Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => Eğitim Haberleri ve Yorumları => Konuyu başlatan: Mehmet üzerinde 30 Kasım 2017, 07:53:07Konu Başlığı: 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olma
Gönderen: Mehmet üzerinde 30 Kasım 2017, 07:53:07
5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olması için düzenleme olacak

400 bin öğretmen adayı Milli Eğitim Bakanlığına atanabilmek için çabalarken Bakan İsmet Yılmaz’dan çok tartışılacak bir açıklama geldi. Bakan Yılmaz 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen olarak atanabilmeleri için kanuni değişiklik yapılacağını söyledi.

GEÇİCİ, SÖZLEŞMELİ, ÜCRETLİ, KADROLU ÖĞRETMENLER

 
27.11.2017 tarihli TRT Haber programına katılan ve gündemle ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz geçici öğretmenler, sözleşmeli öğretmenler ve ücretli öğretmenler hakkında bilgi verdi. Sözleşmeli öğretmenlik ile kadrolu öğretmenlik arasında fark yok açıklamasında bulunan Bakan Yılmaz sadece öğretmen kimliği üzerinde yazan ibarelerin farklı olduğunu söyledi. Bir sözleşmeli öğretmenin bankaya gittiğinde kimliğinin üzerinde sözleşmeli öğretmen yazmasından dolayı ücretli öğretmen sanıldığı örneğini veren Milli Eğitim Bakanı, yetkililere talimat verdiğini ve bu kimlik farkının da ortadan kaldırılarak üzerinde artık öğretmen yazılacağını vurguladı.

5 YIL GÖREV YAPAN ÜCRETLİ ÖĞRETMENLERE ATAMA YOLU
Ücretli öğretmenlerin mağdur olduğuna ve bu konuda sıkıntı yaşadıklarına inandığını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz girdikleri ders sayısına göre ücret alan ücretli öğretmenlerin ortalama maaşlarının asgari ücretin altında olduğuna işaret etti. Kanuni değişiklik yapılacağını belirten Bakan Yılmaz, MEB’de 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere sözleşmeli öğretmen atamasında mülakata çağrılmasında uygulanan üç katı kontenjana girme şartının uygulanmayacağını ifade etti. 5 yıl ücretli öğretmenlik yapanların öğretmen atama mülakatlarına alınması yönünde yasal düzenleme yapılacağını tekrarlayan Bakan İsmet Yılmaz ücretli öğretmenlere bir imtiyaz tanıyacağız dedi.