Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => ATATÜRK Hakkında Herşey => Konuyu başlatan: Serdar Yıldırım üzerinde 13 Kasım 2014, 21:51:19Konu Başlığı: Atatürk'ün Çocukluk Anısı: Balıkları Suya Attım
Gönderen: Serdar Yıldırım üzerinde 13 Kasım 2014, 21:51:19


bir Gün Makbule İle Naciye'yi Yanıma Alarak Çiftliğin Yakınındaki Gölette Balık Tutmaya Gittim. Ben Oltayla Balık Yakaladıkça Naciye Ağladı, Yalvardı, Balıkları Suya Atmamı İstedi. Naciye Ağlamasın Diye, Balıkları Suya Attım Ve Erkenden Çiftliğe Döndük. Zaten Hastaydı, Hastalığının İlerlemesinden Korkuyordum.

çiftlikte Elimdeki Kovanın Boş Olduğunu Gören Dayım Bana Şöyle Dedi:

" Vay Mustafa , Bakıyorum Göletteki Bütün Balıkları Yakalamışsın. Bu Kadar Balık Bize Çok, Yarısını Köye Verelim. Hani Balıklar, Oltana Yakalanmak İçin, Atılırlardı. Hani Avladığın Balıkları Şanslı Sayardın. Giderken Bir Kova Daha İstiyordun. Sen Önce Bu Kovayı Doldur Da Sonra İkinci Kovayı İste. "

dayım Konuşmasına Devam Edecekti Fakat Makbule Araya Girdi:

" Mustafa Abim, Yakaladığı Balıkları Suya Atmasaydı İki Kova Dolardı. "

bunun Üzerine Dayım:

" Nee, Abin Yakaladığı Balıkları Suya Mı Attı? Ama Neden? " Diye Sordu.

makbule Bu Soruya Şöyle Cevap Verdi:

" Çünkü Naciye Balıklara Acıdı Ve Her Balık Yakalandıktan Sonra Ağladı. "

naciye:

" Ben Ağladım Diye Abim Bir Dolu Balığı Suya Attı. " Dedi.

dayım:

 " Affet Beni Mustafa.. Durup Dururken Haksız Yere Sana Laf Söyledim. Senin Boşa Konuşmayacağını Anlamalıydım. Yarın İkimiz Gideriz Balık Tutmaya. Yanımıza Dört Kova Alırız. " Dedi.

dayım Konuşmasını Bitirince Bir An Naciye İle Gözgöze Geldik. Kardeşim Yalvaran Bakışlarla Bana Bakıyordu.

ertesi Gün Sabah Kahvaltısından Sonra Dayım Çiftlikte Beni Çok Aradı. Bulamazdı Tabi Ki Çünkü Samanlığa Saklanmıştım. Dayım, Mustafa, Mustafa, Nerdesin? Diye Bağırdıkça Yanımdaki Makbule İle Naciye Kıkır Kıkır Güldüler.


mustafa Kemal Atatürk’ün Anılarından