*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
11 Aralık 2018, 12:49:48

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda  (Okunma Sayısı 2383 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 11 Ekim 2008, 15:09:45 »
feyza05
Ziyaretçi

Lise öğretim sisteminde yapılan değişikliğin ardından geçen yıl lise son sınıf öğrencisi bulmakta sıkıntı çeken dershaneler, bu yıl da aynı sorunu mezunlar açısından yaşıyor.

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, lise öğretim sisteminde yapılan değişikliğin Öğrenci Seçme Sınavı'na (ÖSS) öğrenci hazırlayan dershaneleri son 2 yıldır sıkıntıya soktuğunu söyledi.

Liselerin 4 yıla çıkarılmasının ardından dershanelerin geçen yıl son sınıf öğrencisi bulmakta sıkıntı çektiklerini belirten Köprülü, ''Geçen yıl son sınıf öğrenci sayısı 500 bin düşmüştü. Yeni öğretim yılında da bu kez aynı oranda mezun öğrenci sayısı düşünce yaşanan sıkıntı had safhaya ulaştı'' dedi.

Liselerin geçen yıl mezun verememelerinin yanı sıra üniversitelerin bu yıl öğrenci kontenjanlarını artırmaları ve ÖSS taban puanının da YÖK tarafından 185'den 165'e çekilmesinin de dershaneleri etkilediğini ifade eden Köprülü, şöyle konuştu:

''Yaşanan bu gelişmelerden sonra dershanelerin 2008-2009 öğretim yılında hafta içi gruplarda oluşturduğu ÖSS'ye hazırlanan mezun öğrencilerin oranı yüzde 60 düştü. Hafta sonu gruplarına devam eden öğrenci sayısında ise 3'te 1 oranında artış olmasına karşın maliyetler açısından bu yeterli değil.''

-KAPANMA TEHLİKESİ-

Hafta içi grupların dolmamasının dershaneleri ekonomik sıkıntıya sokacak önemli bir neden olduğunu ifade eden Köprülü, ''Talep daralması nedeniyle Türkiye genelindeki 4 bin dershaneden 500-600'ü kapanma tehlikesiyle karşı karşıya'' diye konuştu.

Köprülü, bir çok dershanenin öğrenci kaybetmemek için son 2 yıldır fiyatlarında bir değişikliğe gitmediğini belirterek, fiyatların 1500-2000 YTL arasında değiştiğini de sözlerine ekledi.

aa
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda
« Posted on: 11 Aralık 2018, 12:49:48 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda oyunları, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda programı, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda , Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda program yükle, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda download, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda hikayeleri, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda kitabı, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda haber, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda yükle, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda videosu, Liseler 4 yıl oldu, dersaneler sıkıntıda, şarkı sözleri

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
9 Gün Tatil Belli Oldu Güncel Konular feyza05 2 3077 Son Mesaj 18 Eylül 2008, 00:30:10
Gönderen: feyza05
Duygulara ne oldu ? Şiirler sebahattin68 0 2426 Son Mesaj 24 Eylül 2008, 21:08:45
Gönderen: sebahattin68
Filistinli Çocuklara Tercüman Oldu Güncel Konular feyza05 0 2493 Son Mesaj 04 Ocak 2009, 22:23:00
Gönderen: feyza05
Vahdettin, Mustafa Kemal’e Destek Oldu Mu? ATATÜRK Hakkında Herşey okancan 4 6139 Son Mesaj 29 Ocak 2009, 11:03:14
Gönderen: cendere
Liseler Arası Geçiş Başvurularına Yeni Düzenleme Eğitim Mehmet 0 2807 Son Mesaj 20 Şubat 2014, 12:49:26
Gönderen: Mehmet
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -