Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => Eğitim => Konuyu başlatan: okancan üzerinde 21 Ocak 2009, 20:31:54Konu Başlığı: Karne Konusunda Duruşumuz Nasıl Olmalı?
Gönderen: okancan üzerinde 21 Ocak 2009, 20:31:54
Karne Konusunda Duruşumuz Nasıl Olmalı?
 
 
herkes Heyecanla O Günü Bekler. Evet Artık Karneleri Alma Zamanı Gelmiştir. Sınıfta Merakla Beklenir, ´acaba Takdir Mi, Teşekkür Mü Alacağım, Karnede Zayıfım Olacak Mı Acaba?´ Diye. Sonra Tek Tek İsimler Okunur; 740 Elif, 104 Ahmet, 305 Selda... 
 
 
karneler Alınırken Başarısı Yüksek Olanlar Ayrı Bir Gururla Oturur Yerine, Karnelerinin Yanındaki Kurdeleden Ya Da Karnenin Yanında Verilen Onur Belgesinden Zaten Başarılı Olduğu Anlaşılır. Bazıları İse Üfleye Püfleye Oturur, Hatta Karne İstediğimiz Gibi Değilse O Güzel Gözlerden Sessiz Sedasız Birkaç Damla Yaş Dökülür.

evde Ailemiz De Aynı Heyecanı Yaşar. Onlar Da Çocuklarının Başarılı Olmasını İster. Başarının Yanında Verilen Sözlere Dayalı Hediyeler Alınır. Eğer Karne İstediğimiz Gibi Değilse, "bu Çocuk Okumayacak, Acaba Tamirci Yanına Versem De Tatilde Aklı Başına Mı Gelse!" Cümleleri Dökülür Babaların Dilinden...

çocuklarımızın Karnelerinin İyi Ya Da Kötü Olması, Onun Biricik Olduğu Ve Bizim İçin Çok Özel Biri Olduğu Duygusunu Değiştirmemeli. Her Şartta Onlar Bizim İçin Çok Değerli Varlıklar.

iki Tür Düşünme Yapısına Sahip İnsan Vardır. Sorun Odaklı Hareket Edenler Ve Çözüm Odaklı Düşünenler. Eğer Karneye Çözüm Odaklı Bakarsanız Önce Başarıları Görebilirsiniz. Ama Sorun Odaklı Bakarsanız Çocuğunuz İsterse "90" Alsın, Bu Sefer "niye 100 Değil?" Diye Sıkıntı Yaparsınız.

önce İyi Notları Görmeli Ve Kötü Notlarla İlgili De Çocuğumuzun Açıklamasına İzin Vermeli. Ama Bunu Yaparken Sinirlenmeden, Kızmadan, Suçlamadan Yapmalıyız.

çocuğunuzu Kesinlikle ´tembel´ Ya Da ´başarısız´ İfadeleriyle Nitelemeyin. Öğrenci De Kendini Bu Şekilde Kabul Ederse Başarılı Olmak İçin Gayret Sarf Etmez. Öncelikle Soğukkanlı Ve Sakin Olunmalı. Karnedeki Notlarla İlgili Olarak Ne Yapacağınıza, Uygulayacağınız Yaptırımlara Çocuğunuzla Birlikte Karar Vermelisiniz. Birlikte Onun Da Fikrini Alarak Yaptığınız Planlama Çocuğunuzun Karnesi Karşısında Sorumluluk Almasını Sağlayacaktır.

* Özel Yamanlar Koleji Psikolojik Danışmanı  M. Sinan Çalışkan*

aile.sağlık.zaman.