*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
25 Mayıs 2019, 05:36:39


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun!  (Okunma Sayısı 5194 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 28 Temmuz 2008, 14:40:29 »
cendere
Ziyaretçi

Bunalan ruhlara, manevi hayatın ihmaliyle daralan kalplere bu gecenin huzur getirmesi dileğiyle, Miraç Kandilinizi tebrik ediyor, bu gecenin insanlığın barış, huzur ve mutluluğuna, bütün müminlerin de arınmasına ve affına vesile olmasını Yüce Allah'tan niyaz ediyorum . ( 29/30 temmuz  yarın)Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3986


View Profile
Re: Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun!
« Posted on: 25 Mayıs 2019, 05:36:39 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! oyunları, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! programı, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! , Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! program yükle, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! download, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! hikayeleri, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! kitabı, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! haber, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! yükle, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun! videosu, Miraç Kandiliniz Kutlu Olsun!, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 29 Temmuz 2008, 08:26:04 »

zgok Offline
Üye

*
Mesaj Sayısı: 19hocam ben de sizlerin ve tüm islam alemının mirac kandılını kutluyorum
Logged
« Yanıtla #2 : 29 Temmuz 2008, 19:58:47 »
bilge_66
Ziyaretçi

   "BU gece kendisine ayetlerimizden bir kısmını gösterelim diye kulunu Mescid-i Haramdan  Mescid-i Aksa ya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir, O gerçekten işitendir bilendir" (İsra/1) Bu gece inşaAllah bizim de kulluğumuzdaki en yüksek payeye çıktığımız gece olması duası ile kandiliniz mübarek olsun...
Logged
« Yanıtla #3 : 19 Temmuz 2009, 18:19:04 »
cendere
Ziyaretçi


"miraç, Peygamber Efendimizin Bir Gece Mescid-i Haram'dan Mescid-iaksa'ya, Oradan Da Yüce Allah'ın Huzuruna Vardığı, İçerisinde Pek Çok Hikmet Ve Sırların Bulunduğu Mübarek Bir Yolculuğun Adıdır. Bu Yolculuk, Varlık Düzeyinde, Hakikat Göğünün Katmanlarında Olduğu Kadar, Allah'a Ulaşmak İçin Katetmesi Gereken Yolu Görmek İsteyenlere De Emsal Teşkileden Kutlu Bir Yolculuktur. Bu Anlamda Miraç, İnsanın Erdem Yolculuğunu, Beşerilikten İnsaniliğe Yükselişini İfade Etmektedir. Miraç, İnsanın, İlahi Rızaya Ve Desteğe Ulaştığında Akıl Ve İdraki Zorlayan Nice Üst Derecelere Ulaşabileceğini Gösterdiği Gibi, Mana Aleminde Yükselip İlahi Rahmet Ve Huzura Erişmenin, Öncelikle Gönül Ve Ruh Temizliğinden, Ahlaki Erdemlere Yükselişten, Her Şeyin Sahibi Olan Yüce Allah'a Bağlılık Ve Boyun Eğmeden Geçtiğini Hatırlatan Bir Fırsattır." Prof.dr.ali Bardakoğlu


miraç Kandili
feyiz Ve Bereketin Coştuğu Mübarek Gecelerimizden Biri De Miraç Gecesidir. Miraç Bir Yükseliştir, Bütün Süfli Duygulardan, Beşeri Hislerden Ter Temiz Bir Kulluğa, En Yüce Mertebeye Terakki Ediştir. Resulullahın (a.s.m.) Şahsında İnsanlığın Önüne Açılmış Sınırsız Bir Terakki Ufkudur.
bu Ulvi Seyahat, Mucizelerin En Büyüğüdür. Miraç Mucizesi Kur'ân-ı Kerimde âyetlerle Anlatılmış Ve Varlığı İnkâr Edilemeyecek Bir Şekilde Ortaya Konmuştur. Bu îlâhî Yolculuğun İlk Merhalesi Olan Mescid-i Aksâya Kadarki Safha Kur'ân'da Şöyle Anlatılır:
“Âyetlerimizden Bir Kısmını Ona Göstermek İçin Kulunu Bir Gece Mescid-i Haram'dan Alıp Çevresini Mübarek Kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya Seyahat Ettiren Allah, Her Türlü Noksandan Münezzehtir. Şüphesiz Ki O Her Şeyi Hakkıyla İşiten, Herşeyi Hakkıyla Görendir.” (isra Suresi, 1)
miraçın İkinci Merhalesi De Mescid-i Aksâdan Başlayarak Semânın Bütün Tabakalarından Geçip Tâ İlâhi Huzura Varmasıdır. Bu Safha Da Necm Sûresinde Şöyle' Anlatılır:
“o Ufkun En Yukarısında İdi. Sonra İndi Ve Yaklaştı. Nihayet Kendisine İki Yay Kadar, Hatta Daha Da Yakın Oldu. Sonra Da Vahyolunacak Şeyi Allah Kuluna Vahyetti. O’nun Gördüğünü Kalbi Yalanlamadı. Şimdi O’nun Gördüğü Hakkında Onunla Mücadele Mi Edeceksiniz? And Olsun Ki Onu Bir Kere Daha Hakiki Suretinde Gördü. Sidre-i Müntehâda Gördü. Ki, Onun Yanında Me'vâ Cenneti Vardır. O Zaman Sidre'yi Allah'ın Nuru Kaplamıştı. Gözü Ne Şaştı, Ne De Başka Bir Şeye Baktı. And Olsun Ki Rabbinin âyetlerinden En Büyüklerini Gördü.” (necm Suresi, 7-18.)


miraç Nasıl Oldu?
miraç, Receb Ayının 27. Gecesi Cenab-ı Hakkın Daveti Üzerine Cebrail Aleyhisselâmın Rehberliğinde Peygamber Efendimiz Aleyhissalâtü Vesselamın Mescid-i Haramdan Mescid-i Aksâ'ya, Oradan Semaya, Yüce âlemlere, İlâhî Huzura Yükselmesidir.
peygamber Aleyhissalâtü Vesselam Mescid-i Haramdan (mekke'den), Mescid-i Aksâ'ya (kudüs'e) Ata Benzer Beyaz Bir Cennet Bineği Olan Burak İle Geldi. Kudüs'e Gelmeden Yol Üzerinde Hz. Musa'nın Makamına Uğradı, Orada İki Rekât Namaz Kıldı, Daha Sonra Mescid-i Aksâ'ya Geldi. Orada Bütün Peygamberler Kendisini Karşıladı. Miraçını Kutladılar. Peygamber Aleyhissalâtü Vesselam Burada Peygamberlere İki Rekat Namaz Kıldırdı, Bir Hutbe Okudu.
bir Rivayette Hz. İsa'nın Doğduğu Yer Olan Betlaham'a Uğradı, Orada Da İki Rekât Namaz Kıldı. Ve Bugün Kubbetü's-sahra'nın Bulunduğu Yerden Muallak Taşının Üzerinden Miraça Yükseldi.

semanın Bütün Tabakalarına Uğradı. Sırasıyla Yedi Sema Tabakalarında Bulunan Hz. Adem, Hz. Yahya Ve Hz. Îsa, Hz. Yusuf, Hz. İdris, Hz. Harun, Hz. Musa Ve Hz. İbrahim Gibi Peygamberlerle Görüştü, Onlar Kendisine “hoş Geldin” Dediler, Tebrik Ettiler.
bundan Sonra Hz. Cebrail İle Birlikte İmkân İle Vü-cub Ortası (kâinatın Bittiği Yer) Sidretü'l-müntehâ'ya Geldiler. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Orada İkisi Gizli, İkisi Açıktan Akan (nil, Fırat) Dört Nehir Gördü. Sonra Hergün Yetmiş Meleğin Ziyaret Ettiği Beytü'l-ma'mur'u Ziyaret Etti.
hz. Cebrail'in Buradan Öteye Gitmesi Mümkün Değildi. Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Bundan Sonra Refref Adında Bir Vasıta İle Zaman Ve Mekândan Münezzeh (uzak) Olan Cenab-ı Hakkın Cemaliyle Müşerref Oldu.miraç Bize Neler Getirdi
1* Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Bütün İman Hakikatlerini Gözleriyle Gördü. Melekleri, Cenneti, âhireti, Hattâ Cenab-ı Hakkın Cemâlini Gözleriyle Müşahede Etti. Sözlerinde Ve Vaadinde En Küçük Bir Hilafı, Aksi Beyanı Olmayan O Yüce İnsan Mü'min Ruhlara Manen Şöyle Diyordu: “sizin İnandığınız, Melekleri, âhireti, Rabbinizin Nur Cemâlini Bizzat Gördüm; Bu İman Esasları Vardır, Mevcuttur; Tereddüt Ve Şüphe Etmeyiniz.” Böylece Mü'minler Sonsuz Bir İmana Ermenin Saadetine Kavuştular.
2* İnsan Herşeyi Merak Ediyor. Ayda Hayat Var Mı, Yok Mu Diye Araştırıyor. Halbuki Ay O Ezelî Sultanın Memleketinde Ancak Bir Sinek Kadar Yer Kaplıyor.
mü'minler Merak Ediyorlar. “rabbimiz Bizden Ne İstiyor? Acaba Ne Yaparsak Rabbimiz Bizden Razı Olur? Bir Yolunu Bulsak Da Doğrudan Doğruya Rabbimizle Muhatap Olsak, Bizden Ne İstiyor, Anlasaydık” Derken, İki Cihan Serveri Yetmiş Bin Perde Arkasından Ezel Ve Ebed Sultanının Razı Olacağı Amelleri Miraç Meyvesi Olarak Getirdi Beşere Hediye Etti. Bu Hediye Başta Namaz Olmak Üzere İslâmın Diğer Esasları Ve İbadetleridir.
3* Peygamberimiz Aleyhissalâtü Vesselam Ebedî Saadet Definesinin Anahtarını Alıp Getirmiş, Cinlere Ve İnsanlara Hediye Etmiştir. Peygamber Efendimiz Kendi Gözüyle Cenneti Görmüş, Sonsuz Saadetin Varlığını Müşahede Etmiş Ve Bu Büyük Müjdeyi Haber Vermiştir. Öyle Ki, Bir Adama İdam Edileceği Anda Affedilerek Padişahın Yakınında Bir Saray Verilse Ne Kadar Sevinir.
öyle De Bütün Cinler Ve İnsanlar Sayısınca Toplu Bir Müjde Olan Bu Sevinç Ne Kadar Önemli Ve Değerlidir.
4* Peygamber Efendimiz Miraçta Cenab-ı Hakkın Cemalini Görme Nimetini Tattı. Bu Manevi Nimetin Cennette Mü'minlere De Nasip Olacağı Müjdesini Verdi. “ayın On Dördünü Nasıl Açıkça Gözünüzle Görüyorsanız, Rabbinizi De Öyle Cennette Apaçık Göreceksiniz” Buyurarak Bu Ezelî Müjdeyi Bizlere Hediye Olarak Getirdi.
5* İnsan Kâinatın En Kıymetli Bir Meyvesi Ve Kâinat Sahibinin En Nazlı Bir Sevgilisi Olduğu Miraçla Anlaşıldı. Kâinata Nisbetle Küçük Bir Varlık, Zayıf Bir Canlı Olan İnsan Bu Meyve İle Öyle Bir Dereceye Çıktı Ki, Bütün Varlıklar Üzerinde Bir Makam Ve Mevki Kazandı. Çünkü Rütbesiz Bir Askere, “sen Paşa Oldun” Dense Ne Kadar Sevinir.
öyle De âciz, Fani, Devamlı Ayrılık Ve Zeval Tokadını Yiyen Biçare İnsana Birden, "sonsuz Ve Baki Bir Cennette Rahman Ve Rahîm Olan Allah'ın Rahmetine Gireceksin" Dendiğinde O İnsan Ne Kadar Büyük Bir Mevki Ve Makama Çıkar. Cennette Hayal Hızında, Ruh Genişliğinde, Akıl Akıcılığında, Kalbin Bütün Arzularında Cenab-ı Hakkın Ebedi Mülkünde Seyir Ve Seyahate Erecektir. Cenab-ı Hakkın Nur Cemalini Seyretme Nimetini Tadacaktır. Böyle Bir İnsanın Kalb Ve Ruhu Ne Kadar Büyük Bir Sevince Kavuşur Değil Mi? Miraçın Bu Meyvesi İnsanın En Büyük Arzu Ve Hedefidir. (bediüzzaman Said Nursî, Sözler, 31. Söz.)


miraç Gecesi Namazı Nedir
miraç Gecesi Kılınacak Namaz On İki Rekattır. İki Rekatte Bir Selam Verilerek Kılınacak Olan Namaz On İki Rekat İle Bitirilir. Her Rekatte Fatihadan Sonra On Kere İhlas Okunur. Kılınma Zamanı Yatsı Namazı Kılındıktan Sonra, İmsak Vaktine Kadar Ki Herhangi Bir Vakit Olabilir. Bu Oniki Rekat Namaz Bittiği Zaman Selamdan Sonra Yüz Defa :

“sübhanallahi Vel Hamdülillahi Vela İlahe İllallahü Vallahü Ekber Vela Havle Vela Kuvvete İlla Billahil Aliyyül Azim” Duası Okunur.
ardından Da Yüz Kere İstiğfar Yapılır.miraç Gecesinin Gündüzünde Kılınacak Namaz
miraç Gecesinin Gündüzünde Öğlen Namazını Kıldıktan Sonra Sonra Dört Rekat Namaz Kılınır.
bu Namazın;birinci Rekatında Fatiha’ Dan Sonra Bir Kere Felak Suresi, İkinci Rekattan Sonra Bir Kere Nas Suresi, Üçüncü Rekatta Üç Kere Kadr Suresi, Dördüncü Rekatta Elli Kere İhlas Suresi Okunur.
Logged
« Yanıtla #4 : 19 Temmuz 2009, 18:32:13 »
cendere
Ziyaretçi

Kandiliniz Kutlu Kişisel Miracınız Hakikat Olsun....
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
anneler günü kutlu olsun Sohbet / Eğlence cendere 3 5147 Son Mesaj 10 Mayıs 2009, 18:46:33
Gönderen: viyolin
babalar günü kutlu olsun Sohbet / Eğlence cendere 3 3598 Son Mesaj 15 Haziran 2008, 22:50:39
Gönderen: cendere
bayramınız mübarek olsun Sohbet / Eğlence cendere 4 3278 Son Mesaj 10 Aralık 2008, 19:32:05
Gönderen: okancan
Kutlu Doğum Haftası İçin 6 Tavsiye Dini Konular cendere 0 2478 Son Mesaj 20 Nisan 2009, 14:38:01
Gönderen: cendere
Berat Kandiliniz Mübarek Olsun Dini Konular cendere 1 3457 Son Mesaj 05 Ağustos 2009, 09:22:27
Gönderen: Mehmet
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it