*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
22 Ağustos 2019, 15:24:22


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: İlköğretim Veli Kılavuzu  (Okunma Sayısı 3760 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 15 Eylül 2008, 00:56:59 »
cendere
Ziyaretçi


T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı

SAYI: B.08.TTK.0.01.01.01 15.02.2008* 0011404

KONU: İlköğretim Veli Kılavuzu

DOSYA

Değişen dünyada bilgiye ulaşma ve bilgiyi yeniden üretme yolları farklılaşmıştır. Değişime ayak uydurmak ancak eğitim ile mümkündür. Eğitimin aracı ve objesi olan bilgiye sahip olmak yeryüzündeki en büyük zenginliktir. Bilgiyi üretme ve onu anlamlı hale getirme ise zenginliğe giden yolun en önemli kilometre taşlarındandır.

Toplumun eğitim ihtiyacının giderilmesi amacıyla oluşturulan temel kurumlardan biri okuldur. Okul, kontrollü bir ortamda çocukta topluma ve kendine yarar sağlayacak davranışlar geliştirmeye çalışır. Ancak okulun çocuğa istenilen davranışları tek başına kazandırması yeterli değildir. Davranışların önemli bir kısmı ailenin katkısı ile oluşur. Aile katılımı, çocuğun okul başarısına etki eden en önemli etmenlerden biridir.

2005 yılında yenilenen öğretim programlarımızın çok önemli bir ayağı ve destekleyici unsuru velilerimizdir. Çocuğun okul başarısı üzerinde okulun fizikî, sosyal ve psikolojik ortamı kadar, ailenin evde sağladığı ortam ve koşulların da önemli etkisi vardır. Ailenin çocuğunu okulda öğrendiklerini tekrar etmeye yönlendirerek pekiştirmesi için yol göstermesi onun başarılı olmasına yardımcı olacaktır. Ailenin okulla işbirliğine girerek çocuğun okulda hangi derste hangi konulan öğrendiği; bu amaçla ne tür etkinlikler gerçekleştirdiği, bunları evde nasıl tamamlaması gerektiği vb. konularda yardımcı olması mümkündür. Bu noktadan bakıldığında velilerimiz eğitimin olmazsa olmaz paydaşıdır.

Modern sosyolojiye göre anne babalık da bir tür sosyal roldür. Bütün rollerde olduğu gibi anne babanın da tüm çabası kendi rolünü imkânları ölçüsünde en iyi şekilde yerine getirmektir. Özellikle geleceğimiz olan çocuklarımızın okul başarılarının sağlanması ve giderek artması yönünde okul dışı ortamda anne baba olarak neler yapabilecekleri, onları akademik olarak nasıl destekleyebilecekleri konusunda arayış içinde olan velilerimizin de olduğu bilinen bir gerçektir.

Yukarıda sıralanan temel gerekçelerden hareketle Bakanlığımızca "Öğrenciyi ve Programı Anlamaya Yardımcı İlköğretim Veli Kılavuzu" hazırlanmıştır. 2008-2009 öğretim yılının başına kadar basımı yapılarak ilköğretim okullarında çocuğu bulunan tüm velilere ücretsiz olarak dağıtılması planlanan kılavuz Başkanlığımızın
Register or Login internet adresinde yayınlanmıştır.

Üç bölümden oluşan kılavuzun birinci bölümünde ilköğretim 1-8. sınıflar düzeyinde Türkçe, Matematik, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler ile Fen ve Teknoloji derslerine ait içeriğin ve bazı kazanmaların evde aileler tarafından nasıl pekiştirilebileceğine ilişkin çeşitli öneriler sunulmuştur. Bu öneriler gündelik yaşamda hepimizin yerine getirdiği olağan işler dışında velilerimize fazladan yükümlülükler getirmeyecek niteliktedir. Amaç velilerimizi zorunlu bir yükümlülük altına sokmak, böylelikle okulun temel rol ve sorumluluğunu, yetki paylaşımı yoluyla ailelere devretmek değildir. Amaç, okulun işlevlerinin gerçekleşmesi sırasında evin ve aile ortamının yavaşlatıcı ve ket vurucu bir alan olmak yerine tamamen pekiştirici, örneklendirici ve günlük yaşamla ilişkilendirici bir uygulama alanı haline gelebilmesi için öneriler sunmaktır.

Kılavuzun ikinci bölümünde yenilenen öğretim programlarında sıklıkla geçen ve velilerimizin çocuğuna yardımcı olması sırasında belki de ilk kez karşılaştıkları çeşitli kavram ve terimleri içeren sözlük yer almaktadır. Üçüncü ve son bölümde ise; gelişim ve değişim içinde olan çocuklarımızın gelişim evrelerine göre davranış ve tutumlarında gösterdikleri değişiklikler karşısında çocuğuna karşı nasıl bir tavır takınması gerektiği konusunda velilerimizi bilgilendirmek amaçlanmıştır. Bu bölümde "sorun" olarak nitelendirilebilecek senaryolar ve bu senaryolara ilişkin çözüm önerilerine yer verilmiştir.

Hazırlanan kılavuzun amacına ulaşması ve öneminin anlaşılabilmesi için iliniz bünyesindeki ilköğretim okullarında görev yapan tüm öğretmen ve yöneticilere aşağıdaki hususların duyurulması önem arz etmektedir:

Kılavuza Başkanlığımız internet adresinden ulaşılarak incelenmesi,

Öğretmenlerin öğrencileri kılavuzun amacı, işlevi ve yayınlandığı internet adresi hakkında bilgilendirmeleri; böylelikle velilerin de haberdar edilmelerinin sağlanması,

Kılavuzda adı geçen ders öğretmenlerince yapılacak zümre toplantılarında, işleyişi kolaylaştırmak ve uygulamada birlik sağlamak amacıyla neler yapılabileceğinin tartışılarak karara bağlanması,

Yapılacak bire bir öğretmen-veli görüşmelerinde, okul ve sınıf veli toplantılarında ya da öğretmen, okul idaresi ve velinin çeşitli amaçlarla bir araya geldiği her tür görüşme ve organizasyonun fırsat kabul edilmesi, velilerin kılavuzun amacı, işlevi, nasıl yararlanılacağı hakkında bilgilendirilmesi,

Kılavuzdaki öneriler ve bu önerilerin ilişkili olduğu konuların/kazanımların okulda işleneceği takvim hakkında öğretmene başvuran velilerin yeterli derecede bilgilendirilmeleri ve bu çabalarının cesaretlendirilmesi gerekmektedir.

Konunun iliniz dâhilindeki ilköğretim okulu müdürlüklerine duyurularak iş ve işleyişin takibi konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesini rica ederim.

Prof. Dr. İrfan ERDOĞAN Talim ve Terbiye Kurulu Başkanı

Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3989


View Profile
Re: İlköğretim Veli Kılavuzu
« Posted on: 22 Ağustos 2019, 15:24:22 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İlköğretim Veli Kılavuzu oyunları, İlköğretim Veli Kılavuzu programı, İlköğretim Veli Kılavuzu , İlköğretim Veli Kılavuzu program yükle, İlköğretim Veli Kılavuzu download, İlköğretim Veli Kılavuzu hikayeleri, İlköğretim Veli Kılavuzu kitabı, İlköğretim Veli Kılavuzu haber, İlköğretim Veli Kılavuzu yükle, İlköğretim Veli Kılavuzu videosu, İlköğretim Veli Kılavuzu, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Sayın Veli!!! Özel Eğitimle İlgili Herşey Burada akkuru 2 6341 Son Mesaj 11 Temmuz 2008, 00:30:16
Gönderen: ayyıldız
veli grafiği Genel Dokümanlar feyza05 0 5416 Son Mesaj 05 Ekim 2008, 00:10:07
Gönderen: feyza05
Veli Mazeret Dilekçesi İdari İşler feyza05 0 5033 Son Mesaj 20 Aralık 2008, 19:03:37
Gönderen: feyza05
Veli Toplantısı / Skeç Türkçe feyza05 0 6356 Son Mesaj 21 Şubat 2009, 18:45:41
Gönderen: feyza05
Anasınıfı Veli İletişim Bilgisi Okul Öncesi sevgiseli42 0 3632 Son Mesaj 01 Ekim 2009, 21:51:11
Gönderen: sevgiseli42
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it