*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
18 Haziran 2019, 06:41:57


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Yönetmelik Ölü mü Doğdu?  (Okunma Sayısı 6909 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 18 Nisan 2008, 17:46:31 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158Aylardır beklenen Meb'in Yönetici Atama Yönetmeliği daha çıkmadan tartışma konusu oldu. Taslağın internet sitelerinde yayınlanmasından sonra Sendikalardan ve bir çok kesimden taslağa yönelik ciddi eleştiriler gelmeye başladı. Taslağın bu haliyle yayınlanmasının yönetmelikler mezarlığına bir yenisinin daha ekleneceğini göstermektedir. Buradan yetkilileri uyarıyoruz. Danıştay Dava Daireleri Kurulu'nun gerekçelerini iyi okuyunuz ve ona göre hareket ediniz. Konu ile ilgili Eğitim Yöneticisi Ergun BAKAY'ın yazısını ve Türk Eğitimsen'in eleştirilerini aşağıda yayınlıyoruz. Umarız yanlış hesap Bağdat'tan dönmez.
17.04.2008 tarihinde eğitim sitelerinde flash haber olarak geçen MEB in çıkması sabırsızlıkla beklenen yeni yönetici atama yönetmeliği taslağı  olarak iddia edilen taslak yayınlandı. Bu taslağı ve T.C Danıştay 2.Dairesinin 2007/1114 esas nolu kararı  beraber incelendiğinde ,Bu taslak aynı şekilde çıktığı takdirde yine yargıya taşınacağı şüphesizdir.
Danıştay 2.dairesinin daha önceden verilmiş olan kararları yöneticilik görevine atanmada bazı hukuksal ilkeleri ortaya koymaktadır.

Bu ilkeler;
1-Yöneticilik görevine aday olacakların haberdar edilmesini sağlamak suretiyle geniş katılımı ortaya çıkarma,
(taslak yönetmelikte bu ilkeye uyulmuştur)
2-Yöneticilik görevine aday olanların değerlendirilmesini, kriterleri objektif (nesnel) olarak belirlenmiş bir seçme usulü ile gerçekleştirme,
(taslakta bu ilkeye tam olarak uyulmamıştır. Şöyle ki 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun'un "Yöneticilerin sorumlulukları ve nitelikleri" başlıklı 56. maddesinde de;
" Yönetim görevlerine atanma ve bu görevlerde yükselmede kariyer ve liyakat esas alınır.
Yönetim görevlerine atanacaklarda aranacak nitelik ve diğer şartlar Bakanlıkça yürürlüğe konulacak yönetmelikle düzenlenir." hükmüne yer verilmektedir.
Ayrıca Danıştay 2.dairesinin gerekceli kararında  . yönetici olarak atanacaklarda aranacak özel şartlarda belirtilen süre kıstasında olduğu gibi, yürürlükten kalkan Yönetmeliğe göre daha az kıdemi esas alan ve kamu yararı ve hizmet gerekleri açısından olumlu katkısının ne olduğu belirsiz olan kıstaslardan meydana geldiği" gerekçesiyle söz konusu düzenlemelerin yürütülmesinin durdurulmasına karar verilmiştir. Denilmektedir.Ek2 değerlendirme formunda ki Öğretmenlikte geçen sürelerinin puanı mutlaka artırılmalıdır.
Örnek olarak 1 takdir belgesine sahip kişi aynı puanı almak için 50 yıl öğretmen olarak , teşekkür belgesine sahip kişi 30 yıl öğretmen olarak çalışması gerekir ki buda ödüllere verilen puanların ne kadar yüksek olduğunu ortaya koyar.
3--Değerlendirmenin somut verilere (bilgi, belge) dayalı biçimde gerçekleştirilmesi
Değerlendirme kriterlerini, en uygun personelin seçilmesini sağlayacak biçimde oluşturma,
Ek2 değerlendirme formunda yapılacak değişikliklerle en uygun personel seçilebilir.
a)Kıdeme verilen puanlar artırılmalıdır
b)ödüllere verilen puanlar azaltılmalıdır.
c-Hizmetiçi eğitim kurs ve seminerleri ek2 ye dahil edilmelidir.
d) Yöneticiliklerde ki asalet ve vekalet puanları ayrılmalıdır.
e)Ek2 nin açıklamalar bölümünde ki verilen puanlar ortadan kaldırılmalıdır .
f)Yönetim kademelerine atamalarda mutlaka sınav olmalıdır.(Danıştay 2 dairesi kararında Kamu hizmetinin etkin ve süratli bir şekilde yürütülmesinin sağlanması amacıyla, liyakatin; kriterleri objektif olarak belirlenmiş bir yazılı sınavla saptanması gerektiğinde kuşku bulunmamaktadır.denilmektedir.)


Bunların dışında 26 mart 2005 tarihinde yapılan müdür yardımcılığı seçme sınavı  süresi mutlaka uzatılmalıdır.
Önceden yapılan sınavların süresi bitmeden önce başvurular alınıp atama işlemleri gerçekleştirilmelidir.
Kurum müdürleri için önceki yönetmeliklerde getirilen düzey belirleme sınavları devam etmelidir.
Ergün BAKAY
Eğitim Yöneticisi

Türk Eğitimsen'in Sitesindeki Açıklama...

ATAMA TASLAĞINDAKİ EKSİKLİKLERSendikamıza ulaşan yazılı ve sözlü başvurularda internet sitelerinde yayınlanan MEB yöneticileri atama ve yer değiştirme yönetmeliği taslağında aşağıdaki eksikler tespit edilmiştir.


- Kurucu Müdür olarak görev yapanlara görev yaptığı kurumuna atanmak istediğinde 10 puan verilmesi, müdürlük görevini vekâleten veya görevlendirme suretiyle yürütenlere 5 puan verilmesi eşitlik ilkesine uygun değildir.

- Asaleten ve vekâleten yönetici olarak geçirilen süreleri aynı puanla değerlendirmek, yandaş kayırmacılığını akla getirmesi bakımından eğitim çalışanlarından tepki görmektedir. Yöneticilikte asaleten geçirilen sürelerin puan değeri artırılmalıdır.

- Öğretmenlikte geçen sürelerin puan değeri artırılmalıdır.

- Değerlendirme komisyonunda mutlaka sendika temsilcisi bulunmalıdır.

- 25/06/2001 tarihli ve 4688 sayılı Kamu Görevlileri Sendikaları Kanunu’nun 18’inci maddesi kapsamında aylıksız izne ayrılanların yöneticilik görevi sona erdirilmemelidir.

- Sınav kazananların sınavlarının geçerlilik süresi yönetmeliğin yayımlandığı tarihten itibaren 1 (bir) yıl uzatılmalıdır.

Söz konusu eksikliklerin düzeltilmesi, yönetmeliğin yargıdan dönme ihtimalini ortadan kaldıracaktır. Sorumlu sendikacılık gereği bu uyarıyı yapmayı bir görev olarak görüyoruz. memurlar.biz
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3995


View Profile
Re: Yönetmelik Ölü mü Doğdu?
« Posted on: 18 Haziran 2019, 06:41:57 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yönetmelik Ölü mü Doğdu? oyunları, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? programı, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? , Yönetmelik Ölü mü Doğdu? program yükle, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? download, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? hikayeleri, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? kitabı, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? haber, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? yükle, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? videosu, Yönetmelik Ölü mü Doğdu? , şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 18 Nisan 2008, 17:50:26 »
slyy40 Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1  Arkadaşlar 2005 sınav sonuçları 18 Ocak 2008 yeniden değerlendirildiği için 18 ocak 2010 a kadar geçerliliği olmalı
Logged
« Yanıtla #2 : 18 Nisan 2008, 19:18:25 »
kekre Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 1Bu yönetmelik taslağı  yönetmelik olarak yayınlanırsa mutlaka yargıdan dönecektir.  Çünkü ben şahsen derhal mahkemeye kişisel olarak dava açacağım ve kazanacağımdan da kesinlikle eminim. 1999 yılında Müdürlük sınavına girdim 85 alarak kazandımyetmedi Ankarada TODAİ de 20 gün boyınca 16 dersten eğitim aldık ve tekrar sınava katıldım iki aşamalı bu sınavda da 93 aldım. A  tipi yönetici sertifikası   verdiler Doğuda  bir YİBO da 6 yıl müdürlük yaptım ve Görevde yükselme umuduyla bir çok sıkıntıya katlandım. Ancak 2004 yılından bu yana bir yönetmelik çıkmayınca istifa ettim  ve öğrewtmenolarak çalışıyorum. Şu anda görev yaptığım okulda   Okul müdürü 1 yıl önce duyuru yapılmadan atanan bir arkadaşımız ve bu arkadaşımız Bu yönetmelik taslağına göre benden + olarak 5 puan fazla ile başlayacak benim suçum ne onca eziyetlere katlanmak ve 1998 yönetmeliğine göre görevde yükselme umudu.( o yönetmelikte 5 yıl A tipi kurumda müdür olarak başarılı olarak çalışan İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne atanmaya hak kazanıyor  deniyordu.)  Bu mahkemede geçerli iptal sebebidir.  Ve Taslak sadece yandaşları koruma amacıyla düzenlenmiştir. Saygılarımla
Logged
« Yanıtla #3 : 18 Nisan 2008, 21:13:15 »
ahmetklkn Offline
Üye

*
Mesaj Sayısı: 10ölü doğmuş bir yönetmelik çok doğru.belkide sendikalar ellerinde dava dilekçesi bekliyolar resmi gazeteyi,yayınlanır yayınlanmaz hemen mahkemeye.derken iptal veeeeeeeeeeeeeeeee
bu yönetmeliğe göre yapılan atamalarda iptal....
Logged
« Yanıtla #4 : 18 Nisan 2008, 21:34:42 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158evet hocam sanırım herkes hazırlık yapıyor
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


« Yanıtla #5 : 19 Nisan 2008, 10:54:50 »
ahmetklkn Offline
Üye

*
Mesaj Sayısı: 10ne için mahkemeye başvuru için mi mehmet hocam
Logged
« Yanıtla #6 : 19 Nisan 2008, 21:04:08 »

akın Offline
Tecrübeli Üye

***
Mesaj Sayısı: 74yayınlanacak olan yönetici atama yönetmeliği taslak örneklerini incelendiğinde bir iki husus dışında adil bir yönetmelik olacağını ve danıştay kararlarının dikkate alındığını görebiliriz.Fakat yinede sıkıntı doğuracak birkaç nokta vardır.Bunlar:

1- ödüller başlığında yer alan atamaya yetkili amir ifadesinin kaldırılması gerekir.Aksi halde kaymakamın takdirinin puan etmemesi buna karşın ilçe milli eğitim müdürünün teşekkürünün puan etmesi sonucu doğuracak ayrıca il merkezlerinde çalışan öğretmenler lehine eşitsizlik olacaktır.

2-Şuan görev yapanlara puan vermesi.Bazıların ifade ettiği çok anormal bir yaklaşım değildir.Ancak müdürlüğe vekalet eden ile müdür yardımcılığına vekalet edenler aynı puanla değerlendirilmesi ve üç puan olması eşitlik açısından daha makbuldur.

3-sınavı kazananlara öncelik verilmesi durumunda sınava alınmayan müdür yetkililer ile 2005 sınavını sonradan kazananlarının geri planda kalması(ki ben öncelik olacağı tahmin etmiyorum)Herkesin eşit bir şekilde başvur yapması ve ek2 formuna göre değerlendirilmesi gerekir.Bu noktada danıştay sınavda ısrar ederseki daha aylar süren bir yönetmelik kaosu devam eder.

Bu üç nokta dışında danıştayın durdurabileceği herhangi bir nokta yok.Ama durdurursa aklıma 367 kararı gelir.

Bir başka noktada ek2 formunda ödüllerden üç adet derken herbirinin toplamı mı 3 adet yoksa herbirinden üçer adet mi? tam anlamış değilim.Bana göre birinci şık hem adil hemde uygulamanın bu şekilde olacağını düşünmekteyim.

Herkes kendine uyup uymamasına göre yorum yapmasın.Herkes evransel hukuk normları ile liyakat ve kariyer ölüçütlerine göre düşünerek hareket etmesini tavsiye ediyorum.

eğitim uzmanı

yunusxyz
Logged
« Yanıtla #7 : 19 Nisan 2008, 21:44:43 »
yunusxyz Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 4Ne kadar adil olursa olsun bu yönetmeliğinde yaşayacağını sanmıyorum.yönetmeliğin adil olması ile ilgili değil bu.Daha iyi anlamak için siyasi iktidar ile yargı arasındaki kavgaya bakarak anlayabiliriz.Amac bu hükümete işlem yaptırmamak.Benim şahsi kanaatim bu yönde.
Logged
« Yanıtla #8 : 19 Nisan 2008, 21:53:58 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2158hocam haklısınız ama bu konuda da acaba ekmege yağ sürenler yokmu
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


« Yanıtla #9 : 13 Mayıs 2008, 17:28:18 »
cumhur Offline
Yeni Üye


Mesaj Sayısı: 8hocam 2005 yılından beri sürekli 70 üstünde kalanlae 2008 yönetmeliğine göre başvurabilecekler mi
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
>>Acayip Yönetmelik Bunlar>> Sohbet / Eğlence güllerdiyarı 0 1991 Son Mesaj 24 Ağustos 2008, 02:05:47
Gönderen: güllerdiyarı
Tore cinayeti isleyeceklere gun dogdu! Sohbet / Eğlence cendere 0 2224 Son Mesaj 29 Ağustos 2008, 19:43:29
Gönderen: cendere
Öğretmen için gerekli tüm yönetmelik ve kanunlar Kanunlar-Yönetmelikler-Genelgeler feyza05 0 5292 Son Mesaj 03 Ocak 2009, 16:06:20
Gönderen: feyza05
Meb'den İki Yönetmelik Değişikliği Kanunlar-Yönetmelikler-Genelgeler feyza05 0 3164 Son Mesaj 16 Mart 2009, 14:42:59
Gönderen: feyza05
Yönetmelik Değişikliği 31.07.2009 Okul Öncesi sevgiseli42 0 3657 Son Mesaj 17 Eylül 2009, 05:30:07
Gönderen: sevgiseli42
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it