*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
23 Ocak 2020, 16:44:11


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi?  (Okunma Sayısı 10302 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 26 Nisan 2008, 00:15:58 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2161Yeni çıkarılan 24.04.2008 tarihli yönetmeliğin ekinde de Ek-1 ve Ek-2 bulunmaktadır.

Ek-1 Yönetici adayının doldurduğu ve “Formdaki bilgilerin tam ve doğru olduğunu, bu bilgilerin yanlış olması durumunda başvurumun geçersiz sayılmasını kabul ederim.” İfadesini imza altına aldığı bir formdur.

Bu formun geçmiş yönetmeliklerde en önemli özelliği, Ek-2 Formunda yer alan puan değerlendirmelerini kapsayan tüm bilgiler (İlçelerden doldurulması gerektiğinden sicil puanı hariç) yer almaktadır.

Geçmişte yönetici adayları "ben şu kadar idarecilik yaptım belgesi şu", "benim şu ödülüm var belgesi şu", "benim hizmetiçi eğitim belgelerim şunlar" (geçmişte hizmetiçi eğitim puan idi) diye kendilerine uygun olan bilgileri doldururlar ve bu formu imzalayıp ekte de bu belgelerin tasdikli fotokopilerini sunarlardı.

Buna göre belgeler ile Ek-2 Yönetici Değerlendirme formu komisyonca incelenerek imzalanırdı. Puanlar hesaplanmış olurdu.

Karşı karşıya olduğumuz 24.04.2008 tarihli Ek-1 Formunda ise; Ek-2 de bulunan ve Ek-1’de de bulunması gereken  bazı hususların yer almadığı göze çarpmaktadır.

Örneğin Ek-2 de Ödüller puan olarak değerlendirilmekte iken Ek-1 de alınan ödüllerle ilgili bir bölüm yoktur.

Ek-2 de vekil yöneticilikler ve asil yöneticilikler ayrı ayrı satırlarda yazılarak farklı puanlarla değerlendirilirken; Ek-1’de “1) Asaleten/Vekaleten Müdür Yardımcılığında Geçen Hizmet Süresi" örneğinde olduğu gibi vekaleten ve asaleten yöneticilikler ayrı puanlara sahip olduğu halde aynı satırda yer alınmıştır.

Bu husus, akıllara, yönetmelik taslağı diye dolaşan taslakların doğru olduğunu ve daha sonra değiştirilerek yayınlanmış olduğunu akla getirmektedir.

Türk Eğitim Sen’in yönetici atama yönetmeliği taslağındaki eksiklikleri dile getirdiği açıklamasında yer alan “Asaleten ve vekâleten yönetici olarak geçirilen süreleri aynı puanla değerlendirmek, yandaş kayırmacılığını akla getirmesi bakımından eğitim çalışanlarından tepki görmektedir. Yöneticilikte asaleten geçirilen sürelerin puan değeri artırılmalıdır.”  şeklindeki ifadelerin de, bahsi geçen taslak yönetmelikte asaleten ve vekaleten yöneticiliklerin aynı puanla değerlendirildiği ve Türk Eğitim Sen’in bu önerisi doğrultusunda düzeltildiği sonucuna ulaşmamızı sağlar nitelikte olup, aynı açıklamada yer alan Kurucu müdürlere 10 puan verilecekken 5 puan olarak yönetmelikte yer alması da iddiamızı güçlendirmektedir.

İdarenin sendikaların fikrini almasının tabii ki eleştirilecek bir yanı yoktur aksine memnuniyet verici bir durumdur.

Ek-1 ve Ek-2 den Kurucu Müdürlükle ilgili bir süre neden yoktur? Yani kişi A okulunun kurucu müdürlüğünü yapmış sonra ayrılmış.. Peki bu süre o kişi için hangi kademe yöneticiliğinde geçmiş sayılacaktır. O sürenin boş kalması düşünülebilir mi?

Şimdi hemen hazır cevap arkadaşlar "Kurucu müdürlük C tipi okul müdürlüğü ile eş değer" diye cevap vereceklerdir. Evet haklılar ama Müdür Yetkili Öğretmenlikte C tipi okul müdürlüğüne eş değer olduğu halde Ek-1’de bulunmakta fakat Ek-2 de bulunmamaktadır. Dikkatinizi çekiyorum: "İstek yaparken var puan olarak değerlendirilirken yok."

Bu durumda Ek-1 ve Ek- 2 de özellikle Asaleten/Vekaleten ayırımında yaşanan tutarsızlığın tek sebebinin taslakta yapılan değişikliklerin  Ek-1’ e yansıtılmasının unutulmuş olması olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Ek-1 ile Ek-2 deki uyumsuzluk Yönetici adaylarının İlsis kayıtlarına bakılarak yapılacak değerlendirme sonucunda düzeltilebilir. Ve puan değerlendirmesi yapıldıktan sonra ilgili adaya nereden ne kadar puan aldığı tebliğ edilmelidir. (Formun altına imzası alınarak olabilir.) Bu konudaki kuşkular mutlaka giderilmelidir. Aksi halde tartışmalardan uzak durmak mümkün olmayacaktır. Bilgi edinme kanunu gereği bu formların istenmesi mümkün olup forma bakıldıktan sonra puanda olabilecek değişiklik karışıklıkları arttıracaktır. 

Saygılarımla…

Maksut BALMUK
Eğitim Yöneticisi
mb3453@gmail.com 

Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3996


View Profile
Re: Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi?
« Posted on: 23 Ocak 2020, 16:44:11 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? oyunları, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? programı, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? , Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? program yükle, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? download, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? hikayeleri, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? kitabı, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? haber, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? yükle, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi? videosu, Ek-1 Yöneticilik İstek Formu Eksik mi?, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 31 Temmuz 2008, 10:34:02 »
cakal123 Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1eline sağlık çok güzel yazmışsın
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Yöneticilik Sınavına Hazırlık Dökümanları YÖNETİCİ AKADEMİSİ « 1 2 3 » Mehmet 33 21624 Son Mesaj 08 Ekim 2009, 20:10:35
Gönderen: sahins38
Yeni Yönetici İstek Formu(2009) İdari İşler Mehmet 0 6360 Son Mesaj 01 Aralık 2009, 23:07:44
Gönderen: Mehmet
Norm Fazlası Öğretmenlerin İstek Dışı Atanması Soru-Cevap « 1 2 » pınarkarşıyaka 18 19356 Son Mesaj 02 Ocak 2011, 20:33:57
Gönderen: Mehmet
İstek Dışı Müdür Yardımcılığına Görevlendirme. Soru-Cevap Hunter35 4 8136 Son Mesaj 08 Ağustos 2011, 00:39:08
Gönderen: Mehmet
MEB BASIN AÇIKLAMASI Profesyonel yöneticilik Eğitim Haberleri ve Yorumları xokulx 0 2210 Son Mesaj 10 Ağustos 2018, 12:33:01
Gönderen: xokulx
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it