*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
19 Ekim 2018, 19:40:07

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu  (Okunma Sayısı 12590 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 25 Nisan 2008, 14:35:25 »
hakan
Ziyaretçi

Sitemize gelen bir çok sorulardan bir tanesi de mutemetlik ücretinin yasal olup olmadığıdır.bakınız düzgün kılıç adlı üyemiz bize şu mesajı yollamış:

mrb iyi günler.ben aralık atamasıyla söleşmeli öğretmen olarak göreve başladım.ek ders puantajlarımız ilçeye gönderilirken bizden mutemet parası alınıyor, ben mutemet parasının kalktığını duymuştum.bizlere sözleşmeli olduğumuz için ssk hesaplaması yapılıyor deniyor.bu durum yasal mıdır.itiraz edebiliyormuyuz.teşekkürler

Daha önceki dönemler de de defaatle söyledik ama bir daha söyleyelım.Mutemetlik Ücreti Kesilmesi Yanlış Bir Uygulamadır!
Konu ile ilgili olarak bakanlığın yazısı aşağıdadır:

T.C.
MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI
Personel Genel Müdürlüğü

SAYI : B.08.0.PGM.0.23.04.03 / 73896 27 EYLÜL 2004
KONU : Mutemetlik Ücreti

................VALİLİĞİNE
(Milli Eğitim Müdürlüğüne)

Bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki okul ve kurumlarda görevli personelin aylık ve diğer parasal haklarının, hak sahiplerine gerek bankalar yoluyla gerekse nakdî olarak ödenmesi işlemleri, görevli mutemetler vasıtasıyla yapıldığı bilinmektedir.

Ancak Bakanlığımıza gelen yazılı ve sözlü şikayetlerde; öğretmenlere ödenen parasal haklarından mutemediye ücretinin kesildiği bildirilmektedir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanununun 146 ncı maddesinin 2 nci fıkrasında “Memurlara kanun, tüzük ve yönetmeliklerin ve amirlerin tayin ettiği görevler karşılığında bu Kanunla sağlanan haklar dışında ücret ödenemez, hiçbir yarar sağlanamaz...” hükmüne yer verilmiştir.

Bu itibarla, okul ve kurumlarımızda mutemet olarak görevlendirilen memur veya müdür yardımcılarının; tahakkuk ve ücret ödemelerinde, Maliye Bakanlığının bu konudaki görüşleri de dikkate alınarak, öğretmen veya diğer personelden söz konusu ödemeler karşılığında para almaları (mutemediye ücreti) mümkün değildir.

Bilgilerinizi ve gereğini önemle rica ederim.

DAĞITIM :
Gereği :
81 İl Valiliği

İşin garibi gelen şiakyetlerden bazıları da bu parayı asli görevi mutemetlik olan ve bu işten dolayı maaş olan kişilerin almasıdır.
Yukarıda sayılan tüm bu açıklamalardan yola çıkarsak MUTEMETLİK ücreti yasal değildir ve bu konuda bakanlığın ilgili birimlerine şikayette bulunmak sorunun kesin çözümü için en geçerli yoldur.

Mehmet KURU
Eğitim Yöneticisi

Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu
« Posted on: 19 Ekim 2018, 19:40:07 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu oyunları, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu programı, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu , Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu program yükle, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu download, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu hikayeleri, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu kitabı, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu haber, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu yükle, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu videosu, Yine Mutemetlik Ücreti Sorunu, şarkı sözleri
« Yanıtla #1 : 25 Nisan 2008, 21:32:46 »
egemenkaya Offline
Yeni Üye

Balıkesir edremitteki okullarda da çatır çatır mutemetlik ücreti alan okullar var.
« Yanıtla #2 : 25 Nisan 2008, 21:37:13 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

hocam sızler yasal yollara başvurmazsanız daha da devam eder

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

« Yanıtla #3 : 25 Nisan 2008, 21:52:12 »
egemenkaya Offline
Yeni Üye

Sayın hocam  bakanlık bu konuda emir yayınlamış başımızda müdürlerimiz var şube müdürlerimiz var ilçe milli eğitim müdürümüz var hepsi bunu biliyor
« Yanıtla #4 : 25 Nisan 2008, 22:06:25 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

doğru da hocam gene de hakkımızı aramak gerek dımı?

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

« Yanıtla #5 : 26 Nisan 2008, 16:00:40 »

kral Offline
Tecrübeli Üye

Hala Mutemetlik parası veren okullar var mı???
« Yanıtla #6 : 26 Nisan 2008, 18:14:20 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

maalesef var hocam hem de çok

« Yanıtla #7 : 26 Nisan 2008, 22:31:24 »

kral Offline
Tecrübeli Üye

Mutemetlik ücreti yasal değil arkadaşlar.
« Yanıtla #8 : 26 Nisan 2008, 22:32:40 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

hocam bunu herkes bılıyor ama idarecılere ve genelgelere rağmen devam edıyor

« Yanıtla #9 : 28 Nisan 2008, 00:05:30 »

Atila_KALDIRIM Offline
Yeni Üye

hak aramaktan korkan arkadaşlar var. korkmayın arkadaşlar gidin sendikanıza söylenin vaukatınıza verin dilekçenizi..... korkmayın siz gelecek nesilleri yetiştirecek kişilersiniz

Register or Login
www.atilakaldirim.tr.gg
« Yanıtla #10 : 29 Nisan 2008, 14:29:18 »

kral Offline
Tecrübeli Üye

hak aramaktan korkan arkadaşlar var. korkmayın arkadaşlar gidin sendikanıza söylenin vaukatınıza verin dilekçenizi..... korkmayın siz gelecek nesilleri yetiştirecek kişilersiniz

Register or Login
www.atilakaldirim.tr.gg

bu ifadelerin altına İMZA.....haklı olduğunuz dava da ezdirmeyin kendinizi

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Mahkeme, Telefondaki Sabit Ücreti 1,27 Liraya İndi Haber göndermek isteyenler... sevgiseli42 0 2044 Son Mesaj 17 Mart 2009, 15:51:44
Gönderen: sevgiseli42
Kurs Ücreti Hesaplama Programı(harika) Programlar Mehmet 0 6337 Son Mesaj 28 Mayıs 2009, 13:49:22
Gönderen: Mehmet
Öğretmenlerin Performansları Yine Ölçülecek Eğitim Haberleri ve Yorumları cendere 3 6063 Son Mesaj 28 Şubat 2010, 20:34:49
Yollukta Ev Taşıma Sorunu Harcırahlar yundermur 1 14685 Son Mesaj 18 Temmuz 2010, 18:39:53
Kar Tatilinde Ekders Ücreti Özlük Hakları Mehmet 0 4417 Son Mesaj 12 Aralık 2013, 08:47:12
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -