Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => Güncel Konular => Konuyu başlatan: cendere üzerinde 19 Ekim 2009, 22:03:52Konu Başlığı: Domuz Gribinden Korkmayın...aşısından Korkun
Gönderen: cendere üzerinde 19 Ekim 2009, 22:03:52
Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta

dünya Sağlık Örgütü’nün Basın Açıklamasını Okuyunca Korkuya Kapılmamak Ve ‘eyvah İnsanlığın Sonu Geldi Galiba’  Dememek Mümkün Değil:

‘’önümüzdeki Aylarda Çıkması Beklenen Pandemide 2 Milyardan Fazla İnsan Gribe Yakalanacak Ve İyimser Senaryoda 2-7 Milyon, Kötümser Senaryoda İse100 Milyon İnsanın Ölecek.’’

evet, Bu Sözler Sıradan Bir İnsana Değil Dünya Sağlık Örgütü’ Nün Asya Ve Pasifik Direktörü Shigeru Omi’ Ye Ait.

ama Durun Hemen Paniklemeyin. Çünkü Bu Açıklama Tam 5 Sene Öncesine Ait Bir Açıklama. Çok Şükür Ki Böyle Bir Salgın Gerçekleşmedi.

sağlık Bakanımızın Domuz Gribi İle İlgili Olarak Türkiye İçin Açıkladığı İyi Ve Kötü Senaryoları Da Gazetelerde Okumuş Olmalısınız.

bu Tür Açıklamalar İnsanları Korkutmaktan, Kafalarını Karıştırmaktan Ve Moral Bozmaktan Başka Hiçbir İşe Yaramıyor.

insanlar Endişe İçinde. ‘’domuz Gribi Salgını Olacak Mı, Yoksa Toplumda Panik Mi Yaratılmak İsteniyor? Grip Aşısı Üreten Firmaların Ya Da İlaç Endüstrisinin Bu İşte Rolleri Var Mı? Grip Aşısı Olmak Şart Mı?’’ Sorularına Cevap Arıyorlar.

domuz Gribi Salgını Olacak Mı?

            Nisan Ayından Beri Dünyanın Hemen Her Ülkesinde Görülen Domuz Gribi Virüsü H1n1’ E Karşı İnsanların Bağışıklığının Olmaması Bu Virüsü Alan Her Kişinin Hastalanması Anlamına Geliyor Ve Buna Göre De Dünya Çapında Bir Salgın İhtimal Dahilindedir.

            Ancak 1510 Senesinden Bugüne Kadar Oluşan 14 Pandemi İncelendiğinde Bunların Hiçbirinin Önce Bahar Mevsiminde Başlayıp Daha Sonra Kış Mevsiminde Daha Ağır İkinci Bir Salgına Yol Açığına Dair Bir Veri Yok. Bu İçimizi Çok Ferahlatan Bir Bilgi.

            Domuz Gribi Ağır Bir Hastalık Mı?

domuz Gribi İnsanların Korkutulduğu Kadar Ağır Bir Hastalık Değil. Belirtileri Olağan Gribe Göre Çok Daha Hafif.

domuz Gribi Olanların Hastaneye Yatmaları Veya İlaç Kullanmaları Da

gerekmiyor. Bunların Ateşleri Düşene Kadar Evde İstirahat Etmeleri Yeterli. Hastalık Kendi Kendine İyi Oluyor.

            Domuz Gribi Öldürücü Bir Hastalık Mı?

domuz Gribinin Öldürücü Bir Hastalık Olduğu Doğru Ama Bu İhtimal Binde Birin Bile Altında. Oysa Olağan Gripte Bu Oran Yüzde 1. Her Sene Olağan Gripten 250-500 Bin İnsanın Öldüğü Ama Domuz Gribinden Bugüne Kadar Ölen İnsan Sayısının 4 Bin 500 Civarında Olduğu Bilinirse Durum Daha İyi Anlaşılır.

grip Aşısı Ne Kadar Etkilidir?

aşı Gribin Hafif Atlatılması, Gribe Bağlı Komplikasyonların Ve Ölümlerin Azaltılması Amacıyla Yapılır. Bunun İçin De Aşıdaki Virüslerle Hastalık Yapan Virüsün Aynı Veya Çok Benzer Olmaları Gerekir.

aşıdaki Virüslerle Hastalık Yapan Virüsler Farklı Olduğunda Aşı Zaten Etkisiz Kalacaktır Ama Uyum Olduğunda Da Aşının Komplikasyon Ve Ölümleri Önlediğine Dair Bir Kanıt Yoktur.

aşı Yapılan Kimselerde O Virüslere Karşı Antikor Oluşması Aşının Etkili Olduğunu Göstermemektedir.

son Yıllarda Yapılan Pek Çok Araştırma Grip Aşısının 70 Yaşın Üstündekilerde Ölümleri Azatlığı İddiasının ‘çok Abartılı’ Olduğunu Ortaya Koymuştur. Amerika’ Da 1980’ Lerde Yüzde 15 Civarında Olan Aşılanma Oranlarının Son Yıllarda Yüzde 70’ Lere Kadar Çıkmasına Rağmen Yaşlılarda Gribe Bağlı ‘fazladan Ölümlerde’ Azalmanın Olmadığı Ortadadır.

aşı Yapılan İnsanların İncelendiği Bir Araştırmada Da Aşıdan Fayda Gördükleri Belirlenen Kimselerin Maddi Durumları Daha İyi Olan, Sağlıklarına Önem Veren, Sigara Alkol Kullanmayan, Sağlık Sigortaları Olan, Kendilerine İyi Bakan Kişiler Oldukları Anlaşılmıştır.

domuz Gribi Aşısı Olalım Mı?

domuz Gribi Aşısı Yapılması Kanımca Gerekli Değildir. Çünkü Bir Kere Domuz Gribi Sanıldığı Kadar Ağır Ve Öldürücü Bir Hastalık Değildir. İkincisi Domuz Gribi Aşısının Etkili Olduğunu Gösteren Hiçbir Veri Yoktur. Üçüncüsü De Bu Aşının Çok Ciddi Yan Etkileri Olabileceği İleri Sürülmektedir. İnsanlar Domuz Gribinden Değil Aşıdan Daha Fazla Zarar Görebilirler.


Konu Başlığı: Ynt: Domuz Gribinden Korkmayın...aşısından Korkun
Gönderen: cendere üzerinde 19 Ekim 2009, 22:05:23
Şahsen Ben De Ne Kendime Ne Çocuklarıma Yaptırmayı Düşünmüyorum ,kısa Bir Süre Sonra Felç Yaptığı , Çok Olumsuz Yan Etkilerinin Olduğu Söylentileri Dolaşıyor .