*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
17 Haziran 2019, 08:48:59


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Yaralı Mustafa Kemal  (Okunma Sayısı 1976 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 31 Mart 2014, 09:26:44 »
Serdar Yıldırım Offline
Tecrübeli Üye

***
Mesaj Sayısı: 96
yaralı Mustafa Kemal       

(halide Edip Adıvar, Orduya Bir Nefer Olarak Katılmayı İstemiş. Bu İsteği Başkomutanlıkça Kabul Olunmuş Ve Garp Cephesine Gidip Katılması Emri Gelmiş. Sakarya Meydan Savaşının Arifesindeyiz. Mustafa Kemal Alagöz Köyünde, Cephenin Yanı Başında).

... Bir Zabit Beni Mustafa Kemal Paşa’nın Karargahına Götürdü. Solda Toprak Yığınlarının Altında Birkaç Evin Işığı Yanıyordu. Bir Tek Karanlıktan Geliyordu. O'da Telefon Servisini Yapan Bir Askerin "inler, Katrancı, İnler, Katrancı" Diye Bir Köyle Muhaberesiydi. Sağ Taraf Bir Çukur, İçinden Su Geçiyor. Arkasında Üç Ev Daha Var. Bu Evlerin Arkasında Yine Işıkları Yanan Çadırlar; Uzun Ve Sivri Bir Direk; Telsiz Tesisatı. Köy Yolları Karanlık Ve Çamur İçinde. Ay Batmış, Gece Yarısı Oluyor. Küçük Bir Tahta Köprüyü Geçerek Öbür Taraftaki Eve Gittik. Mustafa Kemal Paşa'nın Muhafızları Kapıda; Onlardan Biri Beni Yukarıya Çıkardı. Paşa’nın Yaveri Muzaffer Bey Beni Paşa’nın Odasına Götürdü. Çok Aydınlık Ve Tek Lüks Lambası Olan Bir Anadolu Odası.

mustafa Kemal Paşa, Oturduğu Koltuktan Güçlükle Kalkmaya Çalıştı. Çünkü Kaburga Kemikleri Hala Ağrılar İçindeydi. Paşa’ya Doğru Kalbimde Mutlak, Bir Hürmetle Gittim. O Mütevazi Odada Bütün Gençliğin, "bir Millet Yaşasın Diye Ölmeyi Göze Alan Kararı"nı Temsil Ediyordu. Ne Saray, Ne Şöhret, Ne Herhangi Bir Kudret, Onun O Odadaki Büyüklüğüne Yaklaşamaz. Gittim, Elini Öptüm.

"safa Geldiniz Hanımefendi" Dedikten Sonra Bana Bir Sandalye Gösterdi. Ve Ankara Hakkında Havadis Sordu. Aynı Zamanda Tahta Masanın Üzerindeki Bir Haritaya Eğilerek : Durumu, Dört Yaşındaki Bir Çocuğun Bile Anlayabileceği Kadar Açık Ve Sade Bir İfade İle Anlattı. İşte Sakarya Kıvrılarak Gidiyor. Nehrin Etrafına Üzerlerinde Kırmızı Ve Mavi Kağıt Kelebekler Titreşen Toplu İğneler Konulmuş. Eğer Askeri Durum Hakkındaki Duygularımı Mustafa Kemal Paşa'ya Söylesem Mutlaka Gülerdi. Yunan Ordusu Kocaman Bir Canavar Gibi Ankara'ya Yaklaşmış Görünüyordu. Buna Muvazi Olarak Sakarya'nın Doğusunda Türk Ordusu Da Kıvrılarak Bu Canavarın Ankara'yı Yutmasına Mani Olmaya Çalışıyordu. Siyah Canavar O Kadar Kocamandı Ki, İnsana Korku Veriyordu.

"eğer Ankara'ya Gider De Bizi Geride Bırakırsa Ne Yaparız?" Diye Sordum. Korkunç Bir Kaplan Gibi Güldü.
- "iyi Yolculuklar Efendiler" Derim; Arkalarından Vurarak Onları Anadolu’nun Boşluğunda Mahvederim. "
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3995


View Profile
Re: Yaralı Mustafa Kemal
« Posted on: 17 Haziran 2019, 08:48:59 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Yaralı Mustafa Kemal oyunları, Yaralı Mustafa Kemal programı, Yaralı Mustafa Kemal , Yaralı Mustafa Kemal program yükle, Yaralı Mustafa Kemal download, Yaralı Mustafa Kemal hikayeleri, Yaralı Mustafa Kemal kitabı, Yaralı Mustafa Kemal haber, Yaralı Mustafa Kemal yükle, Yaralı Mustafa Kemal videosu, Yaralı Mustafa Kemal, şarkı sözleri
Logged
 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Yahya Kemal Enstitüsü Kültür, Sanat ve Edebiyat cendere 0 2480 Son Mesaj 22 Ağustos 2008, 13:15:50
Gönderen: cendere
Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa Müzik Etkinlikleri feyza05 0 7126 Son Mesaj 17 Ekim 2008, 16:37:40
Gönderen: feyza05
Sessiz Gemi - Yahya Kemal Şiirler okancan 1 2795 Son Mesaj 16 Ocak 2009, 18:48:10
Gönderen: feyza05
Vahdettin, Mustafa Kemal’e Destek Oldu Mu? ATATÜRK Hakkında Herşey okancan 4 6301 Son Mesaj 29 Ocak 2009, 11:03:14
Gönderen: cendere
Mustafa Kemal''in Hz. Muhammed(s.a.v)''i Rüyasında ATATÜRK Hakkında Herşey okancan 0 3855 Son Mesaj 01 Şubat 2009, 00:06:43
Gönderen: okancan
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it