*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
18 Temmuz 2019, 21:15:31


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Balsız Arı İle Eşek Arıları  (Okunma Sayısı 1463 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 25 Eylül 2015, 11:44:17 »
Serdar Yıldırım Offline
Tecrübeli Üye

***
Mesaj Sayısı: 96
Bal arısının biri, bal yapma yeteneğinden yoksunmuş. Ne kadar uğraşsa da bal yapamıyormuş. Kovandaki arılardan onunla ilgilenen yokmuş. Herkes kendi işine bakıyormuş. Ama o, bütün gözleri üstünde hissediyor ve arıların acıyarak baktıklarını sanıyormuş. Bu duruma daha fazla dayanamayacağını düşünen balsız arı, arı kolonisini terk ederek, uzaklardaki dağa gitmiş. Oralarda bulduğu boş bir kovana girerek, kapıyı içerden sürgülemiş. Dünya ile ilişkisini keserek, inzivaya çekilmiş.

Aradan üç-dört saat geçmiş ki, on tane eşek arısı kovanın yanına gelmiş. Eşek arıları, bal arısı arıyormuş. Onlar bal arılarının ezeli düşmanıymış.

Eşek arıları kovan kapısının içerden kilitli olduğunu görünce kenardaki küçük deliklerden bakmışlar. Kovanda bir tane bal arısı varmış ve dönüp duruyormuş. Eşek arısı korkusu, balsız arıya derdini unutturmuş çünkü eşek arılarının ne niyetle buraya geldikleri, konuşmalarından belli oluyormuş. Balsız arı korkadursun, eşek arıları, hep birlikte yüklenip sürgüyü kırarak, içeri girmişler.

Bal arılarında arı beyi olur, bazı arı beyleri birkaç koloniye hükmeder. Eşek arılarında durum bambaşkadır. Eşek arılarında bey veya başkan yoktur. Her eşek arısı kendi başına baştak hareket eder yani her eşek arısı kendinin beyidir, başkanıdır. Aralarında kavga, kargaşa çıkmaz çünkü petekleri olmadığı gibi, renklerinin arasında siyah ve beyaz yoktur. Birinin siyah dediğine, öteki beyaz demez. Biri sarı derse öteki yeşil der, mavi der,kahverengi der. Böylelikle yıkılma olmaz, çökme olmaz. Değişim olur, gelişim olur, ilerleme olur.

Eşek arısı sormuş:
" Sen neden buradasın? "

Balsız arı sonun başlangıcındaymış. Sesi çıkmamış. Hem sesi çıksa ne olacakmış? Ne diyecekmiş ki?

Bir diğer eşek arısı:
" Ben bunu anladım. Bu bir suç işledi veya bal arılarına karşı geldi. Bunu buraya hapsettiler. Bir söz vardır, düşmanımın düşmanı dostumdur, diye. Bu arı, bal arılarının düşmanıysa bizim dostumuzdur. Salıverelim gitsin. "

Bir sonraki eşek arısı:
" Doğru, salıverelim gitsin. Her gittiği yerde bizim büyük gücümüzü, kuvvetimizi, kudretimizi anlatsın. Bizim kendimize inancımız tamdır ve ancak kendimize inanırız. "

Balsız arı suyu sıkılmış limon gibiymiş ama yine de konuşmuş:
" Ben bal yapamıyorum. Bal yapanların arasından kaçtım. Kendimi buraya hapsettim. Ben balsız arıyım. "

Bir diğer eşek arısı ikinci kez konuşmuş:
" Doğru. Balsız bir arı bal arısı değildir ve bizim dostumuzdur. Haydi, yoluna git balsız arı. "

Eşek arıları, balsız arıyı orada bırakıp uçup gitmişler. Eşek arıları gidince balsız arı hemen orayı terk etmiş. Eski kovana geri dönmüş. Kovandaki arılar yine kendi alemindeymiş, onunla ilgilenen olmamış. O da madem bal yapamıyorum bari bir işe yarayayım diyerek, kovanın bir köşesinde yavru arılara hayat dersi vermeye başlamış.

SON

Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3987


View Profile
Re: Balsız Arı İle Eşek Arıları
« Posted on: 18 Temmuz 2019, 21:15:31 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Balsız Arı İle Eşek Arıları oyunları, Balsız Arı İle Eşek Arıları programı, Balsız Arı İle Eşek Arıları , Balsız Arı İle Eşek Arıları program yükle, Balsız Arı İle Eşek Arıları download, Balsız Arı İle Eşek Arıları hikayeleri, Balsız Arı İle Eşek Arıları kitabı, Balsız Arı İle Eşek Arıları haber, Balsız Arı İle Eşek Arıları yükle, Balsız Arı İle Eşek Arıları videosu, Balsız Arı İle Eşek Arıları, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Korkak Eşek Masalı 3. Sınıflar Serdar Yıldırım 0 2078 Son Mesaj 25 Eylül 2015, 11:46:55
Gönderen: Serdar Yıldırım
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it