıntı
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: İşitme Engelliler Eğitim
« Posted on: 17 Temmuz 2018, 07:50:12 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İşitme Engelliler Eğitim oyunları, İşitme Engelliler Eğitim programı, İşitme Engelliler Eğitim , İşitme Engelliler Eğitim program yükle, İşitme Engelliler Eğitim download, İşitme Engelliler Eğitim hikayeleri, İşitme Engelliler Eğitim kitabı, İşitme Engelliler Eğitim haber, İşitme Engelliler Eğitim yükle, İşitme Engelliler Eğitim videosu, İşitme Engelliler Eğitim, şarkı sözleri
« Yanıtla #1 : 18 Aralık 2010, 20:13:40 »
engin6799 Offline
Yeni Üye

Lütfen Herkes Şunu Anlasın Özel Alt Sınıf Değil.özel Sınıf Alt Kaldırıldı.her Özel Eğitim Öğretmeni Bunu Bilir Bilmeli Diyorum.
« Yanıtla #2 : 18 Aralık 2010, 20:23:05 »
akkuru
Ziyaretçi

Hocam İstersen Birazz Aç Ne Demek İstediğini...okullarda Ozel Altsınıff Kaldırıldı Mı?

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
İşitme Konuşma Engelliler Müfredat Programı Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 14 16968 Son Mesaj 13 Aralık 2010, 20:45:05
Gönderen: akkuru
İşitme Engelliler Eğiminde İnsan Profili Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 0 3585 Son Mesaj 02 Mayıs 2008, 09:16:59
işitme engelliler ile ilgili temel bilgiler Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 0 29288 Son Mesaj 28 Haziran 2008, 23:55:14
işitme engelliler ders kitabı Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada mehlika40 0 6025 Son Mesaj 20 Ekim 2008, 19:24:27
Gönderen: mehlika40
İşitme engelliler için yeni bir umut İlginç Bilgiler - Resimler - Siteler okancan 0 2693 Son Mesaj 07 Aralık 2008, 00:32:21
Gönderen: okancan
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -