*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
19 Kasım 2018, 23:32:20

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım  (Okunma Sayısı 5675 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 16 Temmuz 2008, 08:06:10 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

Soru:İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım ödeneği verilir mi?
Cevap:
657 sayılı Devlet Memurları Kanunun doğum yardımı ödeneği başlıklı 207 nci maddesinde "Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere 2500 gösterge rakamının aylık katsayısı ile çarpılması sonucu elde edilecek miktarda doğum yardımı ödeneği verilir.
Ana ve babanın her ikisi de Devlet memuru iseler ödenek yalnız babaya verilir. Eşlerden birine iş akdi veya toplu sözleşme gereği yapılan doğum yardımı ödeneği daha yüksek ise, memur olan eşe ayrıca doğum yardımı ödeneği ödenmez, daha düşük ise yalnız aradaki fark ödenir.
Mahkemelerce verilen ayrılık süresi içinde doğan çocuklar için bu yardım anaya verilir.
Doğum yardımı Ödeneği hiç bir vergi ve kesintiye tabi tutulmaksızın ve ödeme emri aranmaksızın saymanlarca derhal ödenir. Bu yardım borç için haczedilemez."hükmü yer almaktadır.

Anılan hüküm uyarınca Devlet memurlarından çocuğu dünyaya gelenlere doğum yardımı ödeneği ödenmesi öngörülmektedir. Doğum yardımı ödeneği, doğumdaki çocuk sayısına bağlı olarak farklı düzenleme içermemektedir. Bu nedenle çoklu doğumlarda da (ikiz veya 3üz veya daha fazla olabilir.) yapılan doğum yardımı aynı olmaktadır.

4857 sayılı İş Kanunu 2822 sayılı Toplu İş Sözleşmesi, Grev Ve Lokavt Kanunu hükümleri uyarınca istihdam edilen işçiler ve işveren aralarında toplu iş sözleşmeleri ile sosyal hak ve yardımları farklı olarak belirlemeleri mümkün olabilmektedir. İşçiler Toplu İş Sözleşmesi ile çoğul doğumlarda farklı olarak doğum yardımı ödeneği verilmesi kararlaştırılmış olabilir. Doğumdaki çocuk sayısına bağlı olarak doğum yardımı ödenmesi karalaştırılmasında yasal mani bulunmamaktadır.

Yukarıda yer verilen açıklamalar çerçevesinde; çocuğu olan devlet memuruna çocuk sayısına bakılmaksızın (2500* aylık Katsayı = doğum yardımı ödeneği) doğum yardımı ödeneği verilir.

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım
« Posted on: 19 Kasım 2018, 23:32:20 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım oyunları, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım programı, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım , İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım program yükle, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım download, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım hikayeleri, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım kitabı, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım haber, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım yükle, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım videosu, İkiz doğum halinde, memura iki defa doğum yardım , şarkı sözleri

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Doğum izninden döndü, tüm generalleri kovdu Sohbet / Eğlence « 1 2 » cendere 16 7953 Son Mesaj 12 Temmuz 2008, 21:39:08
Gönderen: feyza05
Babalara da doğum izni verilecek Sohbet / Eğlence feyza05 0 2093 Son Mesaj 08 Ekim 2008, 14:44:45
Gönderen: feyza05
Kutlu Doğum Haftası İçin 6 Tavsiye Dini Konular cendere 0 2418 Son Mesaj 20 Nisan 2009, 14:38:01
Gönderen: cendere
Resimli Eğik Yazı Fontu : Türkiye'de İlk Defa Genel Dokümanlar Mehmet 1 4165 Son Mesaj 20 Eylül 2009, 00:41:49
Gönderen: bellekram
Doğum Yardımı İçin Gerekli Belgeler Öğretmenlerin maaş,ek-ders vb. konularla ilgili paylaşım alanı Mehmet 0 13898 Son Mesaj 06 Eylül 2009, 01:32:25
Gönderen: Mehmet
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -