*
Merhaba, Ziyaretçi. Lütfen giriş yapın veya üye olun.
Aktivasyon mailiniz gelmediyse buraya tıklayın.
20 Şubat 2020, 01:06:50


Kullanıcı adınızı, parolanızı ve aktif kalma süresini giriniz


Sayfa: [1]   Aşağı git
  Yazdır  
K: Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli)  (Okunma Sayısı 13127 defa)
0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.
« : 07 Kasım 2009, 21:58:10 »
cendere
Ziyaretçi

Canlı Ve Cansız Yüzlerce Varlığın Adının Geçtiği Kur’an-ı Kerim’de Onlarca Hayvan İsmi De Geçmektedir. İşte Onların Tüm Listesi Hem De Resimli, Ayetli:
kaynak: Dünya Bülteni / Dini Araştırmalar Merkezi

 

birçok Yerin, Mekânın, Bitkinin, Canlı Ve Cansız Varlıkların Adının Geçtiği Kur’an-ı Kerim’de Onlarca Hayvan İsmi De Geçmektedir. (daha Önceki Araştırmamızda Kur’an’daki Bitkilere Yer Vermiş İdik. Bu Araştırmamızda İse Kur’an’daki Hayvanlara Değineceğiz.)

 

kur’an-ı Kerim’de Adı Geçen Hayvanlardan Bazıları (domuz Gibi) Haramlıkları Anlatılmak İçin Zikredilmiştir, Bazıları İnsanoğlunun Bir Takım Çirkin Davranışlarını Vasıflandırmak İçin Kullanılmıştır (eşek, Köpek Ve Karga Gibi), Bazıları Da (deve, Sinek, Sivrisinek Ve Örümcek Gibi) Allah’ın Ayetlerini Tefekkür İçin Anlatılmıştır Ve Bazısı Da (at Gibi) Hayvanları Övmek İçin Zikredilmiştir.

 

kur’ân’ın Bazı Sûrelerinin Adı Hayvan Adını Taşımaktadır: Bakara (inek) Sûresi, Nahl (arı) Sûresi, Ankebût (örümcek) Sûresi, Neml (karınca) Sûresi, Fil Sûresi. Bu Sureler İsimlerini İçerdikleri Konulardan Dolayı Almaktadır. Örneğin Bakara Sûresi İsmini İsrailoğulları’nın Kestiği İnekten Dolayı Almaktadır. En’âm Sûresindeki En'âm İse; Koyun, Keçi, Deve, Sığır Ve Manda Cinslerini Bir Arada İfade Eden Bir Kelimedir.

 

ayrıca Kur’an-ı Kerim’de Hayvanlar Bazı Toplu İsimler Adı Altında Zikredilmiştir. Örneğin: Ed-dabbe (14 Kez), Ed-devvab (4 Kez), (dabbe, İnsan Dahil Tüm Canlıları İçerir Veya Sadece Hayvanları. “dabbetu’l Arz” İse Ağaçları Kemiren Haşaratı İçerdiği Gibi Kıyametin Haberci Olan Hayvanı Da İhtiva Eder.), Et-teyr/kuş (34 Kez), Tair (5 Kez) (ebabil Kuşları, İbrahim (as)’in Kuşu Ve İsa (as)’ın Kuşunu Da İçerir) Ve El-cevarih (1 Kez) (bu Da Dabbe’den Köpek Gibi Ve Kuşlardan Şahin Gibileri İçeren Bir Kelimedir). Bu Arada, Kur’an’da Geçen “es-seb’û” Kelimesi Aslan, Kurt, Kaplan Ve Sırtlan Gibi Yırtıcı Ve Pençeli Hayvanları İhtiva Eden Bir Kelimedir. Kur’an’da 32 Kez Geçen En’âm Kelimesinin Manasını İse Yukarıda Belirtmiştik.

 

bu Arada, Kur’an-ı Kerim’in Birçok Yerinde Hayvanların Bazı Özellikleri Fil’in Hortumu Gibi Veya Hayvanlardan Elde Edilen Ürünlere De Yer Verilmektedir. Kur’an’ın Çeşitli Yerlerinde, Çeşitli Hayvanlardan Da Bahsedilmektedir. Örneğin Köpek 17, Maymun 16, Domuz 15, Yılan 14, Koyun 13, Deve 12, Öküz Ve İnek 11, At 10, Katır 9, Eşek 8, Kurt 7, Arı (6) Karınca 5, Örümcek 4, Sivrisinek 3 Ve Sinek İse 2 Defa Kur’an’da İsim Olarak Zikredildiği Görülmektedir.

 

hayvanlar Da Birer Topluluk Ve Ümmettir

 

kur’an’ın Hayvanlarla İlgili Dikkat Çekici Bir İfadesi De, Hayvanların Da “ümmet” Olduklarının İfade Edilmesidir. İslâmi Gelenek Ve Literatürde Özel Ve Önemli Bir Kavram Olan “ümmet”in Hayvanlar İçin De Kullanılması Gerçekten Dikkat Çekicidir:

 

“yeryüzünde Yürüyen Hiçbir Hayvan Ve İki Kanadıyla Uçan Hiç Bir Kuş Yoktur Ki, Onlar Da Sizin Gibi Birer Ümmet Olmasınlar. Biz Kitabta Hiç Bir Şeyi Eksik Bırakmamışızdır. Sonra Onlar Rablerinin Huzuruna Toplanacaktır.” (el-en’âm / 38)

 

bazı İslam Alimleri, Ehl-î Hayvanları Koyun İle Keçiden, Sığır İle Mandadan Ve At İle Deveden İbaret Olmak Üzere Başlıca Altı Cins Olduğu Söylemişler Ve Köpek, Kedi, At, Eşek Gibi Hayvanları Da Etleri Yenmeyen Ehlî Hayvanlar Arasında Saymışlardır. Dinimizde Kurban Ve Zekât Gibi Mâlî İbadete Konu Olan Ehlî Hayvanlar “en’âm” Adı Verilen Deve, Sığır-manda, Koyun-keçidir.

 

kur’an, Ayrıca Hayvanları Yaratıcının Sanatındaki Mahareti Ve Üstünlüğü Dile Getiren Bir Başka Sanat Eseri Olarak Da Takdim Eder: “kuşkusuz Sizin İçin Hayvanlarda Da Büyük Bir İbret Vardır. Zira Size, Onların Karınlarındaki Fışkı İle Kan Arasından(gelen), İçenlerin Boğazından Kolayca Geçen Halis Bir Süt İçiriyoruz.” (en-nahl / 66)

 

hayvanların İnsanlara “boyun Eğdirildiği” Ve Faydaları Kur’an-ı Kerim’de Şöyle Haber Veriliyor: “görmediler Mi Ellerimizin Yaptıklarından Kendilerine Nice Hayvanlar Yarattık Ta Kendileri Onlara Mâlik Olmaktadırlar. Onları Kendilerine Boyun Eğdirdik. İşte Binekleri Onlardandır Ve Onlardan Yiyorlar. Kendileri İçin Onlarda Daha Birçok Faydalar Ve İçecekler Var. Hâlâ Şükretmiyorlar Mı?” (yâsîn / 71 -73).

 

öte Yandan, Kur’an-ı Kerim’e Göre; Yüce Allah İnsanlara Hayvanları Eğitecek Bilgi, Beceri Ve Kabiliyet Vermiştir. İnsanlar Hayvanların Nasıl Öğrendiklerini Tespit Etmişler, Daha Sonra Da Onları Eğitmişlerdir. Kur’an, Hayvanların Eğitimine Av Hayvanlarını Örnek Göstermiştir. Günümüzde Öğrenme Psikolojisini Araştıran Birçok Bilim Adamı Da Hayvanların Öğrenme Yeteneklerini İncelemiştir. Hayvanların Öğrenme Kabiliyetini İnceleyen Araştırmacılar Koşullandırma Yöntemine Ulaşmışlardır. Kur’an’da Sözü Edilen Hayvan Eğitimi De Koşullandırma Yöntemine Dayanmaktadır.

 

hadis-i Şeriflerde Hayvanlar

 

kur’an’ın Konuya Verdiği Öneme Paralel Olarak, Hz. Peygamber’in De Hayvanların Korunması, Onlara Merhamet Ve Şefkat Gösterilmesi Konusuna Çok Önem Verdiği Görülmektedir. Onun Hayvanlara Şefkat Gösterilmesi, Korunması, Eziyet Edilmemesi, Aşağılanmaması Konularında Gösterdiği Titizlik Gerçekten De Dikkat Çekicidir. Günümüzde, Allah’ın En Mükerrem Yaratığı İnsana Her Türlü İşkence Ve Zulümler Hâlâ Uygulanırken, Hz. Peygamber’in (sav) Hayvanlara Bile İşkence Ve Zulüm Yapılmasını Yasakladığı Görülmektedir.

 

bu Çerçevede, Hz. Peygamber (sav) Müslümanlara Sadece İnsanlara Değil, Bütün Canlılara Karşı Merhametli Olmalarını Öğretmiştir: "merhametli Olanlara Rahman (yani Merhamet Sahihi Olan Allah) Merhamet Eder. Yerde Olanlara Merhametli Olun Ki, Gökte Olanlar Da (melekler) Size Rahmet Etsin." (tirmizî, "birr" B. 16).

 

yine Yukarıda İfade Edildiği Gibi, “haksız Olarak Bir Serçeyi Öldürenden, Cenab-ı Hak Kıyâmet Gününde Hesap Soracaktır”. Ayrıca Hz. Peygamber (sav)'in, Kuşların Yuvalarının Bozulmamasını, Yumurta Ve Yavrularının Alınmamasını Da Emretmiştir. Bir Yuvadan Aldığı Yavruları Torbasına Doldurup Şehre Getiren Birine Peygamber Efendimiz Onları Derhal Analarının Yanına, Aldığı Yuvaya İade Etmesi Uyarısında Bulunmuştur. Böylece Bu Sevimli Yavrularının Anne Yuvalarında Ve Tabii Ortamda Özgürce Büyümeleri Temin Edilmiştir.

 

hz. Peygamber’in Bu Tavır Ve Tavsiyelerinin Tarih Boyunca Müslümanlar Üzerinde Çok Etkili Olduğu Görülmektedir. Hz. Peygamber’den Aldıkları Bu Bakış Açısıyla Hareket Eden Müslümanlar Herkese Karşı Merhamet Ve Hoşgörüyle Bakmışlardır. Düşmanlarına Bile İşkence Etmemişlerdir. Başka Din Ve İnanç Sahipleri Müslümanlar Arasında Huzur İçinde Yaşamışlardır. Bu Merhamet, Sevgi Ve Hoşgörü Medeniyetinden Hayvanlar Da Nasibini Almıştır. Ayrıca Hayvanlara İyi Davranmanın İnsanı Cennete, Kötü Davranmanın İse, Cehenneme Girmesine Sebep Olabileceğini De Yine Bizzat Hz. Peygamber (sav)’in Hadislerinden Anlıyoruz.

 

işte Kur’an-ı Kerim’de Adı Geçen Hayvanlar:

 

1- Deve


“bizim âyetlerimizi Yalanlayıp Da Onlara Karşı Kibirlenmek İsteyenler Var Ya, İşte Onlara Gök Kapıları Açılmayacak Ve Onlar, Deve İğne Deliğine Girinceye Kadar Cennete Giremiyeceklerdir! Suçluları İşte Böyle Cezalandırırız!” (el-a’raf / 40)

2- Sivrisinek


“şüphesiz Allah (hakkı Açıklamak İçin) Sivrisinek Ve Onun Da Ötesinde Bir Varlığı Misal Getirmekten Çekinmez. İman Etmişlere Gelince, Onlar Böyle Misallerin Rablerinden Gelen Hak Ve Gerçek Olduğunu Bilirler. Kâfir Olanlara Gelince: Allah Böyle Misal Vermekle Ne Murat Eder? Derler. Allah Onunla Birçok Kimseyi Saptırır, Birçoklarını Da Doğru Yola Yöneltir. Verdiği Misallerle Allah Ancak Fâsıkları Saptırır (çünkü Bunlar Birer İmtihandır).” (el-bakara / 26)
 

3- Katır


“atları, Katırları Ve Eşekleri Binmeniz Ve (gözlere) Zinet Olsun Diye (yarattı). Allah Şu Anda Bilemeyeceğiniz Daha Nice (nakil Vasıtaları) Yaratır.” (en-nahl / 8)

 

4- Buzağı


“andolsun Ki Elçilerimiz (melekler) İbrahim'e Müjde Getirdiler Ve: "selam (sana)" Dediler. O Da: "(size De) Selam" Dedi Ve Hemen Kızartılmış Bir Buzağı Getirdi.” (hud / 69)

 

“musa'ya Kırk Gece (vahyetmek Üzere) Söz Vermiştik. Sonra Haksızlık Ederek Buzağıyı (tanrı) Edindiniz.” (el- Bakara / 51)

 

5- İnek


“"bizim Adımıza Rabbine Dua Et, Bize Onun Ne Olduğunu Açıklasın" Dediler. Musa: Allah Diyor Ki: "o, Ne Yaşlı Ne De Körpe; İkisi Arasında Bir İnek." Size Emredileni Hemen Yapın, Dedi.” (el-bakara / 68)

 

“yahudilere Bütün Tırnaklı Hayvanları Haram Kıldık. Sırtlarında Yahut Bağırsaklarında Taşıdıkları Ya Da Kemiğe Karışan Yağlar Hariç Olmak Üzere İnek Ve Koyunun İç Yağlarını Da Onlara Haram Kıldık. Bu, Zulümleri Yüzünden Onlara Verdiğimiz Cezâdır. Biz Elbette Doğru Söyleyeniz.” (el-en’am / 146)

 

6- Yılan“bunun Üzerine Musa Asasını Yere Attı. O Hemen Apaçık Bir Yılan Oluverdi!” (el-a’raf / 107)

 

“bunun Üzerine Musa Asâsını Atıverdi; Bir De Ne Görsünler, Asâ Apaçık Bir Yılan (oluvermiş)!” (eş-şuara / 32)

 
Logged
Robot Moderatör
Anahtar Kelime
*****
Offline Pasif

Mesajlar: 3997


View Profile
Re: Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli)
« Posted on: 20 Şubat 2020, 01:06:50 »

 

MESAJDAKİ DOSYA VE EKLENTİLERİ GÖRMEK İÇİN ÜYE OLMALISINIZ.Üye olmak 10 Sniyenizi alacaktır.

giris  kayit
Anahtar Kelimeler: Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) oyunları, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) programı, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) , Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) program yükle, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) download, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) hikayeleri, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) kitabı, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) haber, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) yükle, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli) videosu, Kuran-ı Kerimde Adı Geçen Hayvanlar (resimli), şarkı sözleri
Logged
« Yanıtla #1 : 07 Kasım 2009, 22:45:47 »
cendere
Ziyaretçi

7- Çekirge


“biz De Ayrı Ayrı Mucizeler Olarak Onların Üzerine Tufan, Çekirgeler, Bitler, Kurbağalar Ve Kan Gönderdik; Yine De Büyüklük Tasladılar Ve Günahkâr Bir Kavim Oldular.” (el-a’raf / 133)

 

“sanki Etrafa Yayılmış Çekirge Sürüsü Gibi Bakışları Perişan (utançtan Yere Bakar) Bir Halde Kabirlerden Çıkarlar.” (el-kamer / 7)

 

8- Eşek - Merkep


“tevrat'la Yükümlü Tutulup Da Onunla Amel Etmeyenlerin Durumu, Ciltlerce Kitap Taşıyan Merkebin Durumu Gibidir. Allah'ın âyetlerini Yalanlamış Olan Kavmin Durumu Ne Kötüdür! Allah, Zalimler Topluluğunu Doğru Yola İletmez.” (el-cum’a / 5)

 

“atları, Katırları Ve Eşekleri Binmeniz Ve (gözlere) Zinet Olsun Diye (yarattı). Allah Şu Anda Bilemeyeceğiniz Daha Nice (nakil Vasıtaları) Yaratır.” (en-nahl / 8)

 

“yürüyüşünde Tabiî Ol, Sesini Alçalt. Unutma Ki, Seslerin En Çirkini Merkeplerin Sesidir.” (lokman / 19)

 

9- Dev Balık – Balina

 
“yunus Kendini Kınayıp Dururken Onu Dev Bir Balık Yuttu.” (es-saffat / 142)

 

“sen Rabbinin Hükmünü Sabırla Bekle. Balık Sahibi (yunus) Gibi Olma. Hani O, Dertli Dertli Rabbine Niyaz Etmişti.” (el-kalem / 48)

 

10- Domuz


“allah Size Ancak Ölüyü (leşi), Kanı, Domuz Etini Ve Allah'tan Başkası Adına Kesileni Haram Kıldı. Her Kim Bunlardan Yemeye Mecbur Kalırsa, Başkasının Hakkına Saldırmadan Ve Haddi Aşmadan Bir Miktar Yemesinde Günah Yoktur. Şüphe Yok Ki Allah Çokça Bağışlayan Çokça Esirgeyendir.” (el-bakara / 173)

 

“de Ki: Bana Vahyolunanda, Leş Veya Akıtılmış Kan Yahut Domuz Eti -ki Pisliğin Kendisidir- Ya Da Günah İşlenerek Allah'tan Başkası Adına Kesilmiş Bir Hayvandan Başka, Yiyecek Kimseye Haram Kılınmış Birşey Bulamıyorum. Başkasına Zarar Vermemek Ve Sınırı Aşmamak Üzere Kim (bunlardan) Yemek Zorunda Kalırsa Bilsin Ki Rabbin Bağışlayan Ve Esirgeyendir.” (el-en’am / 145)

 

11- At


“nefsanî Arzulara, (özellikle) Kadınlara, Oğullara, Yığın Yığın Biriktirilmiş Altın Ve Gümüşe, Salma Atlara, Sağmal Hayvanlara Ve Ekinlere Karşı Düşkünlük İnsanlara Çekici Kılındı. Bunlar, Dünya Hayatının Geçici Menfaatleridir. Halbuki Varılacak Güzel Yer, Allah'ın Katındadır.” (al-i İmran / 14)

 

12- Kurt


“(babaları) Dedi Ki: Onu Götürmeniz Beni Mutlaka Üzer. Siz Ondan Habersizken Onu Bir Kurdun Yemesinden Korkarım. Dediler Ki: Hakikaten Biz (kuvvetli) Bir Topluluk Olduğumuz Halde, Eğer Onu Kurt Yerse, O Zaman Biz Gerçekten âciz Kimseler Sayılırız.” (yusuf / 13-14)

 

“ey Babamız! Dediler, Biz Yarışmak Üzere Uzaklaştık; Yusufu Eşyamızın Yanında Bırakmıştık. (ne Yazık Ki) Onu Kurt Yemiş! Fakat Biz Doğru Söyleyenler Olsak Da Sen Bize İnanmazsın.” (yusuf / 17)

 

13- Sinek


“ey İnsanlar! (size) Bir Misal Verildi; Şimdi Onu Dinleyin: Allah'ı Bırakıp Da Yalvardıklarınız (taptıklarınız) Bunun İçin Bir Araya Gelseler Bile Bir Sineği Dahi Yaratamazlar. Sinek Onlardan Bir Şey Kapsa, Bunu Ondan Geri De Alamazlar. İsteyen De âciz, Kendinden İstenen De!” (el-hacc / 73)

 

14- Bıldırcın


“ve Sizi Bulutla Gölgeledik, Size Kudret Helvası Ve Bıldırcın Gönderdik Ve "verdiğimiz Güzel Nimetlerden Yiyiniz" (dedik). Hakikatte Onlar Bize Değil Sadece Kendilerine Kötülük Ediyorlardı.” (el-bakara / 57)

 

“ey İsrailoğulları! Sizi Düşmanınızdan Kurtardık; Tûr'un Sağ Tarafına (gelmeniz İçin) Size Vâde Tanıdık Ve Size Kudret Helvası İle Bıldırcın Eti Lütfettik.” (ta-ha / 80)

 

15- Koyun


“(dişi Ve Erkek Olarak) Sekiz Eş Yarattı: Koyundan İki, Keçiden İki... De Ki: O, Bunların Erkeklerini Mi, Dişilerini Mi, Yoksa Bu İki Dişinin Rahimlerinde Bulunan Yavruları Mı Haram Etti? Eğer Doğru İseniz Bana İlimle Söyleyin.” (el-en’am / 143)

 

16- Kurbağa


“biz De Ayrı Ayrı Mucizeler Olarak Onların Üzerine Tufan, Çekirgeler, Bitler, Kurbağalar Ve Kan Gönderdik; Yine De Büyüklük Tasladılar Ve Günahkâr Bir Kavim Oldular.” (el-a’raf / 133)

 

Logged
« Yanıtla #2 : 07 Kasım 2009, 22:46:39 »
cendere
Ziyaretçi

17- Örümcek


“allah'tan Başka Dostlar Edinenlerin Durumu, Örümceğin Durumu Gibidir. Örümcek Bir Yuva Edinir; Hâlbuki Yuvaların En Çürüğü Şüphesiz Örümcek Yuvasıdır. Keşke Bilselerdi!” (el-ankebut / 41)

 

18- Karga


“derken Allah, Kardeşinin Cesedini Nasıl Gömeceğini Ona Göstermek İçin Yeri Eşeleyen Bir Karga Gönderdi. (katil Kardeş) "yazıklar Olsun Bana! Şu Karga Kadar Da Olamadım Mı Ki, Kardeşimin Cesedini Gömeyim" Dedi Ve Ettiğine Yananlardan Oldu.” (el-maide / 31)

 

19 – Kelebek


“o Gün İnsanlar Yayılmış Kelebekler Gibi Olurlar.” (el-karia / 4)

 

20 – Fil


“görmedin Mi Rabb'in Fil Sahiplerine Ne Yaptı?” (fil / 1)

 

21- Maymun


“içinizden Cumartesi Günü Yasağını Çiğneyenleri Elbette Bilirsiniz. İşte Bundan Dolayı Onlara "sefil Maymunlar Olun!" Dedik.” (el-bakara / 65)

 

“de Ki: "allah Katında Cezaya Çarptırılma Bakımından Bunlardan Daha Kötüsünü Size Haber Vereyim Mi? Allah, Kimlere Lanet Etmiş Ve Gazabına Uğratmışsa; Kimlerden Maymunlar, Domuzlar Ve Şeytana Tapanlar Yapmışsa, İşte Bunların Makamı Daha Kötüdür Ve Onlar Düz Yoldan Daha Çok Sapmışlardır".” (el-maide / 60)

 

22- Aslan


“aslandan Kaçmaktalar.” (müddessir / 51)

 

23- Bit Ve Kene


“biz De Ayrı Ayrı Mucizeler Olarak Onların Üzerine Tufan, Çekirgeler, Bitler/keneler, Kurbağalar Ve Kan Gönderdik; Yine De Büyüklük Tasladılar Ve Günahkâr Bir Kavim Oldular.” (el-a’raf / 133)

 

Logged
« Yanıtla #3 : 07 Kasım 2009, 23:14:32 »
cendere
Ziyaretçi

24- Köpek


“dileseydik Elbette Onu Bu âyetler Sayesinde Yükseltirdik. Fakat O, Dünyaya Saplandı Ve Hevesinin Peşine Düştü. Onun Durumu Tıpkı Köpeğin Durumuna Benzer: Üstüne Varsan Da Dilini Çıkarıp Solur, Bıraksan Da Dilini Sarkıtıp Solur. İşte âyetlerimizi Yalanlayan Kavmin Durumu Böyledir. Kıssayı Anlat; Belki Düşünürler.” (el-a’raf / 176)

 

25- Keçi


“(dişi Ve Erkek Olarak) Sekiz Eş Yarattı: Koyundan İki, Keçiden İki... De Ki: O, Bunların Erkeklerini Mi, Dişilerini Mi, Yoksa Bu İki Dişinin Rahimlerinde Bulunan Yavruları Mı Haram Etti? Eğer Doğru İseniz Bana İlimle Söyleyin.” (el-en’am / 143)

 

26- Karınca


“nihayet Karınca Vâdisine Geldikleri Zaman, Bir Karınca: Ey Karıncalar! Yuvalarınıza Girin; Süleyman Ve Ordusu Farkına Varmadan Sizi Ezmesin! Dedi.” (en-neml / 18)

 

27- Arı


“rabbin Bal Arısına: Dağlardan, Ağaçlardan Ve İnsanların Yaptıkları Çardaklardan Kendine Evler (kovanlar) Edin.” (en-nahl / 68)

 

28- Hüdhüd


süleyman) Kuşları Gözden Geçirdi Ve Şöyle Dedi: Hüdhüd'ü Niçin Göremiyorum? Yoksa Kayıplara Mı Karıştı?” (en-neml / 20)
Logged
« Yanıtla #4 : 08 Kasım 2009, 22:24:30 »

Mehmet Offline
Site Yöneticisi
Bilge Üye

*****
Mesaj Sayısı: 2161Hocam Çok İbretlik.tesekkur Ederım
Logged

Aradığını bulmak için sen de birşeyler eklemelisin.

Lütfen özelden soru sormayınız.Herkesin faydalanması için sorularınızı lütfen forum sayfalarımıza yazınız.


 
İlgili Konular
Konu Başlığı Başlatan Y G Son Mesaj
Mevlana'dan resimli Sözler.. Dini Konular bilge_66 2 9938 Son Mesaj 06 Ağustos 2008, 23:14:50
Gönderen: feyza05
Kuran Ziyafeti Dini Konular cendere 0 2532 Son Mesaj 21 Eylül 2008, 23:24:41
Gönderen: cendere
Kuran'da Rüya ile ilgili ayetler Rüya Tabirleri feyza05 0 3208 Son Mesaj 16 Ekim 2008, 00:51:14
Gönderen: feyza05
hayvanlar alemi Sanat Etkinlikleri inci.tanem_ea 0 2919 Son Mesaj 23 Ekim 2008, 23:05:45
Gönderen: inci.tanem_ea
Sınıf Kuralları -resimli Genel Dokümanlar viyolin 2 11156 Son Mesaj 22 Ekim 2009, 21:15:16
Gönderen: viyolin
Sayfa: [1]   Yukarı git
  Yazdır  
 
Gitmek istediğiniz yer:  

|- | - | - | - | -
Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006, Simple Machines

sitemap ( urllist ( rss ( archiv ( arsiv ( xml (

MKPortal ©2003-2007 mkportal.it