*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
23 Nisan 2019, 20:14:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk  (Okunma Sayısı 4503 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 05 Mayıs 2008, 20:36:59 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk

Yeni aldığımız bilgilere göre, ortaöğretim kurumlarında sınıf geçme esaslarında değişiklik yapılacak. Söz konusu değişikliğin “Öğrenciler lehine” olacağı ifade ediliyor. İşte bu noktada da yine herkes konuşmaya başladı. Milliyet Yazarı Abbas Güçlü buradan hareketle MEB uygulamalarını eleştirici bir yazı kaleme aldı. Bu yazıya cevap niteliğinde yazı, Memurlar.net’te yazan Masut Balmuk’tan geldi. Ben de acizane bir şeyler yazayım dedim.
 
Sayın Abbas Güçlü’ye bir diyeceğim yok. Yayınları ve yazıları ortada. Ancak, kendisini Memurlar.net’ten tanıdığımız Maksut Balmuk’un yazısına verilecek bazı cevaplar var diye düşünüyorum.

Bir kere “Gençler istemiyorsa okula gelmemeli ve mezun olabilmeli yani diploma alabilmelidirler bence.” ifadesi çok yanlış bir düşünce. Okullarımızda eğitim gören öğrencileri “çocukları dört duvar arasına sıkıştırma” olarak görmek de yanlış.
 

“…askerin kışlaya sokulması misali” cümlesi çok abes olmuş. Mehmetçiğin eğitim aldığı göz bebeğimiz “kışlaları” kalabalık ve sıkıcı ortamlar olarak nitelemek çok ama çok yanlış.

“Bana kim söyleyebilir okullarımızın her sabah ayrı bir heyecanla gidildiği mekanlar olduğunu, kim söyleyebilir toplumsal sorunların çözüldüğü, tartışıldığı, konuşulduğu, bilimin üretildiği, öğretmen-öğrenci-yönetici üçgeninde demokratik tartışmaların yapıldığı eğitim yuvaları(!) olduğunu. (Yuvaya (!) koydum çünkü yuva sıcaklık içerir.)”
Ben söylüyorum arkadaş. Okullarımızın büyük çoğunluğu, her sabah heyecanla gidilen, toplumsal sorunların tartışıldığı, bilimin üretildiği, demokratik mekanlardır.

“…gençler evde, işte ya da sokakta daha mutlularsa lütfen sokmayalım okullara, istedikleri diploma ise verelim gitsin.”
İyi valla. Biz eğitimcilerin karnı çatlasın, sivil toplum örgütleri sokakta yaşayan çocukları eğitim ortamlarına çekmek için uğraşsın didinsin, kampanyalar yapılsın; Maksut Balmuk, Türkiye’nin en çok takip edilen internet sitelerinden birinde (memurlar.net) bu sözleri sarf etsin, bu çalışmaları baltalasın.

Adı geçen yazıda, okullarımızda verilen eğitimden geriye hiçbir şeyin kalmadığı ifade ediliyor.
“…sorun bakalım İlkokul, Ortaokul, Lise ya da Üniversitelerde (ki en zekisi 14 yılda bitirir.) öğrendikleri her şeyi hatırlıyorlar mı şimdi? …herhangi bir meslek ya da makam erbabı olmuşuz ve okullarda öğrendiklerimizin bir çoğunu atmışız, bir kenarda unutmuşuz silmişiz.”
Valla sizi bilmem ama, ben çok iyi hatırlıyorum. Öğrendiklerimi de hiçbir zaman atmadım, silmedim. Tabi ki unuttuğum olmuştur.

“Biz 10 günlük eğitimlerle okullarımıza öğretmen atamadık mı? Biz halen o öğretmenlerin müdürlük ya da daha üst makamlarda görev yaptıkları yönetim kademelerince yönetilmiyor muyuz?

Yine biz bir gece de aldığımız kararla veteriner, ziraat mühendisi ya da başka alanlardan öğretmenler almadık mı Milli Eğitime? Üstelik eğitimin başlangıç noktası olan “Sınıf Öğretmenliği” branşına. Sakın yanlış anlaşılmasın, bunlar içerisinde gerçekten yetenekli olup çok büyük başarılara imza atan insanlarımız da var eğitim adına.
Ne oldu kıyamet mi koptu, ülke mi battı bunlar yüzünden?”

Evet, bence koptu kıyamet. Şu an içinde bulunduğuz durum bunun en güzel göstergesi değil mi? Daha ne olacak? Ama doğru söylüyor. Bir tek gök kubbenin başımıza yıkılmadığı kaldı…

“…neden çocuk çok sevdiği internetten öğrenip geçmesin sınıfını?” İyi ama nasıl olacak bu iş. Çocuk bilgisayar ve internet kullanmayı da internetten mi öğrenecek? Tamam bilgisayar ve internet çok önemli ama, bu kadarına da pes doğrusu.

“…insan yığınları haline getirdiğimiz sıkıcı ortamlardaki okullarda öğreneceksin başka şansın yok diye zorlayalım gençleri? Neden kavgayla, gürültüyle, çatışmayla karşı karşıya bırakalım ki gençleri!” Okullarımızı sadece “kavga, gürültü, çatışma” ortamı olarak nitelemek başta da söyledim çok yanlış.

“…çocuğun adını dahi öğrenemeden onu mezun eden öğretmenlerimiz var.” Ben bu cümleye inanmıyorum. Sınıfların kalabalık olduğundan herkes şikayetçi. Ama “adını öğrenmeden mezun etme” tabiri çok ağır bir itham.
 
Yazının başlığı da ilginç:"Abbas Güçlü’ye katılmıyor ilk kez Bakan Çelik’e hak veriyorum" Yukarıda açıklamaya çalıştığım yazıda böyle bir şeye rastlamadım ben.

Ben şahsen bu yazı ve sahibi hakkında bir şey demiyorum. Sayın yazar yazısında; kendi yazısını kendisi değerlendirmiş zaten.

“Eminim ki bu yazıyı okumaya başlayan bir çok eğitimci ya da eğitimle uzaktan yakında ilgili insan bu cümlelere dahi gelmeden beni suçlamaya, bu ne deli saçması demeye başlamıştır bile.”

Hakan KOÇAK
Eğitimci
 
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3985


View Profile
Re: Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk
« Posted on: 23 Nisan 2019, 20:14:14 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk oyunları, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk programı, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk , Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk program yükle, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk download, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk hikayeleri, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk kitabı, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk haber, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk yükle, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk videosu, Sınıf Geçme Esasları, Abbas Güçlü ve Maksut Balmuk, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Güçlü olmak Slaytlar cendere 1 3512 Son Mesaj 21 Ağustos 2008, 15:11:28
Gönderen: cendere
Kur'an: Dünyanın En Güçlü Kitabı Dini Konular cendere 0 2514 Son Mesaj 01 Eylül 2008, 23:46:24
Gönderen: cendere
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it