*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
18 Aralık 2018, 17:06:25


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Bayram hangi gün ?  (Okunma Sayısı 3996 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 29 Eylül 2008, 13:17:33 »
cendere
Ziyaretçi

Sual: (Hilali gözetlemekle ilgili 20 yıllık birikimim olduğu için iyi bilirim. Suudiler, hilalin görülmesini esas alıp, hesapla hareket ediyorlar. Türkiye ise hesaba dayanıyor; ama rüyetle hareket ediyor. Her ikisi de yanlıştır. Cumartesi günü kavuşum olacağına göre, Ramazan Pazar günü başlar) deniyor. Doğru mu?

CEVAP

70 yaşındayım. Benim de 40 yıllık birikimim var. Buna rağmen, (Bu konuyu en iyi ben bilirim) demem yanlış olur. Bir konuda çok çalışmak, yaşlı olmak, muhakkak doğruyu bilmek anlamına gelmez. Vehhabiler, kavuşumu esas alıp Pazar günü oruca başladılar. Diyanetinki doğru mudur? Hesap olarak doğru ise de, önceden ilan etmeleri yanlış olur. Şöyle derlerse doğru olur:

(Hesaba göre, kavuşum şu gün şu saat olacak, ertesi günü hilal şu ülkenin şu şehrinden veya şu şehirlerden görünecektir. Dinimize göre hilalin doğması değil, görünmesi şarttır. Eğer dünyanın herhangi bir yerinden hilal görülmezse, Ramazan o gün değil, bir sonraki gün başlar.)

Genelde dünyanın herhangi bir yerinden görülebildiği için hesaplar doğru çıkmaktadır.

70 yıllık birikimi olan merhum hocamız, bu konuda aşağıdaki hususları bildiriyor:

“(Merakıl-felah)daki hadis-i şerifte, (Ayı görünce oruç tutunuz! Tekrar görünce, orucu bırakınız!) buyuruldu. Bu emre göre, Ramazan ayı, hilalin [yeni ayın] görülmesiyle başlar. Hilali görmeden önce yapılan hesapla, takvimle başlamanın caiz olmadığını, (İbni Abidin), (Eşiat-ül-lemeat) ve (Nimet-i islam) sahipleri bildirmişlerdir. Takıyyuddin Muhammed ibni Dakik diyor ki: (İctima-ı neyyireyn)den 1–2 gün geçmeden, hilal hiç görülemez.

Şaban’ın 29. günü, güneş battıktan sonra hilali aramak gerekir, görülmezse Şaban ayını 30’a tamamlamak lazımdır. Bulutlu havada hilali bir âdil Müslümanın gördüm demesiyle, açık havadaysa çok kimsenin söylemesiyle, kadı Ramazan olduğunu ilan eder. Kadı bulunmayan yerlerde, bir âdil Müslümanın hilali gördüm demesiyle Ramazan, iki âdil kişinin gördüm demeleriyle bayram olur. Ramazana ve bayrama takvimle, hesapla başlamanın caiz olmadığı, (Hindiyye)de de yazılıdır.

Hilali görmekle Ramazanın başlaması, hesapla anlaşılandan bir gün sonra olabilir. Bu hesaplar, kameri ayın başladığı vakti bulmak için değildir. Hilalin görülebileceği geceyi anlamak içindir. İmam-ı Sübki de böyle buyurdu. İmamın sözünü tersine çevirenlere aldanmamalı. (Tahtavi ve Şernblali)

İbni Abidin hazretleri buyuruyor ki: (Ramazanın birinci gününü anlamakta takvimlere güvenilmemeli; çünkü oruç, gökte yeni ayı görmekle farz olur. Peygamber efendimiz, (Hilali görünce oruca başlayınız!) buyurdu. Hâlbuki hilalin doğması, görmekle değil, hesapladır ve hesap sahih olup, hilal, hesabın bildirdiği gecede doğar. Fakat o gece görülmeyip, bir gece sonra görülebilir ve oruca, hilalin doğduğu gece değil, görüldüğü gece başlanır. Çünkü İslamiyet böyle emretmiştir.” (S. Ebediyye)

 
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3984


View Profile
Re: Bayram hangi gün ?
« Posted on: 18 Aralık 2018, 17:06:25 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Bayram hangi gün ? oyunları, Bayram hangi gün ? programı, Bayram hangi gün ? , Bayram hangi gün ? program yükle, Bayram hangi gün ? download, Bayram hangi gün ? hikayeleri, Bayram hangi gün ? kitabı, Bayram hangi gün ? haber, Bayram hangi gün ? yükle, Bayram hangi gün ? videosu, Bayram hangi gün ?, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Milli Bayram günleri ekders sorunu İdari İşler akın 0 10218 Son Mesaj 20 Nisan 2008, 22:16:58
Gönderen: akın
Bayram namazına gidecekler; Dikkat! Güncel Konular cendere 0 2548 Son Mesaj 29 Eylül 2008, 13:09:24
Gönderen: cendere
İşte il bayram namazı saatleri Sohbet / Eğlence feyza05 0 2225 Son Mesaj 01 Aralık 2008, 16:08:53
Gönderen: feyza05
Serdar - Genç Bir Yazar Hangi Aşamalardan Geçti 4. Sınıflar Serdar Yıldırım 1 3815 Son Mesaj 11 Mart 2012, 14:52:21
Gönderen: allı
Kavuklu İle Pişekar: Bayram 4. Sınıflar Serdar Yıldırım 0 1045 Son Mesaj 05 Ağustos 2017, 09:02:44
Gönderen: Serdar Yıldırım
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it