*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
20 Mayıs 2019, 23:06:27


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Masal sadece masal değildir  (Okunma Sayısı 2071 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 12 Ocak 2009, 11:24:00 »
cendere
Ziyaretçi

Aşye Kilimci'nin haberi

Masalcının yerini matbaanın, sinema ve çizgi filmin, TV ve bilgisayarın aldığı çağımızda çocuk olmak ne kadar zorsa, anne baba olmak da o kadar zorlaştı. Tılsım bozuldu ve gerçekler acı.

Çocuklarımıza kitap veriyoruz da niyeyse biz yetişkinler çocuk kitapları ve edebiyatı üstüne yazılmış kitapları görmezden geliyoruz. Kılavuzsuz yol alıyoruz, bildiğimizi sanıyoruz.Oysa asıl bilenlere kulak vermeliyiz. Hevesimiz az, bilenimiz çok, bahanemiz daha da çok. İşte size çocuğun okumasına kılavuzluk edip, bilgilendirecek, kitapsever ebeveyn olmanızı ve elinizin kitaba bilinçle ve daha çok düşmesini sağlayacak, esaslı üç yapıttan oluşan bir okuma şöleni; Kök Yayıncılık M.Ruhi Şirin'in çocuk edebiyatı üstüne üç kitabını aynı anda yayınladı. Üçlemeden Masal Atlası 1998'dekinden sonra ikinci baskı, Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış ve Çocuk Edebiyatı Kültürü ise yeni. Grafik uygulama Ekrem Musaoğlu ve Gürhan Erkal imzalı.

ÇOCUKLUĞUN TARİHİ

Yetişkinle çocuğun ayrımını TV sildi
 
 
Kitle iletişim araçlarının okuma alışkanlığına ve çocuk edebiyatına etkilerini eleştirel yaklaşımıyla değerlendirirken, değişen çocukluk ve değişen çocuk edebiyatını merkeze alan Mustafa Ruhi Şirin kitapları, ülkemizdeki çocuk edebiyat kültürü sisteminin nasıl kurulacağına dair de çok şey söylüyor. Okuma ve okumama alışkanlıklarını da değerlendiren yazar “Birşeyler hakkında az şey, her şey hakkında çok şey bilen ana babaları gibiler” diye tanımladığı günümüz çocuklarının, çocuk olmaktan çok, çağdaş yetişkinin kopyası olduğunu ileri sürüyor. Gutenberg Galaksisi diye nitelenen, yazılı kültüre dayalı enformasyonun yaygınlaşmasıyla tipografik insanın belirdiği dönemden bahsediliyor. Sözlü kültürün yoğunluğuna karşın çocuğu yazılı kültürün biçimlendirdiği, yetişkinin çocuktan uzaklaştığı, yeni çocukluğun yeni oyuncaklarının belirdiği, yazı yoğun kitaplar yanında tüm dünyadaki resimli kitapların da birbirinin aynı olduğu bir dönemdir bu.Tipografik çocuğun ortak sembolü kitaptı,masalcısını yitirince kitaplara yönelmişti, bu çocuğun masalcısı artık televizyon. Yetişkinle çocuğun ayrımını televizyon sildi.Matbaa öncesi ortak enformasyon dönemindeki gibi çocuk yeniden yetişkin dünyasına yakınlaştı. Enformatik çocuk ise bugün bilişim teknolojisine bağımlı.
 

Ülkemizin ve dünyanın çocuk edebiyatını didikleyen, bir kaleydoskoptan bakarcasına rengarenk ve ışıklı, içe ferahlık verircesine değerlendiren M.Ruhi Şirin imzalı 'Çocuk Edebiyatına Eleştirel Bir Bakış', çocukluğun tarihini, ülkelerin renklerinin kendi çocuk edebiyatlarına yansımasını, çocuk ve edebiyatının değişiminde etken medyayı, televizyonun çocuk ve yetişkini birbirine yaklaştıran dilini didikleyen, çocuk ve gençlik edebiyatımızın ne olup ne olmadığını herkesin anlayacağı şekilde anlatan, ufuk açıcı bir yapıt.

TILSIM NASIL BOZULDU?

Masal Atlası ise masal edebiyatı kültürü yazılarından oluşuyor. Teknik ve enformatik değerler üreten çağımızda bildik masalları savunma güçlüğüne karşın, Şirin bu güç işin altından hakkıyla kalkıyor. Çocuğa anlam katanın düş gücü olduğundan yola çıkarak, her şeyin sayıya vurulduğu, başarının satmak demek olduğu, masalcının yerini matbaanın, sinema ve çizgi filmin, TV ve bilgisayarın aldığı çağımızda çocuk olmanın sahiden zor olduğunun altını çizerek. Elbet ebeveyn olmanın da... Masal nasıl doğdu, anlatıcı kimdir, masalın büyük ve yetişkin için anlamı nedir, masalın ilk rönesansı ne zaman oldu, en yaman masalcılar kimler, masalın tılsımı nasıl bozuldu? sorularına verilen yanıtlardan oluşan atlas, çocuğun doğasındaki serüven tutkusunu masalla yaşadığını kitaba temel alırken, masalı öğrenme dersi veriyor. Medya sarmalındaki okuma alışkanlığımız temelli son kitabı yazar, otuz yılı aşkın çocuk edebiyatı serüveninin yol belgesi olarak niteliyor.

(Yeni Şafak)
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3986


View Profile
Re: Masal sadece masal değildir
« Posted on: 20 Mayıs 2019, 23:06:27 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Masal sadece masal değildir oyunları, Masal sadece masal değildir programı, Masal sadece masal değildir , Masal sadece masal değildir program yükle, Masal sadece masal değildir download, Masal sadece masal değildir hikayeleri, Masal sadece masal değildir kitabı, Masal sadece masal değildir haber, Masal sadece masal değildir yükle, Masal sadece masal değildir videosu, Masal sadece masal değildir, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
masal kitabı Fıkralar lion 0 2622 Son Mesaj 22 Eylül 2008, 22:10:08
Gönderen: lion
Masal Okumanın Püf Noktaları Okul Öncesi akkuru 0 2725 Son Mesaj 10 Nisan 2009, 16:15:11
Gönderen: akkuru
Masal Şarkısı Müzik viyolin 0 2526 Son Mesaj 24 Mayıs 2009, 21:39:51
Gönderen: viyolin
Şarkıcı Bülbül - TRT RADYO Masal Kutusu Programı 2. Sınıflar Serdar Yıldırım 0 2309 Son Mesaj 05 Aralık 2015, 15:42:04
Gönderen: Serdar Yıldırım
Konuşan Leylek -SesliMasal -TRT Radyo Masal Kutusu 3. Sınıflar Serdar Yıldırım 0 1447 Son Mesaj 18 Ocak 2017, 08:55:04
Gönderen: Serdar Yıldırım
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it