Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => Müzik => Konuyu başlatan: viyolin üzerinde 06 Şubat 2010, 20:15:07Konu Başlığı: İnsanda Ses Aralıları
Gönderen: viyolin üzerinde 06 Şubat 2010, 20:15:07
İnsan Sesi

insan Sesi Tanrı’nın Müzik Sanatına Ve Bizlere Sunduğu En Muhteşem Hediyelerden Biridir. Eski Zamanlarda Sadece Ayinlerde Ve Bu Gibi Dinsel Temalarda Kullanılan İnsan Sesi Daha Sonraki Aşamalarda, Özellikle Rönesans Sonrasında Din Dışı Konularda Da Kullanılmaya Başlanmıştır. Operanın Doğması İle Birlikte Solo Ses Ve Şarkıcılık Büyük Bir Ustalığa Ulaşmıştır. Ses Ve Söze İlave Olarak Melodinin Katmış Olduğu Nicelik, Şan Sanatını Etkileyici Bir Sanata Dönüştürmüştür. Sesin Gürlüğü, Niteliği Ve Yüksekliği Gırtlağın İç Yapısına Bağlıdır, Bu Çeşitlilikler Neticesinde Bir Çok Sanatçı, Bu Yetenekleri Sayesinde Sanatta Kendilerine Özel Bir Yer Bulmuşlardır. Ses Tiplerine Ve Özelliklerine Göre Müzik Türleri Geliştirilmiş, Farklı Şekilde Okuma Tarzları Meydana Gelmiştir. İnsan Sesleri İncelik Ve Kalınlık Kavramına Göre Sınıflandırılır, Buna Göre Ses Öncelikle Kadın Ve Erkek Sesleri Olmak Üzere İkiye Ayrılır.
buna Göre En İnce Sesten Başlayarak Kalına Doğru Sıralarsak:
• Soprano
• Mezzo-soprano
• Alto
• Tenor
• Bariton
• Bas
soprano En İnce Kadın Sesi, Mezzo-soprano Orta İncelikte Kadın Sesi, Alto Kalın Kadın Sesi; Tenor İnce Erkek Sesi, Bariton Kalın Erkek Sesi, Bas En Kalın Erkek Sesi Olarak Yorumlanır. Bunlara İlave Olarak Bas-bariton Denen Bir Ses Aralığı Vardır, Bu Aralıkta Bariton Ve Bas Arasındadır.