*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
20 Haziran 2019, 08:57:14


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku  (Okunma Sayısı 4175 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 20 Nisan 2008, 19:27:47 »
uzman55-58 Offline
Çalışkan Üye

**
Mesaj Sayısı: 46MEB'in hazırladığı yeni atama yönetmeliğine göre okul müdür ve müdür yardımcıları artık sınav veya mülakatla değil puana göre seçilecek. Öğretmenlik süresi, sicil, yüksek lisans ve doktora durumu, alınan ödüller ile takdir belgeleri okul yöneticiliğinde tercih sebebi olacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB), hazırladığı yeni atama yönetmeliğine göre okul yöneticileri sınav ve mülakatla değil, puana göre seçilecek. Danıştay tarafından defalarca yürürlüğü durdurulan Eğitim Kurumları Yönetici Atama Yönetmeliği yenilendi. Resmî Gazete'de yayımlanmak üzere Başbakanlık'a gönderilen yönetmelik, okul yöneticisi atamalarında önemli değişiklikler öngörüyor. Mahkemenin iptal gerekçeleri dikkate alınarak hazırlanan düzenlemeye göre, okul müdür ve müdür yardımcılığı gibi yöneticilik için sınav veya mülakat yapılmayacak. Bunun yerine somut belgelere dayalı olarak hazırlanacak 'değerlendirme formu'nda en yüksek puan alan aday, okul yöneticisi olacak. Değerlendirme formunda yönetici adaylarının görev yaptıkları süre içerisinde yaptıkları çalışmalara puanlar verilecek. Adayın öğretmenlikteki süresi, sicili, aylıkla ödülü, aldığı takdir ve teşekkür belgesi ayrı ayrı puanlamaya tabi tutulacak.

Yönetici adayı uzman ve başöğretmense veya yüksek lisans ve doktora yapmışsa daha fazla puan alacak. Böylece lisansüstü eğitim yapanlar ile başöğretmen ve uzman öğretmenler yöneticilikte tercih edilecek. Adayın asil veya vekaleten yürüttüğü yöneticilik görevleri de puanlamada önemli ölçüde dikkate alınacak. Asil yöneticilikte geçen her yıla 1, vekaleten yürütülen yöneticilikteki her yıla ise 0,8 puan verilecek. Branşına göre öğretmen olarak atanabileceği eğitim kurumunu tercih edenlere ise ilave olarak 5 puan verilecek. Böylece ilköğretim okulunda derse girenler ilköğretime, lisede ders verenler ise liseye yönlendirilmiş olacak. Ayrıca meslek lisesi yöneticilikleri için meslek dersleri branşından olanlara ilave puan verilecek. En fazla puanı ise kurucu müdürler alacak. Bir kurucu müdür kendi okuluna yönetici olmak isterse ilave 10 puan alacak. Yöneticilikleri boş bulunan okul yöneticilikleri illerce duyuruya çıkarılacak. Adaylar en fazla 5 tercihte bulunabilecek ve tercih ettiği okullardan puanı yetene atanacak. Yani bir okulu tercih eden adaylardan puanı en yüksek olan bakan veya vali tasarrufu olmadan doğrudan müdür olacak. Bir ilde okul yöneticisi veya öğretmen olarak görev yapanlar sadece bulundukları ilde ilan edilen okul yöneticiliğine başvurabilecek. Yönetici olarak iller arası yer değişikliği yapılamayacak. Ayrıca yöneticilik görevinden eş, sağlık ve öğrenim özrü ile branş değişikliği gibi nedenlerle ayrılmış olanlar 1 yıllık bekleme süresine tabi olmayacak.

MEB önemli bir yetki devri yaparak tüm okulların müdür ve müdür yardımcısı atama yetkisini de illere bıraktı. Buna göre bugüne kadar bakanlığın atadığı fen, Anadolu ve sosyal bilimler liseleri, yatılı ilköğretim bölge okulları, halk eğitim merkezleri ile öğretmen evlerinin yöneticileri artık valiliklerce atanacak. Daha önce sadece ilköğretim okulu, genel ve meslek lisesi yöneticileri valiliklerce atanıyordu.
 
İbrahim Asalıoğlu
17 Nisan 2008, Perşembe  /ZAMAN GAZETESİ

Sn ibrahim Sarıoğlu'nun yazısını sizlerle aynen paylaşmak istedim.2005 ve 2006 müdür yardımcılığı sınavına hümmalı bir şekilde çalışan yönetmelikleri,maddesine göre öğrenen ve sınavı kazanan arkadaşlarımın bu çalışmalaırını meb göz ardı etmek üzere.benim sağlam kaynaklardan aldığım duyumlar da maalesef bu yazıyı destekler nitelikte
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 4005


View Profile
Re: meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku
« Posted on: 20 Haziran 2019, 08:57:14 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku oyunları, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku programı, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku , meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku program yükle, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku download, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku hikayeleri, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku kitabı, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku haber, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku yükle, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku videosu, meb den yönetici atamalarında sınav iptali şoku, şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 20 Nisan 2008, 19:37:48 »
uzman55-58 Offline
Çalışkan Üye

**
Mesaj Sayısı: 46  Danıştayın 26 sayfalık hemen hemen hepsinde,''sınav şartı konulmazsa yönetmelik iptal edilir''şeklinde örtülü açıklama bulunmasını rağmen MEB in bu inadı anlaışlır gibi değil!
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Sınav Sorularına Verilen İlginç Cevaplar Sohbet / Eğlence cendere 0 4293 Son Mesaj 21 Eylül 2008, 23:48:09
Gönderen: cendere
4-5.SINIF FEN TEKNOLOJİ DERSİ 1.SINAV SORULARI Birleştirilmiş Sınıflar mehmetaydemir 0 3866 Son Mesaj 04 Kasım 2008, 21:25:31
Gönderen: mehmetaydemir
Eş Durumu Özrü Atamalarında Adaletsizlik Sözleşmeli Öğretmenler üte46 1 4960 Son Mesaj 17 Ocak 2009, 22:19:18
Gönderen: Mehmet
Tüm Meb Yönetici Sınav Soruları(geçmiş Sınavlar) YÖNETİCİ AKADEMİSİ Mehmet 0 9435 Son Mesaj 23 Ağustos 2009, 22:58:23
Gönderen: Mehmet
Yönetici Atama Sınav Tarihi Belli Oldu Eğitim Haberleri ve Yorumları Mehmet 2 5697 Son Mesaj 11 Eylül 2009, 00:42:01
Gönderen: Mehmet
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it