*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
14 Ekim 2019, 03:37:40


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur?  (Okunma Sayısı 5149 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 21 Eylül 2008, 18:04:04 »
feyza05
Ziyaretçi


Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur?

Bilindiği gibi ülkemizde çocuklar ilkokul yıllarında okuma yazma eğitimi almaya başlıyorlar.Çeşitli ülkelerde bu konu üzerinde farklı çalışmalar yapılıyor ve farklı stratejiler uygulanıyor.Ancak şunu söyleyebiliriz ki genellikle ilkokul öncesi okuma yazma eğitimi çok fazla tercih edilmiyor, bunun nedenini araştırmacılar çocuğun zihinsel ve duygusal gelişiminin henüz tamamlanmamış olmasına bağlıyorlar.

Okul öncesi dönemde çocuğunuzu okuma yazma eğitimi için doğru şekilde hazırlarsanız, çocuğunuz ilkokulun ilk günlerinde çok fazla zorlanmayacaktır.Bu geçiş dönemi çocuklar için zaten oldukça zor bir dönem. Bu dönemi kolaylaştırmak için ne yapmanız gerektiğini biz sizler için hazırladık. Uygulaması sizden!!!

Okul Öncesi Dönemde Okuma Yazma Eğitimi:

Okuma yazma eğitimi okul öncesi dönemde 5 alt basamaktan meydana geliyor.Bunlar:

1.Kelime kapasitesinin gelişimi
2.Fonolojik farkındalık
3.Harflerin tanınması
4.Kitapların ve diğer yazıların anlaşılması
5.Kavrama

Kelime Kapasitesinin Geliştirilmesi:
İyi bir dil gelişimi için gereken en önemli faktörlerinden biri kelime bilgisidir.Çocuklar ne kadar fazla kelime duyar ve bu kelimeleri kullanırsa dil gelişimleri o kadar hızlı gerçekleşir.Birçok araştırma, okul başarısında kelime bilgisinin büyük rol oynadığını gösteriyor. Bu nedenle çocuklarınız için kelime bilgisini geliştirebileceği ortamlar oluturmaya çalışın.Bu ortamlar neler olabilir?

●Çeşitli sohbetler:Çocuğunuzla sürekli konuşun, onu dinleyin, farklı konular hakkında ne düşündüğünü sorun.Hem yetişkinlerle hem de yaşıtlarıyla konuşabileceği ortamlar hazırlayın.

●Şarkılar, şiirler, tekerlemeler parmak ounları ve çeşitli haraket oyunları oynayın.

●Yeni bir kelime duyduğunu düşündüğünüz anlarda ona bu kelimeyi anlayıp anlamadığını sorun. Eğer anladığını söylerse ne anlamış olduğunu sorun (yanlış anlamış ise lütfen sert şekilde uyarmayın, onun yerine ılımlı açıklamalar yapın ve öğrenmeye teşvik edin), eğer anlamamış ise ona basit cümleler kurarak anlatmaya çalışın.

●Ona yüksek sesle kitap okuyun ve bilmediği kelimeler hakkında bilgi verin.

Fonolojik Farkındalık:
Fonolojik farkındalık konuşma dilindeki seslerin duyulması ve anlaşılması olarak tanımlanabilir.Çocuklar çoğu zaman sesleri kendi kendilerine ayırt edebilirler, ancak bazen duydukları seslerle bildikleri kelimeler arasında ilişki kurmakta zorlanabilirler.Bunun için çocuklara çeşitli aktiviter yardımıyla fonolojik farkındalık kavramı öğretilir.Örneğin;

●Benzer seslerin bulunduğu şarkılar, şiirler ve tekerlemeler öğretin ve çocuğun bu sesleri fark etmesini sağlayın.

●Aynı hece ya da seslerle başlayan sözcükleri bulup, çocukların ilgisini bu seslere ve hecelere çekin.

●Aynı seslerin tekrarlandığı şarkılarda bu seslere denk gelecek şekilde hareketler bulun(el çırpmak gibi)

●Anlamı olmayan ama kafiyeli olan sözcükler uydurup çocuğunuzla kelime uydurma oyunu oynayabilirsiniz.(fış,mış,lış,kış....)

Harflerin Tanınması:
Harflerin tanınmasından kasıt harflerin okunuşlarının çocuklara öğretilmesi değil, bu harflerin bize ne anlatmak istediğidir.Harfler konuşma dilinde varolan seslerin yazı diline geçirilmesine yardımcı olan sembollerdir.Çocuklar bu sembollerle günlük hayatlarında birçok kez karşılaşıyorlar.Bu durum onların okuma-yazma eğitimleri için oldukça faydalı.Okul öncesi yıllarda birçok çocuk kendi adını ve soyadını yazabilir. Harfleri tanıyabilmesi için neler yapabilirsiniz?

●Manyetik harfleri kullanarak çeşitli kelimer oluşturun (buzdolabının üstüne onun ismini yazabilirsiniz)

●Harfleri yazmasını teşvik etmek için çeşitli harf kalıpları alabilirsiniz.

Kitapların ve diğer yazıların anlaşılması:
Kitapta yada okunan herhangi bir yazıda geçen olayları çocukların anlaması okuma-yazma eğitimi için önemli bir unsur.Farklı kitaplar okuyarak çocuğunuzun anlama kapasitesini geliştirebilirsiniz (farklı şekillerde yazılmış).Çocuğunuza kitap okuduktan sonra kitap hakkında sorular sorun.Çocuğunuza her hikayenin bir başlangıcı, gelişimi ve sonu olduğunu söyleyin; her hikayede farklı karakterlerin var olduğunu öğretin; her hikayenin geçtiği belli bir yer olduğunu ve hikayedeki olayların belirli bir düzen içinde gerçekleştiğini anlamasını sağlayın.

●Kitap okurken çok hızlı okumamaya özen gösterin, çünkü çok hızlı okuduğunuzda çocuğunuzun ilgisi azalacaktır.Bunun en önemli nedeni okuduğunuz şeyi çocuğunuzun anlamamasıdır.Kitap okurken hem yavaş okumalı,hem tonlamalar yapmalı hem de gereken yerlerde durup çocuğunuza kısa açıklamalar yapmalısınız.

Kavrama:
Çocuğunuz eğer konuşulan ve okunan şeyleri anlayabiliyorsa iyi bir kavrama yeteneğine sahip demektir.Çocukların kavrama yeteneğini geliştirmek için onlara bol bol sorular sormalısınız, beraber konuştuğunuz konularda yorum yapmasını isteyebilirsiniz.Kavrama yeteneği nasıl geliştirilebilir?

●Ona hikayeler anlatın ve hikayenin herhangi bir yerinde durun ve devamı için onun fikrini alın.(sence bundan sonra kahramanımız ne yapmalı?)
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3989


View Profile
Re: Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur?
« Posted on: 14 Ekim 2019, 03:37:40 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? oyunları, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? programı, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? , Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? program yükle, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? download, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? hikayeleri, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? kitabı, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? haber, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? yükle, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? videosu, Anaokulunda Okuma Yazma Eğitimi Nasıl Olur? , şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Okuma Yazmaya Hazırlık Çalışmaları Okuma- Yazma feyza05 7 61782 Son Mesaj 15 Ağustos 2008, 01:13:32
Gönderen: feyza05
Başbakanlara mektup yazma geleneği... Sohbet / Eğlence mertmercan 0 2287 Son Mesaj 17 Eylül 2008, 00:40:14
Gönderen: mertmercan
okuma yazma kursları günlük planı İlkokul inci.tanem_ea 3 11492 Son Mesaj 01 Kasım 2008, 15:49:06
Gönderen: feyza05
Şarkılarla ABC Öğreniyorum (4-7 Yaş Okuma Yazma Müzik Etkinlikleri okancan 0 3931 Son Mesaj 08 Ocak 2009, 19:37:11
Gönderen: okancan
Kelimelerle Okuma Yazma Öğretiyorum(flash Çalışmas 1. Sınıflar mehmetaydemir 1 3338 Son Mesaj 03 Mart 2009, 16:31:08
Gönderen: babayaro_kartal
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it