*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
23 Ağustos 2019, 01:13:25

Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz

Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k  (Okunma Sayısı 9604 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 29 Haziran 2008, 11:57:42 »
feyza05
Ziyaretçi

Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar kutsaldır

Kutsal görevler vardır hayatta. Maddi tarafından çok manevi bir yönü vardır bu görevlerin. İlk aklıma gelenler askerlik, imamlık ve öğretmenliktir.

Görev yaptığı sınır karakolunda nöbetini ihmal eden bir asker sorumluğunun farkında değildir. “Yanlış doktor candan, yanlış hoca dinden eder” sözü bir din görevlisinin manevi sorumluluğunu hatırlatır. Bir ülkenin geleceği olan gençlerini yetiştiren öğretmenlerin sorumluluğu ise bambaşkadır.

Sınırda nöbet tutacak askeri de, hastalarını muayene edecek doktoru da, toplumun dini hayatının icrasını sağlayan ve çocuklara din sevgisini aşılama sorumluluğu olan imamı da öğretmenler yetiştiriyor çünkü.

Öğretmenin nöbeti askerin nöbetinden kutsal gibi geliyor bana!
* * * * * *
Kitap okuma alışkanlığı kazandıramadığı bir öğrenciye, sadece sözcük türlerini ezberletiyorsa bir Türkçe öğretmeni, tuttuğu nöbetin hakkını vermiş olur mu? Bir milletin dinini yok etmek isteyenlerin, önce o milletin dilini yozlaştıracağını öğrencilerini öğretmek, nöbet tutmanın sorumlulukları arasında değil mi?

Tarih şuuru ve bilinci vermeyen bir tarih öğretmeni, Kosova savaşının maddelerini öğrencilerine ezberletiyorsa “sınıfta nöbet tutmanın” ne demek olduğunu anlayıp anlamadığını sorgulamak zorundayız.

Çanakkale savaşının tarihini ezberletip, metre kareye altı bin mermi düşerken tekbirlerle düşman üzerine koşan Mehmetçiğin manevi dinamiklerinden bahsetmiyorsa bir tarih öğretmeni, nöbet sorumluluklarını tekrar gözden geçirmek zorunda değil mi?

Türkiye'nin hangi coğrafi bölge içerisinde olduğunu öğrencilerine ezberleten bir Coğrafya öğretmeni, topraklarımızın jeopolitik önemini kavratamıyorsa, mesleki nöbetini tekrar gözden geçirmek zorunda değil mi?

Düşünen insanların hayatlarını ezberleten bir felsefe öğretmeni, öğrencilerine düşünme ve tefekkür etme alışkanlığı kazandırmak için çaba sarfetmiyorsa sadece “felsefe” yapmış olmaz mı?

Üç bilinmeyenli denklemleri çözmenin formülünü ezberlettiği bir öğrencisine, hayatın iniş çıkışlarla dolu bir yolculuk olduğunu, zorlukların insan hayatının biley taşları olduğunu da anlatmak zorunda değil mi bir Matematik öğretmeni? Zor günlerde hayatla mücaddele etmenin formüllerini kim öğretecek öğrencilere?

Bir Geometri öğretmeni, öğrencilerine üçgenin iç açılarının toplamını öğretip, insanlığın iç acılarını öğretemiyorsa, tuttuğu nöbeti sorgulamak zorunda değil mi!

Bir Fizik öğretmeni öğrencilerine sürtünme kuvvetini öğretip, ülkemiz içinde yaşanan sürtüşmelerin, sağ sol kavgalarının, Alevi-Sunni tartışmalarının, Kürt-Türk ayırımının, kısacası, kısır ideolojik tartışmaların sosyal yapımızı nasıl tahrip ettiğini anlatmıyorsa, nöbetinde uyumuş bir asker kadar suçlu değil mi?

İvme kurallarını ezberlettiğimiz kadar ahlak ivmesini kaybetmenin sosyal yaralarımızı nasıl derinleştiğini de anlatmak zorunda değil miyiz öğrencilerimize?

İki hidrojen ve bir oksijenin (H2O) birleşmesinden suyun meydana geldiğini ezberletip, rüşvet ve adam kayırmanın devlet çarklarını ne hale getirdiğini öğrencilerimize anlatamıyorsak, neyin nöbetini tuttuğumuzu tekrar gözden geçirmek zorundayız.

Hücreler arasındaki savaşta mikropların nasıl yok edildiğini öğretip, insanlığın geleceğini karartan, sosyal bünyemizi tahrip eden mikroplarla (içki, kumar, fuhuş, eroin) nasıl mücadele edeceğimizi de öğrencilerimize anlatmak zorunda değil miyiz?

“İnsan bir ağacın yanından geçerken onun varlığına nasıl hayran olmaz, onun varlığından nasıl mutlu olmaz” diyen Dostoyevski’nin sözünü, öğrencilerinin yüreğine işleyemeyen bir Resim öğretmeni, bir yaprak resmi çizdirerek sınırda nöbet tutmuş olur mu?

Spor yapmanın insanı daha sağlıklı hale getirdiğini, spor yapanları seyretmenin (futbol fanatizmi) insanın sadece zamanını öldürdüğünü öğrencilerine öğretemeyen bir Beden eğitimi öğretmeni, öğrencilerine sağa-sola dönme kurallarını öğreterek mesleki nöbetini tutmuş olur mu?

Yaprakların hışırtısını, suyun şırıltısını, rüzgarın uğultusunu dinlemesini öğrencilerine öğretemeyen bir müzik öğretmeni, dor-re-mi- fa diye başlayan notaları çocuklara ezberleterek Müzik dersi vermiş olur mu gerçekten?

Namaz surelerini öğrencilerine ezberletip, yalan ile imanın aynı kalpte duramayacağını öğrencilerini öğretemiyorsa bir din kültürü öğretmeni, nöbet yerini terk etmiş olmanın hesabını Allah’a verebilir mi?

“Ben güzel ahlakı tamamlamak için gönderildim” diyen Hz. Peygamberin ahlakını öğrencilerini aşılamadan, 32 farzı ezberletmek, nöbet tutmak anlamına gelir mi?

Askerine Peygamberinin ismini (Mehmetçik) veren “tek” millet olduğumuzu öğrencilerine öğretebilen bir din kültürü öğretmeni nöbetinin bilincine varmıştır.
* * * * * *
Bu ülke, bunca sıkıntıya rağmen hala düşman işgaline uğramamışsa, sınırda ve sınıfta nöbetini tutan, tuttuğu nöbetin bilinciyle mesleğini icra edenler sayesindedir.

Allah sınırda ve sınıfta tuttuğu nöbetin bilincinde olanların sayısını artırsın.

Sait ÇAMLICA
Eğitimci - Yazar
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
Offline Pasif

View Profile
Re: Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k
« Posted on: 23 Ağustos 2019, 01:13:25 »

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k oyunları, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k programı, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k , Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k program yükle, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k download, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k hikayeleri, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k kitabı, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k haber, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k yükle, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k videosu, Sınıfta nöbet tutmak, sınırda nöbet tutmak kadar k, şarkı sözleri
« Yanıtla #1 : 29 Haziran 2008, 14:35:03 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

evet hocam ne kadar güzel özetlenmiş

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

« Yanıtla #2 : 29 Haziran 2008, 19:25:24 »
bilge_66
Ziyaretçi

AMAN NE NÖBET NE NÖBET ,hem sınırda hem sınıfta.
« Yanıtla #3 : 29 Haziran 2008, 22:23:09 »
feyza05
Ziyaretçi

Öğretmenlik  gönül işidir ve de KUTSAL bir görevdir bilge_66
« Yanıtla #4 : 29 Haziran 2008, 22:28:48 »
feyza05
Ziyaretçi

Ayrıca öğretmeliğin kutsal bir görev olduğu bilincine sahip olmayan bir öğretmenin mesleğini severek yaptığına da inanmam, öğrencilerine birşeyler verebildiğine de....
« Yanıtla #5 : 29 Haziran 2008, 23:27:26 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

Ayrıca öğretmeliğin kutsal bir görev olduğu bilincine sahip olmayan bir öğretmenin mesleğini severek yaptığına da inanmam, öğrencilerine birşeyler verebildiğine de....

bir öğretmenin yaptığı hata yıllar sonra aanlaşılır.evet hocam bu meslek sevilmeden yapılmaz.

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.

« Yanıtla #6 : 30 Haziran 2008, 08:47:04 »
bilge_66
Ziyaretçi

abartmayın arkadaşlar kaç kişi severek yapıyor bu işi, ayrıca her iş severek yapılmalı insan yaptığı her işi severek yapmalı ama şu da bir gerçek ki yürekmiş gönülmüş kalpmiş kardeşim biz sakatatçı değiliz gönülle yürekle geçim olmuyor, kira fatura ödenmiyor verin ev sahibinize bakkala kasaba yüreğinizi
« Yanıtla #7 : 30 Haziran 2008, 09:14:46 »
feyza05
Ziyaretçi

haklısınız belki de ama şu da varki biz insan yetiştiriyoruz, dolayısı ile geleceğe yön vermiş oluyoruz. Bu hiç bir işe benzemez. Geleceğin cumhurbaşkanını, başbakanını, maliye bakanını :) ,  milli eğitim bakanını :)))  da biz yetiştiriyoruz, doktorunu, polisini de.... biz görevimizi gereği gibi yerine getirmezsek bizi örnek alan öğrencilerimizden gelecekte ne yapmasını bekleyebiliriz ki...
« Yanıtla #8 : 01 Temmuz 2008, 18:54:54 »

KILIÇ Offline
Yönetim Ekibi
Bilge Üye

bence fazla abartmamak gerekiyo tamam kutsal bir görev yapıyoruz tüm herkesi biz yetiştiriyoruz falan ama sınırda nöbet bekleyenle kendimizi kıyaslayamayız sınırda nöbet bekleyenlerle bizler aynı kefeye konamayız.askerlerimizin görevi daha kutsal daha zor allah onlara güç kuvvet versin bizi korusunlar. tanrı türkü korusun

bastığın yerleri toprak diye geçme tanı
düşün altındaki binlerce kefensiz yatanı

« Yanıtla #9 : 06 Temmuz 2008, 13:59:51 »
feyza05
Ziyaretçi

bence fazla abartmamak gerekiyo tamam kutsal bir görev yapıyoruz tüm herkesi biz yetiştiriyoruz falan ama sınırda nöbet bekleyenle kendimizi kıyaslayamayız sınırda nöbet bekleyenlerle bizler aynı kefeye konamayız.askerlerimizin görevi daha kutsal daha zor allah onlara güç kuvvet versin bizi korusunlar. tanrı türkü korusun

peki gereği gibi görevimizi yerine getirmezsek sınırda nöbet tutacak asker bulabilirmiyiz yada bulduk layıkıyla, benimseyerek yapacak mı? Geçenlerde tv de şehitler ile ilgili bir program vardı, ikiz erkek kardeşlerden biri askere gidiyor diğeri de dağa çıkmayı tercih ediyor sanırım burada da eğitimin önemi ortaya çıkıyor öyle değil mi, düşüncelerinize saygı duyuyorum bu arada... Evet her yönden zordur askerlik bu muhakkak ki doğrudur bayanız ama anneyiz o kadarını biliriz.
Sonuç itibariyle Askerlik ve Öğretmenlik iki kutsal görevdir..:))))
« Yanıtla #10 : 07 Temmuz 2008, 13:13:12 »
burçin Offline
Yeni Üye

arkadaşlar ne için tartıştınız anlamadım.bence öğretmen nöbeti asker nöbeti kıyaslanacak bir konu değil,
tamam öğretmenlik kutsal bir meslek ama kaçımız layığı ile yapıyoruz.askerlerimize allah güç kuvvet versin.allah türkü vatanımızı korusun
« Yanıtla #11 : 14 Eylül 2008, 20:52:45 »
gnl Offline
Yeni Üye

hepinize katılıyorum arkadaşlar...ve ağzınıza sağlık...gönüllü gönül öğretmen olarak bu mesleği gönül vererek yapıyorum hemde kadrosuz çalışıyorum...zengin falanda değilim...geçimimi ücretli çalışarak karşılamaya çaba gösteriyorum.evet mesleğimi seviyorum..hemde çooook...tabii ki önce can sonra canan ama neylersinki öğretmenlik mesleğini ayağa düşürdüler...ve maalesef kutsallığınıda ciddiye alan olamıyo bu günlerde....
« Yanıtla #12 : 15 Eylül 2008, 00:03:52 »
feyza05
Ziyaretçi

hepinize katılıyorum arkadaşlar...ve ağzınıza sağlık...gönüllü gönül öğretmen olarak bu mesleği gönül vererek yapıyorum hemde kadrosuz çalışıyorum...zengin falanda değilim...geçimimi ücretli çalışarak karşılamaya çaba gösteriyorum.evet mesleğimi seviyorum..hemde çooook...tabii ki önce can sonra canan ama neylersinki öğretmenlik mesleğini ayağa düşürdüler...ve maalesef kutsallığınıda ciddiye alan olamıyo bu günlerde....

haklısın ama ümit var olmak gerekir sayın hocam, biz elimizden geleni yapalım "vicdan en rahat yastıktır" bunu da unutmayalım yeter...

İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Nöbet geçiren birini gördüğünüzde ne yapmalısınız? Sohbet / Eğlence feyza05 0 1654 Son Mesaj 13 Kasım 2008, 20:42:31
Gönderen: feyza05
Öğretmen Devam- Devamsızlık Ve Nöbet Çizelgesi İdari İşler Mehmet 1 9380 Son Mesaj 22 Aralık 2010, 16:53:51
Gönderen: idareci
Nöbet Değişim Formu İdari İşler Serdengeçti12 0 3571 Son Mesaj 29 Mayıs 2014, 14:32:19
Gönderen: Serdengeçti12
Öğretmen Raporu olsa da Nöbet Tutmak Zorunda Özlük Hakları Mehmet 0 4098 Son Mesaj 28 Aralık 2015, 14:32:08
Gönderen: Mehmet
İdari İzinlerde Öğretmenlere Nöbet Ücreti YOK Öğretmenlerin maaş,ek-ders vb. konularla ilgili paylaşım alanı Mehmet 0 3429 Son Mesaj 25 Şubat 2016, 14:08:30
Gönderen: Mehmet
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  

Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -