Egitimciyim.Net

Eğitim Dünyasına Dair Herşey => Eğitim => Konuyu başlatan: Mehmet üzerinde 20 Şubat 2014, 12:49:26Konu Başlığı: Liseler Arası Geçiş Başvurularına Yeni Düzenleme
Gönderen: Mehmet üzerinde 20 Şubat 2014, 12:49:26
Ortaöğretime Yerleştirme Puanıyla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Arasında Nakil Ve Geçiş Başvuruları, Temmuz, Ağustos, Eylül Ve Şubat Aylarında Haftada Bir, Diğer Aylarda İse Ayda Bir Kez Olmak Üzere Veli Tarafından Öğrencinin Öğrenim Gördüğü Okul Müdürlüğüne Yapılacak.

bugünkü Resmi Gazete'de 7 Eylül 2013 Tarihli Milli Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’nin Ortaöğretime Yerleştirme Puanıyla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumları Arasında Nakil Ve Geçiş Başvurularına İlişkin Maddelerinde Düzenlemeye Gidildi. Buna Göre, Ortaöğretim Kurumları Arasında Nakil Ve Geçiş Başvuruları, Temmuz, Ağustos, Eylül Ve Şubat Aylarında Haftada Bir, Diğer Aylarda İse Ayda Bir Kez Olmak Üzere Veli Tarafından Öğrencinin Öğrenim Gördüğü Okul Müdürlüğüne Yapılacak.
     
öğrencinin Nakil Şartlarını Taşıması Halinde Başvurusu Okul Müdürlüğünce Naklen Gidilmek İstenilen Okul Müdürlüğüne E-okul Sistemi Üzerinden İletilecek. Onay Veya Ret İşlemi Nakil İstenilen Okul Müdürlüğünce E-okul Sistemi Üzerinden Gerçekleştirilecek.
     
okul Sistemi Üzerinden Alınan Nakil Ve Geçiş Başvurularından, Temmuz, Ağustos, Eylül Ve Şubat Aylarında Alınanlar Her Haftanın Son İş Gününde, Diğer Aylarda Alınan Başvurular İse Takip Eden Ayın İlk İş Gününde İlgili Okul Müdürlüğünce Değerlendirilecek. Değerlendirmeyle İlgili Tutanak, E-okul Sistemi Üzerinden Alınarak Okul Müdürü Ve İlgili Müdür Yardımcısı Tarafından İmzalanıp Dosyalanacak. Sonuç Aynı Gün Okulda İlan Edilecek Ve Öğrencinin Öğrenim Gördüğü Okul Müdürlüğüne E-okul Ve Veli Bilgilendirme Sistemi Üzerinden Bildirilecek. Öğrenciye Ait Veriler, E-okul Sistemi Üzerinden Alınacak.
     
yetenek Sınavıyla Öğrenci Alan Okullar Arası Nakiller
     
yetenek Sınavıyla Öğrenci Alan Okullar Arasında Nakiller, Naklen Gidilmek İstenilen Okulun Alanında Açık Kontenjan Bulunmasına Bağlı Olarak İlgili Okul Müdürlüklerince Gerçekleştirilecek. Nakil Ve Geçiş Başvurusu, Temmuz, Ağustos, Eylül Ve Şubat Aylarında Haftada Bir, Diğer Aylarda İse Ayda Bir Kez Olmak Üzere Veli Tarafından Öğrencinin Öğrenim Gördüğü Okul Müdürlüğüne Yapılacak.
     
öğrencinin Nakil Şartlarını Taşıması Halinde, Başvurusu Okul Müdürlüğünce Naklen Gidilmek İstenilen Okul Müdürlüğüne E-okul Sistemi Üzerinden İletilecek. Onay Veya Ret İşlemi Nakil İstenilen Okul Müdürlüğünce E-okul Sistemi Üzerinden Gerçekleştirilecek. Başvuruların Açık Kontenjandan Fazla Olması Halinde 9'uncu Sınıflar İçin Ortaokul Veya İmam-hatip Ortaokuluna Ait Başarı Puanı, Diğer Sınıflar İçin Alt Sınıf Veya Sınıflara Ait Yılsonu Başarı Puanlarının Aritmetik Ortalaması Esas Alınacak Ve Puan Üstünlüğüne Göre Kayıt Veya Nakil Yapılacak.
     
temmuz, Ağustos, Eylül Ve Şubat Aylarında Alınan Başvuruların Değerlendirilmesi Her Haftanın Son İş Gününde, Diğer Aylarda Alınan Başvuruların Değerlendirilmesi İse Takip Eden Ayın İlk İş Gününde İlgili Okul Müdürlüğünce Yapılacak. Nakil İçin Başvuruda Bulunan Öğrenci Sayısının Açık Kontenjandan Fazla Olması Ve Puanların Eşitliği Halinde, Yaşı Küçük Olan Öğrencinin Nakli Kabul Edilecek. Değerlendirmeyle İlgili Tutanak E-okul Sisteminden Alınarak Okul Müdürü Ve İlgili Müdür Yardımcısı Tarafından İmzalanıp Dosyalanacak. Sonuç Aynı Gün Okulda İlan Edilecek Ve Öğrencinin Öğrenim Gördüğü Okul Müdürlüğüne E-okul Ve Veli Bilgilendirme Sistemleri Üzerinden Bildirilecek. Öğrenciye Ait Veriler, E-okul Sistemi Üzerinden Alınacak.
boş Kontenjanlar Dolacak
doğan Ceylan- Müfettişler Derneği Başkan Yardımcısı: Sınavla Öğrenci Alan Ortaöğretim Kurumlarında Özellikle 9’uncu Sınıflarda Bazı Okullarda Kontenjanlar Boş Kalıyordu. Yönetmeliğin Eski Haliyle Her Ayın Son Haftası Nakil Müracaatında Bulunulması Sorun Yaratıyordu. Yönetmelik Değişikliği İle Nakil Ve Geçiş Başvuruları, Belirtilen Aylarda Haftada Bire İndirildi. Böylece Ortaöğretim Kurumlarında Haftada Bir Ek Yerleştirmeler Yapılabilecek Ve Boş Kontenjanların Zamanında Doldurulması Sağlanacak. Ayrıca Bu Tür Okullarda Öğrencisi Olup Özellikle Ailenin Başka Yere Taşınması Durumunda Nakil Zorunluluğu Doğan Öğrenciler Ayda Bir Nakil Yapıldığı İçin Sorun Oluyordu. Çünkü Ortaöğretimde Devamsızlık Süresi 10 Güne İndi.