*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
19 Aralık 2018, 11:07:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri  (Okunma Sayısı 10737 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 24 Eylül 2008, 23:59:00 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2157Yeni Eğitim yılının başlaması ile birlikte sitemize özellikle yöneticilerin zorunlu olarak girmesi gereken ders saatleri ile ilgili sorular gelmektedir.Bu sorulardan bazıları okullarında yeterince öğretmeni bulunan idarecilerimizin hangi dersleri alması gerektiği,bazıları da maaş karşılığı dersi olmayan öğretmenlerin durumu.

 Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki bu konuda bize en büyük yardımcı 119 sayılı tebligler dergisidir.Bu dergide hangi öğretmenin hangi dersleri maaş karşılığı belirtilmektedir.

Aslında bakanlığın 2007 yılında yayınlamış olduğu ekders genelgesinde bu konu ayrıntısı ile belirilmektedir.Örnek vermek gerekirse bir sınıf öğretmeni olan yönetici ister maaş karşılığı olan derslerine ya da isterse ki öğretmen eksikliği olması da önemlidir,tüm branş derslerine girebilir.Bakınız bu konuda 2007 yılındaki genelge ne diyor.

"a) Alanı "sınıf öğretmenliği" olan bir ilköğretim okulu yöneticisi, Talim ve Terbiye Kurulu'nun ilgili Kararı esas alınarak sınıf öğretmenliği alan öğretmenlerinin aylık karşılığı okutacakları dersler ile bütün alan öğretmenlerince aylık karşılığı okutulacak dersleri isteği olup olmadığınabakılmaksızın haftada 6 saat olmak üzere aylık karşılığı okutabilecektir. Bu dersler kendisineders bütünlüğü dikkate alınarak verilecek ve istemesi hâlinde bu yöneticiye alanında veya alanı
dışında olmak üzere haftada 6 saate kadar da ek ders ücreti karşılığında ders göreviverilebilecektir."

Burada da görüldüğü gibi illa ki 1-5 sınıf derslerine girecek diye bir hüküm yok.Bir sınıf öğretmeni yöneici branş derslerine de girebilir.

Yine adı geçen genelgede branşında dersi olmayan veya yeterli olmayan öğretmene  içinde ayrıntılı bir örnekle açıklama yapılmış.

"

b) Alanı "coğrafya" olan bir yönetici, Talim ve Terbiye Kurulu'nun ilgili Kararı esas alınarakcoğrafya alan öğretmenlerinin aylık karşılığı okutacakları dersler ile bütün alanöğretmenlerince aylık karşılığı okutulacak dersleri isteği olup olmadığına bakılmaksızınhaftada 6 saat olmak üzere aylık karşılığı okutabilecektir. Bu dersler kendisine ders bütünlüğüdikkate alınarak verilecek ve istemesi hâlinde bu yöneticiye alanında veya alanı dışında olmaküzere haftada 6 saate kadar da ek ders ücreti karşılığında ders görevi verilebilecektir.

c) Görev yaptığı okulda alanında aylık karşılığı haftada okutacağı 6 saat ders bulunmayan biryöneticiye, öncelikle ders bütünlüğü de dikkate alınarak olduğu kadarıyla alanındaki derslerverilecek, istemesi kaydıyla alanı dışında da aylık karşılığı ders görevi verilebilecektir. Bubir yöneticiye, isteği olmaksızın alanı dışında ders görevi verilmeyecektir. Ayrıca,aylık karşılığı ders görevini doldurması amacıyla bir başka eğitim kurumunda da görevlendirilmeyecektir.

d) Görev yaptıkları eğitim kurumunun özelliği nedeniyle aylık karşılığı ders görevi verilemeyen veya aylık karşılığı ders görevini dolduramayan yöneticilere, istekleri olsa dahigörevli oldukları eğitim kurumlarında ilgili müfredatı kapsamında rutin olarak yürütülen eğitim faaliyetlerinde ek ders görevi verilmeyecektir." denilmektedir.

Tüm bu açıklamalara rağmen hala bazı kurumlarımızda il/ilçe milli eğitim müdürlerimiz ısrarla sınıf ve branş öğretmeni olan idarecilerimizi yanlış yönlendirmekte ve derse giren öğretmenlerimizin ekders ücretlerini azaltmaktadır.

Daha önceki yazımızda da dile getirmiş olduğumuz bu yanlış uygulamanın kalkması ümidi ile...

Saygılarımızla...

Mehmet KURU

Eğitim Yöneticisi

Eğitim Editörü

 

EGİTİMCİYİM.NET

 

Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3984


View Profile
Re: Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri
« Posted on: 19 Aralık 2018, 11:07:57 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri oyunları, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri programı, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri , Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri program yükle, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri download, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri hikayeleri, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri kitabı, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri haber, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri yükle, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri videosu, Okul Yöneticilerinin Zorunlu Ders Saatleri, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 25 Eylül 2008, 00:28:19 »
feyza05
Ziyaretçi

Bu önemli bilgilendirme için teşekkürler Mehmet Bey...
Logged
« Yanıtla #2 : 25 Eylül 2008, 00:31:31 »

KILIÇ Offline
Yönetim Ekibi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 539bilgisayar formatörü kendi okulunda 1.2. ve 3. sınıf bilgisayar derslerine girebilir mi?
Logged

bastığın yerleri toprak diye geçme tanı
düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı


« Yanıtla #3 : 25 Eylül 2008, 00:44:40 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2157evet hocam güzel bir soru bu.norm kadro belırlenırken bilgisayar öğrt.ders sayısında bu sınıflara gireceği belirtilmiyor ama formatör öğretmenlerin gireceği ders saatleri(7-10 saat)içerisinde 1-3 sınıflara giremez diye bir hüküm yok. o yüzden girmelerinde bir sakınca olacağı kanaatinde değiliz.kaldı kı sınıf öğrt. de eğer bilgisayar sertifikası yoksa bu derse girmesi de uygun değil.o yüzden formatörlerin bu derse girmesinde hiçbir sakınca yoktur.
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


« Yanıtla #4 : 26 Mart 2009, 14:33:47 »
baha Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1Sayın Hocam Merhaba; Ben Müdür Olarak Görev Yapıyorum Ve İkinci Kademede 12 Saat Derse Giriyorum. Müdür Yardımcım İse Birinci Kademeden 10 Saat Derse Giriyor.ancak Müfettişler Müdür Yardımcısının 4 Saatini Geri Ödememiz Gerektiğini Çünkü 12 Saati 6-6 Paylaşacağımızı Ve Başka Ekders Alamayacağımızı Söyledi.acil Bir Bilgi İstiyorum .kolay Gelsin
Logged
« Yanıtla #5 : 26 Mart 2009, 20:00:45 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2157Baha Hocam Gerekçe Olarak Neyı Sundular.onlarkafalarına Göre İş Yapmayı Severler.bransınız Nedır Sizlerin
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
İdeal Ders Çalışma Saatleri ! Eğitim feyza05 0 4961 Son Mesaj 26 Ekim 2008, 15:51:34
Gönderen: feyza05
ADSL İçin Zorunlu Telefona Son Haber göndermek isteyenler... feyza05 2 3290 Son Mesaj 04 Aralık 2008, 00:31:53
Gönderen: feyza05
zorunlu hizmet Soru-Cevap isilturker 4 5560 Son Mesaj 23 Ağustos 2009, 15:18:59
Gönderen: Mehmet
Eğitim Kurumu Yöneticilerinin Aylık Karşılığı Ders Kanunlar-Yönetmelikler-Genelgeler Mehmet 0 4402 Son Mesaj 11 Ekim 2009, 15:39:46
Gönderen: Mehmet
Saatleri Slaytlarla Kolayca Öğretelim 2. Sınıflar iso68 0 3000 Son Mesaj 01 Mart 2011, 22:41:20
Gönderen: iso68
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it