*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
23 Mart 2019, 16:21:55


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı  (Okunma Sayısı 2158 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 03 Haziran 2014, 13:46:57 »

Serdengeçti12 Offline
Üye

*
Mesaj Sayısı: 10Sevgili Anne, Baba Ve Öğretmenler,
her Öğretmen Bir Annedir; Her Anne De Bir Anlamda “öğretmen!..” Hangi Anlamda Olursa Olsun Önemli Olan, Bu Sıfatı Taşıyanın Ne Kadar “iyi” Bir Anne, “iyi” Bir Öğretmen; Başka Bir Deyişle Ne Kadar “iyi” Bir Model Ve Kılavuz Olduğudur... Bence Öğretmenin De Annenin De “iyi”liği, Bir Kısmını Birlikte Yürüyeceği Yaşam Yolculuğunda Çocuğu İçin Kusursuz Bir Yol Haritası Oluşturulabilmesiyle Orantılı Olarak Artıyor Ya Da Azalıyor.
kuşkusuz Bu Süreçte, Harita Üzerinde Bir Güzergah “oluşturmak”la İş Bitmiyor; Haritanın Doğru Okunması, Sağlıklı Ve Yetkin Şekilde Kullanılması, Yeri-zamanı Geldikçe Rotada Düzeltmelerin Yapılması Ve Gerektikçe Yeni Yollar Bulunmasında Adeta Uzmanlaşmak Da Gerekiyor...
bu Nedenlerle Ben “annelik” Kavramını, Sadece Fiziksel Bir Olgu Ve Oluşum Olarak Algılamıyor, O Düzeye İndirgemiyorum. Annelik, Fiziksel Bir Oluşumu Da İçeren, Ama Ondan Çok Daha Geniş Ve Derin Bir Değer, Çok Boyutlu Bir Zenginlik Ve Anlam Taşır.
böyle Bir Kavramın Özünde, Herşeyden Önce, Koşulsuz Ve Çıkarsız Bir Sevgi Ve Sahiplenme, Ama Aynı Zamanda, “efendi-sahip” Tavrı Takınmadan, Küçücük Bir Canlodan, Kendine Yeterli Birey Yaratma, O Bireyi Giderek Özgürleştirme Ve Yetkinleştirme Eylemi Vardır.
annelik, Kanmızla, Canımızla Beslenip Büyütülen Ve Bizim Olan Bir Canlıyı, Hem Kendimizden Bir Parça Sayma, Hem De Bizden Apayrı, Özel Bir Kimlik Ve Kişilik Olarak Tanıyabilme, Öyle Kabul Edebilme, Öyle Kılabilme Olgunluğu Demektir.
annelik, Bu Tanıma Ve Kabulden Sonra, Onu Hiç Kimse İle Karşılaştırmadan, Olduğu Gibi Benimseyebilme, Her Gün Daha İleriye Yürüme Savaşında Destekleyebilme; Onu Herkesten Üstün Görmeden, Eksik Ve Yanlışlarıyla, Tek Ve Biricik Olarak Bağrına Basabilmektir.
annelik, Hem Kendi Yaşamını Eksiltmeden, Yani “saçını Süpürge Etmeden” Ve “senin Uğruna Nelere Katlandım” Demeden Yaşamı Sonuna Kadar Birlikte, Dostça Ve Arkadaşça Paylaşarak Sürdürebilmektir,
annelik, Özveridir; “ben” Yerine “o” Diyebilmek, Almadan Vermek, Verdiğini Tüm Yüreğiyle Ve Bir Tek Defa Başına Kakmadan Ve Bir Şey Beklemeden, Tereddütsüz Sunabilmektir.
annelik, Durmadan Konuşmak, Nasihat Etmek, Söylev Vermek Değil, Dinlemek, Anlamaya Çalışmak, Onun Gözleriyle Bakabilmek, Örnek Olmak, Olumlu Bir Model Olarak Örnek Davranışlar Ortaya Koyabilmektir.
annelik, Sormak, Sogulamak Ve Suçlamaktan Çok, Yanıt Vermek, Olay Ve Olguların Neden Ve Sonuçlarının Farkına Varmasını Sağlayabilmek; Onun Tarafından Eleştirilirken Bile Gözlerinin Taa İçine Dakikalarca, Hoşgörü Ve Sevecenlikle Dikkat Kesilerek Bakabilmek; Söylediklerini Cankulağı İle Dinleyebilmek; Düşüncelerinin Özünü, Dümdüz, Dosdoğru Ve Tam Olarak Algılayabilmektir.
annelik, Kendisi, Ailesi Ve Toplumu İçin Gerektiğinde “dur” Diyebilmek; Ona Sınırların, Hak Ve Özgürlüklerin Farkına Varabilecek Bir Olgunluk Kazanabilmesi İçin Yardım Edebilmek; Eylemlerinin Sorumluluğunu Görebilme Ve Taşıyabilme Gücü Kazandırmak Demektir.
annelik, Zoru Göstermek, Ama Ondan Korkmadan, Cesaret Ve Özgüven Duygusu İçinde Sorunların Üstüne Gitmek, Onları Yılgınlığa Kararlılıkla, Öfkesiz Başarabilmektir.
annelik, Her Zaman “ben Buradayım, Senin Yanındayım, Seni Destekliyorum, Ama Sen Kendi Başına Da Başarabilirsin” Düşünce Ve İnancı Yaratabilmek; Sizi Daima Bir Koltuk Değneği Ya Da Can Simidi Gibi Görmesine Ve Kullanmasına İzin Vermemek; Herşeyden Önce Kendi Ayakları Üstüne, İçinden Sımsıkı Basarak Durmasını Ve Sonra Da Kararlı, Güvenli, Azimli Şekilde Yürümesini Sağlamak Demektir.
annelik, Ona Değer Vermek, Değerli Olduğunu Derinden Duymasına Ortam Hazırlamak, Değerli Olduğu Bilincini, Böbürlenmeden, Başkalarına Tepeden Bakmadan Kazandırabilmektir.
annelik, Onun Düşünce, Tercih, Beğeni Ve Kararlarına; Ölçülü Olma, Uygunluk Ve Kabuledilebilirlik Sınırları İçin Saygı Duymak, Gerçek Bir Demokrat Kimlik Geliştirebilmektir.
annelik, Kendini Tanımak Ve Bilmek, Ondan Ve Onun Davranışlarından Çok Kendini Sorgulayabilmek, Kendini Aşmak, Kendini Eğiterek Söz Ve Davranışlarını Denetleyebilmek Ve Geliştirebilmektir.
annelik, Günü Gelince “başka Biri”yle Paylaşabilmek, “başka Biri”ni Yaşamınıza Kabul Etmek Ve Böyle Bir Yaşama Geçişte, Bu Kez Yukarıdaki Herşeyi “o” Ve “başka Biri” İçin Tekrar Yapabilmektir.
tüm Bunlara Bakınca Annelik Kavramının Neden Sadece Fiziksel Bir Olgu Ve Oluşum Düzeyinde Tutulamayacağını Sanırım Anlatmış Oluyorum. Bu Açıdan Yaklaşınca Sanırım Ortaya İki Sonuç Daha Çıkıyor: Birincisi “annelik” İçin Geçerli Olan Tüm Bu Saptama Ve Düşüncelerin Babalar İçin De Geçerli Olması.. İkincisi İse “annelik” Diye Başlayan Her Paragrafın (sonuncusu Hariç) Gerçek Ve Destansı Bir Aşk Yolculğu İçin De Geçerli Bir Tanımı İçermesi...
şimdi Bu İki Saptama Işığında Yukarıda Yazılı Olan Düşünceleri “annelik” Sözcüğü Yerine “babalık” Sözcüklerini Koyarak Bir Daha Okumayı Ve “gerçek Bir Baba” Olup Olmadığınızı Test Etmeyi De Keyfinize Bırakıyorum!....

alıntı
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3985


View Profile
Re: Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı
« Posted on: 23 Mart 2019, 16:21:55 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı oyunları, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı programı, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı , Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı program yükle, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı download, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı hikayeleri, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı kitabı, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı haber, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı yükle, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı videosu, Anne Ve Babalar İçin Etkili Bir Yazı, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Etkili iletişim Sohbet / Eğlence cendere 0 8403 Son Mesaj 22 Ağustos 2008, 11:32:49
Gönderen: cendere
Bahçıvan anne babalar en parlak çiçekleri yetiştir Eğitim feyza05 0 2838 Son Mesaj 17 Eylül 2008, 23:44:10
Gönderen: feyza05
Anne, babalar… Kardeş Kıskançlığının Sebebi Sizsin Eğitim feyza05 0 4816 Son Mesaj 20 Eylül 2008, 06:05:44
Gönderen: feyza05
Türkiye'nin buluş yapamama nedeni anne babalar! Eğitim Haberleri ve Yorumları feyza05 0 2491 Son Mesaj 04 Kasım 2008, 02:29:00
Gönderen: feyza05
Özbakım Becerileri ( Aile Katılımı İçin Yazı) Okul Öncesi ffatihh 0 6555 Son Mesaj 14 Ocak 2010, 14:31:05
Gönderen: ffatihh
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it