*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
25 Mayıs 2019, 14:57:28

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma..  (Okunma Sayısı 4876 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 24 Eylül 2008, 13:10:06 »
cendere
Ziyaretçi

ATATÜRK'ÜN 25 AĞUSTOS 1924' TE ANKARA'DA TOPLANAN 1. ÖĞRETMENLER BİRLİĞİ'NDE YAPTIĞI KONUŞMA

"Bayanlar,Baylar!
Seçkin topluluğunuzun içinde bulunmaktan doğan sevincim sonsuzdur. Türkiye Muallimler Birliği'nin Ankara'da topladığı ilk kurultayının büyük sevinçle karşıladım.
Yurdumuzun sizler gibi değerli bay ve bayan öğretmenlerinin burada toplanması, Cumhuriyet için çok verimli sonuçların doğmasına yol açacaktır.

Bayanlar, Baylar!
Türkiye Muallimler Birliği'nin bütün yurtta örgütlenmesini, Konya'yı olduğu gibi Van'ı da Hakkari'yi de kuruluşu içine almasını ve her köyde üyesi bulunmasını derin bir ilgi ile bekleyeceğim.
Öğretmenler yeni nesli Cumhuriyet'in fedakar öğretmen ve eğitimcileri, sizler yetiştireceksiniz. Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır. Eserin değeri, sizin uzmanlığınız ve fedakarlığınız derecesiyle orantılı bulunacaktır. Cumhuriyet düşünce, bilgi ve beden yönünden güçlü ve yüksek seciyeli koruyucular ister. Yeni nesli bu nitelik ve yetenekte yetiştirmek, sizin elinizdedir. Üstün ödevinizin yerine getirilmesine yüksek çabalarla kendinizi adayacağınızdan hiç kuşkum yoktur.
Ben,ulusal eğitim ve öğretimimizle ilgili görüşlerimi, çeşitli zamanlarda ve çeşitli imkanlardan yararlanarak söyledim. Gene de bu görüşlerimi birkaç sözcükte toplayarak yeniden söylemeyi yararsız görmüyorum.

Öğretmenler!
Erkek ve kız çocuklarımızın eşit olarak ,bütün öğrenim basamaklarındaki eğitim ve öğrenimlerinin iş ilkesine dayanması önemlidir .Yurt çocukları ,her öğrenim basamağında, tutumsal alanda yapıcı, etkili ve başarılı olacak biçimde donatılmalıdır. Ulusal törelerimiz, uygarlık ilkeleriyle ve özgür düşüncelerle geliştirilmeli, güçlendirilmelidir. Bu, çok önemlidir; özellikle dikkatinizi çekerim. Korkuya dayanan ahlak, bir erdem olmadıktan başka, güvenilir de değildir.

Baylar, bu görüşümde sizin yüzde yüz benimle birlikte olduğunuzdan kuşkum yoktur. Genel eğitim ve öğretim programımız da bu ilkeleri kapsamaktadır. Gene de biliyorsunuz ki, bu görüşlerin, bu programların kesin ve açık olması, çok önemli olmakla birlikte, yararlı ve verimli olabilmesi,onların, yeterli, anlayışlı ve fedakar öğretmenlerce okullarımızda çok büyük bir özen ve çaba ile uygulanmasına bağlıdır. İşte ,özellikle sizden rica edeceğim şey budur. Sizin başarınız, Cumhuriyetin başarısı olacaktır.

Arkadaşlar, yeni Türkiye'nin birkaç yıla sığdırdığı askerlik, siyaset ve yönetim alanlarındaki devrimler, sizin; sayın öğretmenler, sizin toplumda ve düşünce yaşamınızda yapacağınız devrimlerdeki başarınızla gerçekleşecektir. Hiçbir zaman unutmayın ki, Cumhuriyet sizden "fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür" nesiller ister."

Mustafa Kemal ATATÜRK
25 Ağustos 1924
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma..
« Posted on: 25 Mayıs 2019, 14:57:28 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. oyunları, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. programı, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. , Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. program yükle, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. download, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. hikayeleri, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. kitabı, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. haber, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. yükle, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. videosu, Atatürk'ün öğretmenler için yaptığı konuşma.. , şarkı sözleri

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
İşitme Konuşma Engelliler Müfredat Programı Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 14 17345 Son Mesaj 13 Aralık 2010, 20:45:05
Gönderen: akkuru
İl İçi tayin ve idarecilik isteyen öğretmenler Özlük Hakları OSMANFARUK 9 10913 Son Mesaj 18 Eylül 2008, 21:18:29
Gönderen: Mehmet
Öğretmenler çok tembel :) Sohbet / Eğlence cendere 12 13216 Son Mesaj 27 Ağustos 2012, 13:54:06
Gönderen: Mehmet
Öğretmenler Günü İçin Skeç-Tiyatro Arayanlar=>> Türkçe feyza05 2 16879 Son Mesaj 20 Kasım 2008, 15:26:09
Gönderen: feyza05
Bir Filistinli`nin yaptığı dua..... Dini Konular cendere 0 2147 Son Mesaj 05 Ocak 2009, 09:05:35
Gönderen: cendere
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -